Czym jest ombre?

Ombre na paznokciach to metoda stylizacji, w której wykorzystuje się kilka barw jednocześnie, tworząc między nimi płynne przejście, czyli inaczej cieniowanie. Zwykle dobiera się do niego lakiery z podobnej gamy kolorystycznej, nakładając je od najjaśniejszego do najciemniejszego. Nie jest to jednak reguła - można stworzyć ombre również z kontrastowych barw lub odwrócić cieniowanie. Najczęściej kolejne lakiery nanosimy od podstawy płytki do jej końcówki, lecz możemy to także zrobić pionowo. W zależności od liczby użytych emalii uzyskamy paznokcie dwukolorowe bądź nawet w trzech czy czterech barwach.

Ombre na paznokciach - co jest potrzebne?

Paznokcie ombre wykonamy przy pomocy co najmniej dwóch lakierów w różnych kolorach. Przyda nam się również baza, która wygładzi powierzchnię płytki oraz top coat, czyli inaczej utrwalacz do manicure. Do stworzenia ombre niezbędne będzie także narzędzie, którym rozetrzemy granice kolorów. W tej roli dobrze sprawdzi się gąbeczka do makijażu. Jeśli nie mamy jej pod ręką, możemy wykorzystać kawałek gąbki kuchennej lub kąpielowej o niewielkich porach. Zwróćmy uwagę na to, żeby wycięty fragment nie był zbyt duży, ponieważ nie tylko utrudni nam zachowanie precyzji, ale też zabrudzi palce.

Aby ułatwić sobie cieniowanie, można użyć folii aluminiowej. Jeżeli najpierw naniesiemy lakier na nią, a nie bezpośrednio na gąbeczkę, materiał wchłonie go równomiernie i dzięki temu uzyskamy lepszy efekt. Jeśli nie mamy wprawy w tworzeniu ombre, warto zaopatrzyć się także w oliwkę, którą zabezpieczymy skórki wokół paznokcia. Zabieg ten sprawi, że bez problemu usuniemy z nich nadmiar lakieru.

Jak zrobić ombre na paznokciach - instrukcja

Jak zrobić paznokcie ombre? Zaczynamy od przygotowania płytki do manicure: piłujemy ją do pożądanego kształtu oraz odsuwamy skórki. Warto również delikatnie wygładzić powierzchnię paznokcia polerką oraz odtłuścić ją specjalnym cleanerem lub wysokoprocentowym alkoholem. Dzięki tym czynnościom znacznie przedłużymy trwałość stylizacji.

Na paznokcie najpierw nakładamy bazę, a kiedy wyschnie, pokrywamy ją pierwszym z wybranych lakierów. Przy klasycznym ombre zaczynamy od najjaśniejszego, a przy odwróconym - od najciemniejszego odcienia. Aby uzyskać pełne krycie, nakładamy emalię dwukrotnie. Kiedy lakier wyschnie, za pomocą gąbeczki nanosimy kolejny kolor. Niewielką ilością lakieru stemplujemy płytkę od końcówki do 1/3 długości. Im bliżej czubka, tym więcej emalii używamy. Ruchy gąbki powinny być krótkie i szybkie. Przy słabiej kryjącym lakierze czynność powtarzamy. Gdy druga warstwa wyschnie, w ten sam sposób nakładamy kolejną, tym razem kończąc stemplowanie w połowie długości paznokcia. Żeby zapobiec łuszczeniu się lakieru, pomalujmy też wolny brzeg płytki, czyli jej końcówkę.

Na zakończenie całość pokrywamy bezbarwnym lakierem utwardzającym. Nie tylko zapobiegnie on uszkodzeniu manicure, ale także zamaskuje niedociągnięcia i nierówności, dzięki czemu stylizacja będzie się lepiej prezentować.

Aby ombre wyszło idealnie, nie nakładajmy zbyt dużo lakieru na raz, ponieważ trudniej będzie osiągnąć efekt płynnego przejścia kolorów. Pamiętajmy też, żeby kolejną warstwę nanieść dopiero wtedy, gdy poprzednia wyschnie - w przeciwnym wypadu barwniki mogą się zmieszać w niekontrolowany sposób.

Jak zrobić ombre na paznokciach hybrydowych?

Ombre na paznokciach hybrydowych możemy wykonać podobną techniką jak przy zwykłym lakierze, nakładając poszczególne kolory gąbką i kolejno utrwalając je pod lampą. Warto jednak wypróbować też inne metody, które ułatwią nam pracę i pozwolą zaoszczędzić czas.

W przypadku hybryd możemy pracować na wilgotnym lakierze, mieszając go bezpośrednio na paznokciu, dzięki czemu nie trzeba nakładać każdej warstwy osobno. Po przygotowaniu paznokci do manicure i nałożeniu bazy malujemy je dwukrotnie jasnym lakierem, za każdym razem utrwalając go pod lampą przez ok. 30 sekund. Następnie nakładamy na płytkę kolory w taki sposób, aby stworzyły trzy poziome pasy stykające się ze sobą. Na tym etapie nie trzeba przejmować się precyzją. Granice lakierów nie muszą być idealnie równe, gdyż i tak później je rozetrzemy. Warto pamiętać jednak o pomalowaniu wolnego brzegu paznokcia oraz unikać zalania skórek.

Kolejnym krokiem jest cieniowanie paznokci hybrydowych, które wykonujemy za pomocą gąbeczki. Delikatnymi ruchami przykładamy ją od lewej do prawej strony płytki, posuwając się od końcówki do podstawy paznokcia. Zdobienie utwardzamy pod lampą przez ok. 60 sekund. Następnie w ten sam sposób nakładamy drugą warstwę, którą również utrwalamy, a na koniec pokrywamy bezbarwnym top coatem.

Jeśli zdecydujemy się na paznokcie hybrydowe ombre w dwóch kolorach, pas lakieru do cieniowania możemy nałożyć bezpośrednio na gąbeczkę. Stemplowanie rozpoczynamy po pomalowaniu paznokci pierwszą emalią i utwardzeniu jej. Aby kolory płynnie się przenikały, na fragment gąbki pod pasem drugiego lakieru nakładamy też pierwszy kolor. Tak przygotowane narzędzie energicznie dociskamy do płytki.

Jak zrobić ombre bez gąbeczki?

Paznokcie ombre zwykle stylizuje się za pomocą gąbeczki, jednak z powodzeniem można zamienić ją na mały pędzelek. Jego włosie powinno być szerokie i płaskie - dzięki temu wygodnie wykonamy cieniowanie. Lakiery nakładamy analogicznie jak przy metodach z gąbką, lecz ich granice rozcieramy poziomymi pociągnięciami pędzla, prowadząc go od najciemniejszego do najjaśniejszego koloru.

Ombre na paznokciach możemy zrobić też bez żadnych narzędzi. W takiej sytuacji najlepiej wykonać zdobienie pionowe z wykorzystaniem dwóch kolorów. Lakiery nakładamy obok siebie po lewej i prawej stronie płytki, a następnie pionowymi pociągnięciami pędzelka od jaśniejszej emalii rozcieramy powstałą granicę. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim na hybrydach.