Z czego znana jest jemioła? Właściwości prozdrowotne to jedno – niektórzy nie pozwalają zapomnieć, że jemioła jest rośliną pasożytniczą. Rośnie na drzewach, do których się przyczepia. Z tego też powodu niektóre z jej odmian są trujące! Jednak "jemioła" to nazwa, pod którą kryje się ponad 70 różnych gatunków. Znaczna większość z nich wyróżnia się wartościowym składem.

Jak więc czerpać korzyści z docenianej w zielarstwie jemioły? W jaki sposób jej użyć? Co istotne, znaczące są nie tylko jej właściwości prozdrowotne, ale i magiczne. Jemioła, według różnych wierzeń, skrywa w sobie niesamowitą moc.

Jemioła – właściwości magiczne ziela

W starożytności dostrzegano jej działanie magiczne i wpływ na najróżniejsze strefy życia. Traktowano ją nawet jak roślinę boską – zdarzało się, że składano jej ofiary.

Jemioła – miłość

Dzisiaj jemioła łączona jest ze świętami: popularny przesąd mówi, że jeśli para stanie pod jemiołą, powinna się pocałować. Ten motyw wykorzystywano w filmach i serialach – wszystkim jest doskonale znany, chociaż jego źródło sięga aż nordyckich mitów.

Uważa się, że pocałunek pod jemiołą przyniesie parze szczęście i umocni ich miłość. Ze względu na magiczne działanie jemioły, to właśnie ją wykorzystuje się podczas rzucania zaklęć. Najskuteczniejsze rytuały miłosne czerpią z jej mocy.

Jemioła – płodność

Jemioła jest jednym z symboli płodności. Była traktowana jako talizman – do dziś wierzy się, że pomaga przyciągnąć szczęście i sprzyja powiększeniu rodziny. Jej białe owoce kojarzono z… męskim nasieniem. Co więcej, jemioła zawieszona nad sufitem w sypialni zapewnia kochankom satysfakcję z życia erotycznego.

Jemioła – szczęście

Jemioła może pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć miłość – ale to nie wszystko. Gałązki jemioły wykorzystywane są także jako amulet przyciągający szczęście i sukces. Uschniętą gałąź jemioły można użyć jako różdżkę do poszukiwania skarbów.

Jak wykorzystać magiczne właściwości jemioły?

Jeśli doceniasz białą magię, lubisz wspierać się magicznymi zaklęciami i rytuałami, nie wahaj się sięgnąć po jemiołę. Jednym ze sposobów na jej wykorzystanie jest stworzenie słoja zaklęć.

Słoik zaklęć – spell jar

 1. Zastanów się, czego pragniesz. Postaraj się, aby twoje życzenie było konkretne i odpowiednio sprecyzowane. Dobrze, jeśli słoik zaklęć będzie poświęcony wyłącznie jednej intencji.
 2. Skompletuj magiczne artefakty, które umieścisz w słoiku. Polecamy je dobrać w zależności od tego, czego pragniesz – sprawdź znaczenie kwiatów, kryształów i ziół.
 3. Jemioła, kryształ górski, dziewanna… – właściwości każdego ze składników są inne, dzięki czemu zaklęcie staje się jeszcze mocniejsze. To tylko przykładowa zawartość słoika; możesz wybrać inne zioła i kamienie, jednak jemiołę warto umieścić zawsze. Przyciąga szczęście!
 4. Przed włożeniem wszystkiego do słoika, przeprowadź okadzanie szałwią.
 5. Gdy wypełnisz słoik, zamknij go i uszczelnij roztopionym woskiem – najlepiej z białej świecy.
 6. Postaw słoik w widocznym miejscu i… czekaj, aż twoje życzenie się spełni.

Ochronne właściwości jemioły

Moc, która drzemie w jemiole, pozwala za jej pomocą przyciągnąć szczęście i miłość. To jednak nie wszystko – jemioła posiada także właściwości ochronne. Działa niczym amulet.

