Maseczka na koronawirus 

Warto pamiętać o tym, że noszenie maseczki, która zasłania usta i nos może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się niektórych chorób układu oddechowego, ale powinny być stosowane razem z higieną rąk, ochroną kaszlu, unikaniem bliskiego kontatku z ludźmi, czyli innymi środkami zapobiegawczymi. Na stronie gov.pl mozna zresztą przeczytać, co dokładnie radzi w kwestii maseczek Światowa Organizacja Zdrowia: "Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2. Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów"

Jak zrobić drożdże? Prosty przepis na składnik, który jest niezbędny przy domowych wypiekach takich jak ciasta i chleb>>

Jak zrobić żel antybakteryjny do rąk w domu? Poznaj przepis na skuteczny płyn do dezynfekcji rąk>>

Co istotne, takie maseczki ochronne muszą zasłaniać nos i usta, dzięki czemu będzie chronić drogi oddechowe lub zapobiegać rozpylaniu. Powinny być stosowane jednorazowo, nie dłużej niż 10-15 minut. Jak jak czytamy w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej: "Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2".

Maski na twarz: jak zrobić samodzielnie w domu?

A co, jeśli maseczka higieniczna jest poza naszym zasięgiem i nie da się jej kupić w sklepie? Tymczasowo można wypróbować samodzielnie wykonać taką osłonkę na twarz. Sposoby na to, jak zrobić własną maseczkę ochronną coraz częściej pojawiają się w internecie, a ostatnio instrukcję przygotowaną na YouTube dziennika La Stampa zamieścił też jeden z włoskich farmaceutów. 

Właściciel Zara przekazał 10 000 maseczek do walki z koronawirusem oraz przeznacza część fabryk na szycie odzieży i produktów sanitarnych>>

Wykonanie maski zajmuje tylko dwie minuty i jest bardzo proste, a do jej przygotowania wystarczą zszywacz, gumki (np. recepturki), nożyczki, kompresy włókninowe w większym rozmiarze oraz przezroczysta folia. Na pojedynczy kompres kładziemy folię, następnie na boki gazika zakładamy gumki. Przypinamy je zszywaczem w trzech miejscach - na końcach i w środku oraz zszywamy boki kompresu w miejscach, gdzie nie nie ma gumek (to będzie góra i dół naszej maseczki). Tak przygotowaną osłonkę odwracamy, by folia znajdowała się po zewnętrznej stronie oraz nakładamy na twarz. Jak podkreśla farmaceuta, taka maseczka ochronna nie powinna być noszona dłużej niż dobę i po zdjęciu należy ją koniecznie wyrzucić. 

Maseczka na twarz: wykrój, instrukcja wideo

Poniżej znajdziecie jeszcze inne sposoby, jak zrobić maskę ochronną na twarz w domu. Bezpłatny i bardzo prosty wykrój przygotowany przez iNEEDle oraz film instruktażowy przygotowany przez wykładowczynię Małgorzatę Brancewicz (Olor) ze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Placówka również dołączyła do akcji szycia maseczek ochronnych.

Przy stosowaniu maseczek ochronnych należy pamiętać, by stosować się do wszelkich zaleceń WHO

Jak gwiazdy spędzają kwarantannę? Justin i Hailey Bieber, John Legend, Joe Jonas i Sophie Turner>>

Polscy immunolodzy zalecają dietę roślinną na czas pandemii koronawirusa. Badacze uważają, że to właśnie ten sposób odżywiania wzmocni odporność organizmu >>