Efekt kąpieli rozjaśniającej jest na tyle łagodny, że pozwoli na subtelną zmianę bez narażania włosów na zniszczenia i utratę kondycji. Chociaż, i z tym trzeba się liczyć – zwłaszcza w przypadku włosów suchych.

Kąpiel rozjaśniająca włosy – co to jest?

Kąpiel rozjaśniająca to nic innego, jak łagodne rozjaśnianie włosów na mokro. Polega na nałożeniu na wilgotne włosy mieszanki wody, rozjaśniacza i szamponu oraz odżywki. Różni się od tradycyjnego rozjaśniania, podczas którego rozjaśniacz jest bezpośrednio nakładany na łodygę włosa. Tym samym, efekty kąpieli rozjaśniającej są bardziej delikatne, a jej skutki mniej uciążliwe dla kondycji kosmyków.

Kiedy warto zdecydować się na kąpiel rozjaśniającą? Przede wszystkim wówczas, gdy chcemy delikatnie rozjaśnić kolor, a przy tym nie wysuszyć i zniszczyć włosów. Skutki uboczne kąpieli rozjaśniających nie są tak duże, jak podczas tradycyjnego, zwłaszcza domowego, rozjaśniania. Jeśli chcesz rozjaśnić tylko końcówki, albo spróbować zrobić delikatne refleksy, również warto sięgnąć po kąpiel rozjaśniającą – być może uda ci się osiągnąć trójwymiarowy efekt.

Kąpiel rozjaśniająca włosy – efekty

Oczywiście, najlepsze efekty kąpieli rozjaśniających można zaobserwować na włosach jasnych – jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić je także na brązowych kosmykach. Na skutek kąpieli rozjaśniającej czarne włosy mogą nabrać rudych czy bordowych przebłysków – możliwe jest także, że kąpiel nie wywrze na nie żadnego wpływu, a oksydant zawarty w rozjaśniaczu jedynie pogorszy ich stan. Miej to na uwadze, zanim zdecydujesz się rozjaśniać bardzo ciemne włosy.

Jakich efektów można się spodziewać?

 • rozjaśnienie włosów o maksymalnie o 2-3 tony
 • łagodna, subtelna zmiana koloru
 • odświeżenie rozjaśniania
 • możliwe delikatne refleksy

Jeśli oczekujesz radykalnej zmiany fryzury, zrezygnuj z kąpieli rozjaśniającej. Efekty są wyjątkowo delikatne, a kąpiel z pewnością nie sprawi, że kolor znacząco się zmieni. To nie znaczy jednak, że kąpiel rozjaśniająca nie cieszy się powodzeniem i nie ma wielu zwolenniczek.

Kąpiel rozjaśniająca włosy – składniki

Do zrobienia kąpieli rozjaśniającej w domu niezbędne będą:

 • Rozjaśniacz (proszkowy lub pudrowy) – wybierz profesjonalny produkt, który nie pogorszy kondycji twoich włosów. Jego cena wciąż będzie niższa niż zabieg koloryzacji w salonie fryzjerskim.
 • Oksydant – dobierz go do rozjaśniacza. Niektórzy polecają sięgnięcie po zwykłą wodę utlenioną, jednak jej działanie może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów.
 • Szampon bez silikonów – wystarczy taka porcja szamponu, jakiej używasz na co dzień.
 • Odżywka do włosów – najlepiej sprawdzi się emolientowa, zawierająca w składzie oleje.
 • Woda – jeśli całość okaże się zbyt gęsta, dodaj wody. Mieszanka powinna mieć kremową konsystencję.

Ewentualnie przyda się również:

 • Toner
 • Szampon koloryzujący

Jeśli po rozjaśnieniu włosy zaczną wpadać w ciepły, żółtawy odcień, warto będzie nadać im chłodniejszego tonu fioletowym szamponem dla blondynek. W przypadku włosów brązowych, możliwe, że kosmyki nabiorą rudego odcienia – wówczas przyda się toner, którym naprawisz ewentualne niedociągnięcia.

Wskazówki dotyczące rozjaśniania włosów

Zanim przejdziesz do kąpieli rozjaśniającej, zapoznaj się z kilkoma zaleceniami:

 • Przed nałożeniem mieszanki, wykonaj próbę uczuleniową.
 • Jeśli masz jasne odrosty, nie nakładaj substancji od nasady. Wówczas pogłębisz różnice pomiędzy odrostem a resztą włosów.
 • Natomiast, jeśli chcesz zastosować kąpiel rozjaśniającą specjalnie na odrosty, użyj niskiego stężenia. Niepofarbowany włos ma mniej pigmentu. Trzymaj mieszankę na odrostach bardzo krótko, aby ich nie spalić i nie zniszczyć – rozjaśniania tuż przy skóry głowy przebiega szybciej.
 • Rękawiczki ochronne to must have – rozjaśniacz jest silną substancją, dlatego koniecznie zabezpiecz dłonie. Dobrze również wywietrzyć pomieszczenie, aby nie wdychać toksycznych oparów.
 • Nie przeprowadzaj kąpieli rozjaśniających częściej niż raz w tygodniu. Niektórzy zalecają odczekać przed kolejną koloryzacją nawet miesiąc, a w przypadku bardziej osłabionych włosów przerwy pomiędzy zabiegami powinny być jeszcze dłuższe.
 • Można znaleźć porady sugerujące rozjaśnianie włosów wyłącznie wodą utlenioną – nie jest to dobry pomysł. Włosy staną się szorstkie, matowe i pozbawione witalności. Znacznie lepiej będzie zaopatrzyć się w rozjaśniacz.
 • Rude refleksy, żółty blond, czerwone przebłyski – efektem kąpieli rozjaśniających zwykle są odcienie ciepłe. Dlatego, jeśli zależy ci na platynie czy zimnym brązie, koniecznie użyj tonera. To pozwoli ci skorygować efekt i sprawić, że włosy nabiorą wymarzonego odcienia.

