Czym jest keratyna? Jak ją stosować i jak wykonać zabieg keratynowego prostowania włosów w domu? Zrobiłyśmy szeroko zakrojony research, aby dostarczyć ci wszystkich niezbędnych informacji o substancji, która od wielu lat bije rekordy popularności w dziedzinie pielęgnacji włosów.

Keratyna do włosów - co to jest? 

Keratyna to białko, które stanowi jeden z podstawowych komponentów włosa. Jej niedobór bezpośrednio wpływa na wygląd włosów i powoduje, że stają się one cienkie i matowe, dlatego znajdziemy ją w wielu kosmetykach dedykowanych włosom osłabionym, zniszczonym, farbowanym, narażonym na szkodliwe promieniowanie UV oraz na codzienne używanie suszarki, lokówki, czy innych urządzeń oddających ciepło. Takie zabiegi powodują uszkodzenie struktury włosów, ponieważ zmniejsza się ilość cząstek zawartego w nich białka. Włosy tracą sprężystość, objętość, gładkość i blask. Zaczynają się puszyć, elektryzować i plątać. 

Jedwab do włosów – jak go stosować? Jak wybrać najlepszy? Opinie, cena, działanie>>

W kosmetykach do włosów stosuje się hydrolizat keratyny, czyli taką jej postać, która ma szansę wniknąć w głąb struktury włosa, a także zadziałać na jego powierzchni. Pozyskuje się ją z owczej wełny. Białka te są rozpuszczalne w wodzie i posiadają w składzie mnóstwo aminokwasów, głównie siarkowych (cystyny i metioniny). Taka struktura umożliwia ich głębokie przenikanie w głąb włosa, a tym samym rekonstrukcję uszkodzeń powstałych na skutek działania szkodliwych czynników zewnętrznych.

Keratyna niczym cement wypełnia ubytki we włosach, a tym samym zmniejsza ich porowatość i skłonność do puszenia się. Efektem ubocznym jej stosowania jest wyprostowanie włosów.

Jak zachowują się włosy po zabiegu? 

  • są elastyczne i sprężyste
  • mają wygładzoną powierzchnię i błyszczą się
  • są wzmocnione, dzięki zrekonstruowanym ubytkom białka
  • zyskują zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne (szczotkowanie, spinanie gumką, tarcie), chemiczne (farby do włosów, lakiery, żele utrwalające) oraz termiczne (ciepło suszarki, lokówki)
  • łatwiej je rozczesać i stylizować
  • mają mniej rozdwojonych końcówek 
  • nie puszą się i nie elektryzują 

Imaxtree

Płynna keratyna do włosów - jak stosować?

W domu keratynę możesz stosować na kilka sposobów - wybierając gotowe produkty lub tworząc własne, niepowtarzalne mieszanki. Dostępne są również urządzenia, takie jak prostownica do włosów z keratyną, która oprócz stylizowania włosów ma również zadbać o ich kondycję.

Na początku warto rozróżnić zabieg keratynowego prostowania włosów od stosowania produktów z tym składnikiem w celach czysto pielęgnacyjnych. Zabieg keratynowy wymaga czasu i odrobiny wprawy, jednak natychmiast daje spektakularne efekty. Najlepiej wykonać go w salonie fryzjerskim, ale możesz również zrobić go sama w domu - instrukcję krok po kroku znajdziesz w dalszej części artykułu.

Regularne stosowanie kosmetyków z keratyną w codziennej pielęgnacji również przyniesie widoczne efekty, jednak będzie trzeba na nie trochę poczekać. Możemy liczyć na wzmocnienie i wygładzenie kosmyków, a także na większą trwałość i połysk koloru w przypadku włosów farbowanych.

Kosmetyki z keratyną

Na sklepowych półkach z łatwością znajdziesz gotowe preparaty, takie jak szampon, maska, czy odżywka z keratyną. Przechadzając się alejkami w aptekach i drogeriach warto czytać składy na etykietach, ponieważ im dalej w składzie widnieje keratin, tym mniej znajduje się jej w produkcie, a co za tym idzie jej działanie będzie słabsze. Oto przykłady dobrych odżywek: 

Odżywka do włosów farbowanych Utrwalenie koloru i wzmocnienie Nutridome - oprócz hydrolizowanej keratyny zawiera pantenol oraz wyciąg z wiśni, które zwiększają objętość fryzury i nawilżają pasma. Odżywka cieszy się bardzo dobrymi opiniami.

Organix Brazilian Keratin Therapy - odżywka z brazylijską keratyną, której skład wzbogacono o kompleks olejów: kokosowego, z awokado oraz masło kakaowe. Dzięki temu dobrze dociąża i dyscyplinuje zniszczone, puszące się włosy.

Maska Schwarzkopf Professional BC Keratin Smooth Perfect - gęstsza i bardziej odżywcza maska dedykowana zwłaszcza włosom grubym, gęstym i falującym się bądź kręconym. Intensywnie wygładza szorstkie, niesforne kosmyki oraz zabezpiecza je przed wilgocią.

Gotowe produkty tego typu, często lepszej jakości, kupisz również w profesjonalnych sklepach i salonach fryzjerskich. Tam, oprócz samego produktu, otrzymasz także fachową poradę ekspertów.