Rytuał oczyszczający – jemioła

 • Jeśli chcesz pozbyć się złej energii, która zagościła w twoim domu, powieś gałązkę jemioły przed drzwiami. Odstraszy nieproszonych gości, nawet złodziei.
 • Chcesz ochronić swoje dziecko przed urokiem? Suszone ziele jemioły umieść w woreczku, a te zawieś w wózku, łóżeczku czy kołysce.
 • Odrobinę suszonego ziela jemioły wsyp do medalionu i noś go zawsze przy sobie. Będziesz chroniona przed nieszczęściami.
 • Palenie gałęzi jemioły może pomóc ci pozbyć się pecha i odstraszyć zło.
 • Aby zażegnać kłótnie i pogodzić się z bliskimi, warto podać sobie dłoń lub uścisnąć się pod jemiołą. Złe myśli odejdą w niepamięć.
 • Magiczne zioła to nie tylko jemioła – poznaj głóg. Właściwości tej rośliny cię zaskoczą!

Jemioła – właściwości lecznicze

Oczywiście jemioła charakteryzuje się nie tylko magiczną mocą. Przez zielarki wykorzystywana jest w leczeniu najróżniejszych dolegliwości. Wszystko dlatego, że większość gatunków jemioły zawiera cenne substancje odżywcze:

 • lektyny
 • aminokwasy
 • aminy
 • wiskotoksyny
 • polisacharydy
 • poliole
 • fitosterole
 • flawonoidy
 • kwasy fenolowe
 • cynk, wapń, potas

To, jakie składniki i substancje odżywcze zawiera jemioła zależne jest nie tylko od jej gatunku, ale i tego, na jakiego rodzaju drzewie pasożytuje. Nie bez znaczenia jest także pora zbiorów – jemiołę poleca się zbierać pomiędzy październikiem a grudniem lub marcem a kwietniem.

Wyciąg z jemioły – właściwości

Ekstrakt z jemioły wykazuje prozdrowotne właściwości. Po preparaty, którego go zawierają, sięga się, aby:

 • zwalczyć bezsenność
 • zredukować stres
 • uśmierzyć ból
 • poprawić apetyt
 • zwiększyć odporność organizmu i go wzmocnić
 • obniżyć ciśnienie

To tylko przykładowe efekty, które można dostrzec po regularnym i odpowiednim stosowaniu jemioły.

Jemioła – właściwości trujące? Przeciwwskazania

Niektórzy obawiają się, że jemioła – skoro jest półpasożytniczą rośliną – będzie trująca. I faktycznie tak jest, gdybyśmy chcieli spożywać surowe owoce jemioły czy roślinę w wersji nieprzetworzonej (przed tym przestrzegamy).

Dodatkowo, nie poleca się spożywać jemioły:

 • kobietom w ciąży
 • kobietom karmiącym piersią
 • dzieciom do lat 12.

Jednak, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą. W żadnym wypadku nie przekraczaj zalecanych dawek. Bezpieczniejsze jest także zakupienie gotowego ziela jemioły niż samodzielne zbieranie i suszenie jemioły.

Napar z jemioły – właściwości i przygotowanie

Jak jednak wykorzystać pozytywne właściwości jemioły? Możemy sięgnąć po gotowy syrop z jemioły lub przygotować napar, macerat czy odwar samodzielnie. Do ich przygotowania będziesz potrzebować rozdrobnionego ziela jemioły – możesz je kupić w sklepach zielarskich.

Napar z jemioły – instrukcja

 1. Zalej 1 łyżeczkę jemioły zimną wodą.
 2. Przykryj kubek i pozostaw na całą noc.
 3. Rano przecedź powstały wywar i delikatnie go podgrzej.

Macerat z jemioły – instrukcja

 1. Zagotuj wodę, odlej do szklanki i poczekaj, aż się przestudzi.
 2. Gdy woda stanie się letnia, wsyp łyżkę ziela.
 3. Pomieszaj. Odstaw na godzinę.
 4. Odcedź wywar. Odciśnij ziele.
 5. Gotowy macerat pij po 1/3 szklanki 3 razy dziennie.

Odwar z jemioły – instrukcja

 1. Wlej do garnuszka 2 szklanki wody.
 2. Wsyp garść ziela jemioły.
 3. Całość podgrzewaj, nie dopuść jednak do wrzenia.
 4. Po około 5 minutach podgotowywania przecedź wywar.
 5. Gotowy odwar możesz użyć do nasiadówek.

Oprócz tego poleca się także nalewkę z jemioły oraz sok z jemioły. Jednak, co istotne, zielarki stosują wiele najróżniejszych ziół. W podobny sposób przygotować możesz wrotycz (właściwości również są bardzo korzystne dla organizmu).