Kąpiel rozjaśniająca – przeciwwskazania

Zrezygnuj z kąpieli rozjaśniającej, jeśli masz zniszczone włosy, zwłaszcza przesuszone i łamliwe. Rozjaśniacz, nawet w niewielkim stężeniu, pogorszy stan twoich włosów. Zabieg nie wpłynie za bardzo na kondycję włosów zdrowych i niskoporowatych, natomiast suche i zniszczone włosy powinnaś najpierw nawilżyć i odżywić. Zamiast rozjaśniacza, potraktuj włosy regenerującymi maskami i odżywkami. Dopiero, gdy twoje pasma nabiorą blasku i staną się mocniejsze, wróć do pomysłu przeprowadzania rozjaśniających kąpieli.

Kąpiel rozjaśniająca do włosów – proporcje

Do rozjaśniacza zwykle dołączona jest woda utleniona lub inny oksydant. Od jego stężenia będzie zależał efekt całego zabiegu:

 • 12% – wyrazisty efekt, może rozjaśnienie nawet o 2-3 tony. Jednak ewentualne niedociągnięcia mogą być bardzo widoczne.
 • 6%-9% – stężenie, które pozwoli na osiągnięcie delikatnego efektu – dla jasnych włosów będzie idealne do stworzenie refleksów lub sombre.
 • 3% – bardzo delikatny efekt, może być ledwie dostrzegalny na ciemnych włosach. Kąpiel rozjaśniająca włosy brązowe, aby przyniosła oczekiwany efekt, nie powinna być przeprowadzana za pomocą najniższego stężenia.

Jeśli zależy ci na wyrazistym efekcie, a obawiasz się o stan swoich włosów, wybierz niskie stężenie oksydantu, ale przytrzymaj mieszankę na włosach nieco dłużej. Staraj się jednak nie przekroczyć 30 minut. Wówczas efekt będzie lepszy niż w przypadku wyboru oksydantu 12% i szybkim spłukaniu całości.

Jak zrobić kąpiel rozjaśniającą włosy?

Kąpiel rozjaśniająca – przepis

 1. Sprawdź instrukcje dołączoną do rozjaśniacza, który kupiłaś – każdy produkt może wymagać innego postępowania. Wymieszaj rozjaśniacz z oksydantem w stężeniu, na który się zdecydowałaś. Dodaj porcję szamponu i odżywki oraz wodę – całość powinna mieć kremową konsystencję.
 2. Delikatnie namocz włosy. Nie myj ich wcześniej.
 3. Na wilgotne pasma nałóż mieszankę. Jeśli pokrywasz całość włosów, zacznij od środka i kieruj się ku nasady. Delikatnie wmasowuj mieszankę, aż wytworzy się piana. Nie nakładaj mieszanki zbyt wolno – wówczas efekt będzie nierównomierny.
 4. Rozczesz włosy grzebieniem z szerokimi ząbkami. Mieszanka dokładnie pokryje włosy.
 5. Całość pozostaw na włosach od 5 do 30 minut. Wszystko zależy od kondycji twoich włosów, oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Po 5 minutach efekt z pewnością będzie delikatny, natomiast 30 minut może sprawić, że włosy staną się jaśniejsze nawet o 2-3 tony. Spróbuj obserwować, jak kolor włosów ulega zmianie.
 6. Spłucz mieszankę. Umyj włosy szampon z SLS – to sprawi, że z pewnością pozbędziesz się resztek rozjaśniacza z włosów.
 7. Nałóż na włosy mocno odżywiającą odżywkę, która je zregeneruje.

Aby zapobiec negatywnym skutkom ubocznym, warto wziąć pod uwagę kąpiel rozjaśniającą z Olaplex. Dzięki tej metodzie pielęgnacji włosów, praktycznie nie ma zniszczeń po rozjaśniania lub farbowaniu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dodatek Olaplexu wydłuża czas rozjaśniania – wówczas dobrze sięgnąć po wyższe stężenie oksydantu.

Domowe rozjaśnianie włosów – miód

Jeśli nie chcesz ryzykować, że kondycja twoich włosów ulegnie pogorszeniu, możesz spróbować alternatywy do kąpieli rozjaśniających.

 1. Wymieszaj miód z odżywką, której zwykle używasz. Dodaj około 2 łyżki i dokładnie wymieszaj.
 2. Po umyciu włosów i odsączeniu z nich nadmiaru wody, nałóż maskę.
 3. Pozostaw mieszankę na włosach przez godzinę. Możesz zawinąć włosy w folię spożywczą.
 4. Dokładnie spłucz mieszankę.

Miód sprawia, że włosy stają się odrobinę jaśniejsze. Oczywiście, trudno będzie dopatrzyć się efektu na włosach ciemnych, ale blondynkom ten sposób może się sprawdzić.

Dodatkowo, miód jest humektantem – to oznacza, że nawilża włosy. Dlatego, po takiej masce, suche i zniszczone włosy mogą odzyskać życie. Jednak, może się okazać, że włosy staną się spuszone. Wówczas po spłukaniu dobrze nałożyć jeszcze jedną odżywkę – najlepiej taką, w której składzie będą znajdować się oleje, które dociążą włosy.

Domowa płukanka rozjaśniająca

Jeśli jesteś zwolenniczką domowym metod, wybierz płukanki rozjaśniające. Do ich zrobienia wykorzystuje się najczęściej rumianek lub ocet jabłkowy. Płukanka rozjaśniająca włosy blond ma szansę zadziałać – w przypadku czarnych lub bardzo ciemnych włosów, efekt będzie znikomy.

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.