Na wstępie kilka słów wyjaśnień. Zazwyczaj gospodarzem Eurowizji jest bowiem kraj, który wygrał ubiegłoroczny konkurs. Jednak chociaż to Ukraina zgarnęła zwycięstwo podczas Eurowizji 2022, z uwagi na względy bezpieczeństwa tegoroczną edycję wydarzenia zdecydowano się zorganizować w innym miejscu. Zadania podjęła się Wielka Brytania, która za sprawą spektakularnego występu Sama Rydera zajęła drugie w kolejności miejsce na podium. Tłumnie zgromadzoną w Liverpoolu publikę przywitała czwórka prowadzących: piosenkarka z Ukrainy Julia Sanina, brytyjska gwiazda muzyki Alesha Dixon, prezenter telewizyjny Graham Norton oraz aktorka Hannah Waddingham. 

Ku wielkiemu zaskoczeniu międzynarodowego audytorium, wydarzenie otworzył nie kto inny jak Kate Middleton.

Podczas telewizyjnej transmisji emitowanej na antenie BBC One i Peacock, księżna Kate zagrała na pianinie w ramach nagranego wcześniej wstępu. Wykonała fragment piosenki „Stefania” autorstwa Kalush Orchestry, ukraińskiej grupy, która triumfowała na zeszłorocznej Eurowizji. Nagranie z występu zostało udostępnione na oficjalnym koncie księcia i księżnej Walii na Instagramie.

„Eurowizyjna niespodzianka” – głosił podpis pod postem. „To przyjemność dołączyć do Kalush Orchestry w specjalnym wykonaniu tego zwycięskiego utworu. Przyjemnego oglądania, Liverpoolu.” 

Kate sfilmowano przy fortepianie w Karmazynowym Salonie Zamku Windsor. Wystąpiła w lazurowej sukni do ziemi z asymetrycznym dekoltem. Liverpoolska publiczność oszalała, a pod instagramowym postem na profilu @princeandprincessodwales posypały się niezliczone zachwyty. Udostępniony fragment możecie obejrzeć tutaj: 

PS Gdyby (jakimś cudem) umknęły wam wyniki 67. Konkursu Piosenki Eurowizji, donosimy, że zwycięstwo przypadło w udziale Loreen. Reprezentantka Szwecji dokonała tego już po raz drugi. Polska zajęła zaś miejsce 19.