O wszystkim poinformowała Stella McCartney na swoim Instagramie. Projektantka jest znana z działań na rzecz zrównoważonej mody (warto przypomnieć, że pod koniec 2018 roku pojawiła się w Polsce na konferencji klimatycznej COP24), więc jej współpraca z Joaquinem Phoenixem nie dziwi. Odtwórca roli Jokera nosi garnitury McCartney na wielkie gale, ale z brytyjską projektantką łączy go też ekologia.

Ten facet to zwycięzca (…) Zdecydował się nosić ten sam garnitur przez cały sezon nagród, aby zmniejszyć wytwarzanie odpadów. Jestem dumna, że mogłam połączyć z tobą siły Joaquin” – napisała projektantka na swoim Instagramie i Twitterze.

Po publikacji wpisu w internecie pojawiły się nieliczne złośliwe głosy. Piers Morgan, gospodarz „Good Morning Britain” znany ze swoich ciętych komentarzy, wykpił gest Phoenixa: „Wow, co za poświęcenie. Dzięki Joaquin, planeta jest ci wdzięczna”. Trudno jednak zachowanie aktora odbierać jako coś, co miałoby się dosłownie przyczynić do poprawy losu planety. Chodzi o dawanie pozytywnego przykładu, ponieważ siła oddziaływania autorytetów na zachowania zwykłych ludzi jest ogromna. Przemysł odzieżowy jest jednym z najbardziej toksycznych dla naszej planety, dlatego ostatnio dużo piszemy o alternatywach dla kupowania w sieciówkach. Coraz większą popularność zyskują second handy, platformy zakupowe vintage i wymiany ubrań (niedawno donosiłyśmy, że sprzedaż ubrań z drugiej ręki rośnie 21 razy szybciej niż handel nowymi!). Noszenie tych samych ubrań na kilka okazji to także dobry sposób na ograniczenie odpadów. Dlatego gest aktora, choć w skali mikro nie wpłynie znacząco na środowisko, w skali makro może przyczynić się do zmiany myślenia u wielu osób.

Getty Images

To nie pierwszy raz, gdy Joaquin Phoenix podejmuje działania na rzecz ekologii. W zeszłym roku pojawił się na billboardach PETA "Wszyscy jesteśmy zwierzętami" na Times Square i Sunset Boulevard. Akcja miała zwrócić uwagę na cierpienie dzikich zwierząt zmuszanych do występów w obwoźnych cyrkach. Aktor jest też producentem filmu dokumentalnego pt. "The Animal People" o osobach walczących o prawa zwierząt. Variety.com donosił, że w ostatni piątek Phoenix brał udział w proteście klimatycznym w Waszyngtonie, za co został aresztowany razem z Martinem Sheenem, Maggie Gyllenhaal i Susan Sarandon. Warto przypomnieć, że od października wiele protestujących gwiazd spotkało to samo - m.in. Jane Fondę, co nie powstrzymało jednak kolejnych wystąpień przeciwko polityce klimatycznej rządu USA.