"Kilka dni temu dowiedziałam się, że choruję na raka piersi. To ogromna zmiana w moim życiu" - ujawniła Janina Ochojska w wideo zamieszczonym na Twitterze. Ta informacja zaskoczyła wszystkich. Co więcej, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej przyznała, że nie badała się od trzech lat. Jednak kandydatka do Parlamentu Europejskiego nie zamierza rezygnować z walki o miejsce w Brukseli (i z chorobą). "To, co dotychczas robiłam w PAH-u, chcę kontynuować w Parlamencie Europejskim". Polka jest tak zwaną "jedynką" na liście dolnośląsko-opolskiej Koalicji Europejskiej.

Janina Ochojska: "choruję na raka". Szefowa PAH szczerze mówi o swojej chorobie

"Chcę zaapelować do wszystkich kobiet, żeby badały się jak najczęściej, żeby, kiedy spotka nas ta choroba, mieć świadomość, że to jest tylko etap w życiu i każde z nas może znaleźć w sobie tę siłę, żeby przezwyciężać wszystkie trudności związane z tą chorobą" - możemy usłyszeć w filmiku opublikowanym na popularnym serwisie społecznościowym. Słynna działaczka humanitarna nie jest pojedynczym przypadkiem. Polki wstydzą się badać, a te mieszkające poza dużymi miastami mają ograniczony dostęp do ginekologa. Mieszkanki naszego kraju nie potrafią sprawnie przeprowadzić samobadania piersi i boją się, że coś wykryją - podała kilka miesięcy temu fundacja Rak’n’Roll. Są świadome zagrożenia, ale to nie przekłada się na działania. Są też za mało edukowane w tym temacie.

Janina Ochojska od 1992 roku prowadzi Polską Akcję Humanitarną, organizację non-profit zajmującą się pomocą w miejscach dotkniętych klęską żywiołową lub konfliktami zbrojnymi (m.in. w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na wschodniej Ukrainie). W 2011 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej".