Pokusa zdrapania, zerwania lub nawet podgryzania żelowego manicure'u jest zwykle pierwszym domowym "rozwiązaniem", które przychodzi nam na myśl. Chociaż wiemy, że chęć pozbycia się żeli bez użycia jakichkolwiek narzędzi jest silna i w jakiś dziwny sposób satysfakcjonująca, lepiej się jej oprzyj. Kiedy za wszelką cenę usiłujesz zedrzeć lakier z paznokcia, jednocześnie zrywasz warstwy naturalnej płytki, co sprawia, że ​​staje się ona znacznie bardziej podatna na łamanie i inne uszkodzenia.

Narzędzia potrzebne do usuwania paznokci żelowych

Jak samemu zdjąć żele? Zdjęcie żelowych paznokci bez wizyty w salonie - i uszkodzenia płytki - wymaga trochę czasu i cierpliwości, ale daje gwarancję na utrzymanie paznokci w dobrej kondycji. Do samodzielnego ściągnięcia żeli potrzebne ci będą następujące narzędzia:

 • pilnik do paznokci o gradacji 180/180
 • odżywka do paznokci i skórek lub olej kokosowy
 • drewniany lub metalowy patyczek
 • waciki bezpyłowe
 • aceton i folia aluminiowa lub frezarka
 • głęboko nawilżający krem do rąk 

Ile trwa ściągnięcie paznokci żelowych?

Samodzielne zdejmowanie paznokci żelowych nie powinno zająć zbyt dużo czasu. Jak twierdzi Barbara Blam z warszawskiego salonu Blam Nails, ściągnięcie masy żelowej zazwyczaj trwa około 30 minut. Wszystko zależy od tego, jak była wykonana usługa - czy tej masy jest dużo, czy paznokcie są bardzo długie i co na nich się znajduje. Jeśli chcemy zdjąć paznokcie żelowe i wykonać manicure tak zwany saute, spa, pielęgnacyjny (opiłowanie paznokcia, wycięcie skórek i pielęgnacja płytki paznokcia + peeling) będzie to trwało około godziny - mówi.

Zobacz też: Paznokcie żelowe czy hybrydowe – które wybrać i czym się różnią?

Jak zdjąć paznokcie żelowe w domu?

Domowe sposoby ściągania żeli to jedno z najpopularniejszych haseł związanych z manicurem wpisywanych w wyszukiwarkę Google. Według ekspertów najlepszym sposobem na pozbycie paznokci żelowych jest usunięcie ich acetonem lub frezarką. Która z tych opcji jest lepsza i bardziej bezpieczna dla naturalnej płytki paznokcia?

Z mojego doświadczenia aceton nie jest najlepszym produktem do usuwania masy żelowej czy hybrydowej. Jest to produkt, który wysusza płytkę paznokcia i skórki oraz ma nieprzyjemny zapach. Sama nie stosuję go w swoim studio - zawsze ściągam całą masę żelową frezarką i dobrym frezem - mówi Barbara Blam.

Mimo wszystko, jeśli nie posiadasz w domu frezarki, a pod ręką masz aceton oraz folię aluminiową, podpowiemy ci jak przy ich użyciu usunąć żele, aby nie wyrządzić sobie zbyt dużej krzywdy.

 1. Wybierz dobrze wentylowane pomieszczenie. Daj sobie dużo czasu na proces ściągania żeli, a co najważniejsze, rób to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby nie wdychać zbyt dużej ilości acetonu. Procesu nie da się wykonać w pośpiechu — potrzebujesz około 30 minut.
 2. Spiłuj większą część żelu. Jeśli zdecydowałaś się na przedłużanie paznokci i chcesz je skrócić, zrób to tzw. gilotynką (zwykły obcinacz może sobie z nimi nie poradzić). Weź gruboziarnisty pilnik do paznokci, np. taki o gradacji 180/180 i delikatnie oraz powoli zacznij zeszlifowywać wierzchnią warstwę żelu z paznokci. Powtarzaj czynność do czasu, aż warstwa żelu będzie naprawdę niewielka.
 3. Chroń swoją skórę. Następnie posmaruj skórę wokół paznokci i czubki palców oliwką do skórek lub mocno nawilżającym kremem. Zapewni to ochronę przed acetonem, który bardzo wysusza skórę. 
 4. Użyj acetonu. Czas na namoczenie paznokci w acetonie. Możesz to zrobić w małej misce wypełnionej produktem i kroplą lub dwiema olejku do skórek lub użyć bezpyłowych wacików nasączonych acetonem (jednego na każdy paznokieć).
 5. Owiń palce folią aluminiową. Weź trochę folii i podziel ją na niewielkie kwadraty. Następnie umieść wacik nasączony acetonem na paznokciu i użyj folii, aby zatrzymać go na miejscu. Zacznij od ręki niedominującej — to ułatwia sprawę.
 6. Powtórz to na wszystkich 10 paznokciach. (Ostrzeżenie: pod koniec procesu, gdy większość twoich opuszków palcy zostanie pokryta folią aluminiową, zrobi się trochę trudniej). Po 10-15 minutach sprawdź, jak wyglądają paznokcie.
  Skąd wiedzieć, że aceton zadziałał? Żel powinien wyglądać tak, jakby spadał z paznokcia i unosił się lekko do góry. Powinnaś być w stanie spokojnie zdrapać go przygotowanym wcześniej metalowym kopytkiem lub drewnianym patyczkiem. Jeśli nie, wróć do namaczania na kolejne pięć minut i spróbuj ponownie.
 7. Zadbaj o nawilżenie. Po długiej przygodzie z acetonem twoje paznokcie i opuszki palców prawdopodobnie będą nieco suche. Daj im trochę odżyć. Namocz paznokcie w oleju kokosowym przez pięć do siedmiu minut, a następnie nałóż na nie olejek do skórek, aby je odżywić i nawilżyć. Na koniec nie zapomnij o głęboko nawilżającym kremie do rąk na całe dłonie.

Sposoby na odbudowanie płytki paznokcia

Osoby, które regularnie wykonują manicure żelowy (lub hybrydowy) powinny zwracać szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację i odżywianie paznokci. 

Jeśli miałabym polecić najlepszy sposób na odbudowę paznokci to byłby to systematyczny manicure plus naturalna pielęgnacja olejem arganowym (lub oliwą z oliwek). Podczas odżywiania bardzo ważne jest również pilnowanie długości paznokci - powinny one być krótkie, aby nie były narażone na uszkodzenia mechaniczne - twierdzi założycielka warszawskiego salonu Blam Nails.

Warto również pamiętać, że aby zachować piękne, odżywione paznokcie, które się nie łamią, dobrze działać nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Nie jest tajemnicą, że łamliwość paznokci może wynikać z niedoboru witamin. Jak wzmocnić paznokcie, które są zniszczone? Należy na pewno suplementować odpowiednie witaminy oraz minerały - poniżej przedstawiamy listę składników, które mogą pomóc w odbudowaniu płytki paznokcia oraz produkty i które powinny znaleźć się w twojej diecie:

 • Witaminy z grupy B
 • Witamina C
 • Witamina E
 • Biotyna
 • Niacyna
 • Żelazo

Zobacz też: Manicure japoński krok po kroku - na czym polega? Ten zabieg wzmacnia paznokcie na długo i można go wykonać w domu

Jak zdjąć paznokcie żelowe frezarką?

Jeśli posiadasz w domu frezarkę, cały proces ściągania żelowych paznokci będzie nie tylko bezpieczniejszy, ale również nieco szybszy niż w przypadku robienia tego przy użyciu acetonu i folii aluminiowej. 

Należy pamiętać o tym, że podczas używania frezarki nasze ruchy powinny być pewne i szybkie. Nie ma tu miejsca na zawahanie i nie wprawioną rękę - takim sposobem można zrobić sobie krzywdę. Najlepiej prowadzić frez wzdłuż paznokcia - od skórek do krawędzi i nie trzymać go w jednym miejscu zbyt długo. Intensywne stosowanie frezu w tym samym obszarze płytki może doprowadzić do jej nadmiernego przegrzania i dyskomfortu lub uszkodzenia. Warto też pamiętać o istnieniu kilku rodzajów frezów i do danej części płytki dobierać odpowiednie końcówki. 

Kiedy cała masa żelowa zostanie już zdjęta przy użyciu frezarki, należy wziąć pilnik i wyrównać całą płytkę paznokcia. Po przygotowaniu skórek przy paznokciach możemy zająć się odżywianiem płytki i nową stylizacją.

Jak zdjąć paznokcie hybrydowe?

A co w sytuacji, kiedy chcesz na paznokciach masz tylko utwardzoną hybrydę, albo chcesz zdjąć ją z tipsów żelowych, aby wykonać inną stylizację? Tu sprawa jest zdecydowanie łatwiejsza. Tak jak wspomniałyśmy, żel nie „poddaje się” tak łatwo acetonowi, dlatego jest możliwe usunięcie samego lakieru z przedłużonej płytki. Oto, jak zrobić to w domu:

 1. Przygotuj narzędzia - potrzebujesz pilnika o ziarnistości 100/180, kawałków folii aluminiowej, acetonu, drewnianych patyczków i kremu albo oliwki nawilżającej.

 2. Opracuj warstwę wierzchnią - zacznij od delikatnego usunięcia top coatu pilnikiem o ziarnistości 100/180, aż do usunięcia połysku.

 3. Namaczaj w acetonie - nasącz kawałki wacika kosmetycznego w acetonie lub płynie do zdejmowania hybryd, przyłóż do paznokci, a następnie owiń palce folią aluminiową. Pozwól acetonowi działać na lakier przez około 15 minut.

 4. Usuń resztki lakieru hybrydowego - po upływie czasu, zdejmij folię aluminiową i zeskrob resztki lakieru hybrydowego z paznokci przy pomocy drewnianego patyczka. Uważaj, aby nie uszkodzić żelowego tipsa - w ten sposób mogą powstać nieestetyczne wgłobienia, których nie zamaskujesz kolejną warstwą lakieru.

 5. Ostateczne oczyszczenie - ostatecznie wyczyść paznokcie z pozostałości acetonu i umyj dłonie w ciepłej wodzie. Następnie nałóż krem nawilżający i olejek na skórki - potrzebują regeneracji po kontakcie z acetonem.