Możesz także sama regulować ilość keratyny, którą nakładasz na włosy. Rozwiązaniem jest łatwo dostępna w Internecie czysta keratyna do włosów. Dostępna jest także w małych pojemnościach, które są idealne do pierwszych testów. Dodajesz ją do ulubionego szamponu, odżywki czy maski. Tak przygotowaną mieszankę warto zostawić na włosach na przynajmniej pół godziny, a po zmyciu wysuszyć je ciepłym powietrzem suszarki. Jest to paradoks, ponieważ właśnie suszenie włosów w taki sposób powoduje uszkodzenia termiczne, przez które włosy tracą blask i mają zniszczone końce. Natomiast w tym przypadku metoda jest całkowicie uzasadniona. Ciepło potęguje działanie keratyny. Taki trik sprawi, że włosy po wysuszeniu będą gładkie, lśniące i sprężyste. 

Jak często stosować keratynę do włosów?

Bardzo istotne jest, abyś keratynę aplikowała regularnie, ale z przerwami - optymalnie co kilka myć włosów. Nadmiar tego składnika może skutkować odwrotnym efektem, tzn. przeproteinowaniem i puszeniem się kosmyków. Chodzi o to, żeby nie nabudowywać jej na włosach tylko stosować jej tyle, żeby na bieżąco uzupełniać jej braki w strukturze pasm.

Prostowanie włosów keratyną

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który cieszy się ogromną popularnością, ponieważ dzięki niemu zyskasz lśniące i gładkie włosy jak z reklamy najdroższego szamponu. Efekt utrzymuje się od kilku do kilkunastu tygodni. Oszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu na układanie włosów każdego ranka, a prostownica odejdzie w zapomnienie. 

Keratyna do prostowania włosów nadaje się nie tylko do użytku w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Zabieg możesz wykonać również samodzielnie w domu. 

Keratynowe prostowanie włosów u fryzjera

Planując wizytę w salonie fryzjerskim, na zabieg prostowania włosów keratyną musisz zarezerwować sobie od dwóch do sześciu godzin. Jest to uzależnione od długości i gęstości twoich włosów. Wstęp do keratynowego prostowania stanowi dokładne, często dwukrotne oczyszczenie włosów i skóry głowy za pomocą mocnego szamponu. W następnym kroku fryzjer skrupulatnie wysuszy pasma i nałoży keratynę na każdy kosmyk. Włosy pokryte preparatem zostawi na około 30 minut. Następnie każde pojedyncze pasmo wyprostuje mocno rozgrzaną prostownicą, od pięciu do sześciu razy. Wysoka temperatura urządzenia otworzy łuski włosów, dzięki czemu preparat wniknie głęboko w ich strukturę. 

Keratynowe prostowanie włosów w domu

„Keratynę” możesz wykonać sama w domu. Jest to znacznie tańsza opcja, natomiast wymagająca mnóstwa cierpliwości i czasu. Jak wykonać je krok po kroku? Dokładną instrukcję znajdziesz na opakowaniu zestawu do keratynowego prostowania. Najczęściej cała procedura wygląda tak: 

1. Dokładnie umyj włosy oraz skórę głowy. Najlepiej dwukrotnie, używając szamponu oczyszczającego. 

2. Osusz włosy ręcznikiem i rozczesz za pomocą szczotki. Najlepsze są te z dodatkiem włosia dzika, ponieważ są delikatniejsze dla włosów.

3. Wysusz włosy przy pomocy suszarki i ponownie je rozczesz. 

4. Podziel włosy na osobne partie za pomocą klamerek fryzjerskich lub spinek. 

5. Nałóż keratynę na każde pasmo, tak jakbyś nakładała farbę na włosy - przydatny będzie pędzelek. 

6. Zostaw na włosach na około 30 minut. 

7. Ponownie wysusz włosy ciepłym powietrzem suszarki. Już teraz efekt gładkości będzie niezwykle widoczny. 

8. Kolejny raz podziel włosy na partie i każdy kosmyk przeciągnij prostownicą nagrzaną do 230 st. C. Każde pasmo wyprostuj pięć lub sześć razy, aby efekt wygładzenia był trwały. 

Jaka keratyna na włosy jest najlepsza? 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów keratyny. Diamentowa jest wzbogacona o kompleks witamin, aminokwasy, a także składniki wiążące wodę (na przykład kwas hialuronowy lub gliceryna). Może też być uzupełniona białą glinką lub olejami roślinnymi. Wszystkie te dodatkowe komponenty sprawią, że oprócz oczekiwanego wygładzenia, włosy będą również porządnie odżywione. 

Ważne: w przypadku bardzo osłabionych, przesuszonych i łamiących się pasm, zabieg może jeszcze bardziej im zaszkodzić, ponieważ podczas zabiegu muszą one być poddane działaniu bardzo wysokiej temperatury. 

Keratyna na włosy - opinie

Opinie na temat keratyny są dość spójne i w większości przypadków pozytywne. Oto kilka z nich, znalezionych w Internecie:

" (…)Sprawia że nie tylko włosy są miękkie, ułożone i zdyscyplinowane, ale najważniejsze że wyglądają zdrowo. Lśnią i błyszczą niczym z klatki reklamowej." - kaczaka, wizaż.pl 

"Włosy są wygładzone, sypkie i wyglądają na bardzo zdrowe." - kolczykiii, szafa.pl

"Moje włosy wyglądały na wygładzone, zdrowe i pełne blasku." - elissaax, vinted.pl