Jak sprawdzić, czy fryzura w stylu Shakiry jest zapisana w naszych genach? Najprościej będzie uważnie przyjrzeć się naszym czuprynom Jeśli po dokładnej analizie dojdziesz do wniosku, że Twoją zmorą są suche i puszące się włosy, mamy dobrą wiadomość – mogą być to oznaki podatności na kręcenie! Pod wpływem odpowiedniej pielęgnacji włosy zacząć się delikatnie falować czy nawet kręcić. Zaproponowane domowe metody raczej nie sprawdzą się na bardzo prostych i gładkich pasmach. Jednak jeśli zmagasz się z puchem, masz szansę zamienić go na piękne fale.

Jakie są rodzaje skrętu włosów?

Zacznijmy od odrobiny teorii. Im lepiej poznasz swoje własne włosy, tym trafniej dobierzesz trafne metody stylizacji.  Według A. Walkera naturalny skręt włosów można podzielić na kilka typów. Przede wszystkim warto stwierdzić, czy mamy do czynienia z włosami kręconymi czy falowanymi. Wyróżnia się także loki, jednak w Polsce występują one niezmiernie rzadko. Skręt tych włosów jest bardzo mocny, co może przypominać fryzurę afro. Następnie zdecydujmy, do którego podtypu należą pasma. Włosy, którym przypisana została litera A będą najprawdopodobniej wymagały więcej uwagi i cierpliwości niż te oznaczone literą C. Te ostatnie charakteryzują się niezwykle mocnym skrętem i zdrową strukturą, dzięki czemu wyglądają fenomenalnie bez wysiłku i wypchanej po brzegi kosmetyczki.

Włosy falowane – typy

 • 2A – najbardziej delikatne fale, które szybko puszą się i przesuszają – zwłaszcza, gdy są traktowane jak włosy proste,
 • 2B – wyraźniejsze fale, przypominające literę "S". Kosmyki są grubsze niż w przypadku poprzedniego typu, objętość fal jest znacznie większa,
 • 2C – mocne, sprężyste i grube falujące się pasma.

Włosy kręcone – typy

 • 3A –  zaokrąglone, luźne loki, podatne na stylizacje,
 • 3B – można nazwać je „sprężynkami”, mają spora objętość,
 • 3C – kręcą się już od nasady, loczki są drobne, bardziej zbite.

Jak wydobyć skręt włosów?

Zanim przejdziesz do wprowadzania w życie zaproponowanych sposobów, określ również porowatość swoich włosów. Dzięki temu będziesz mogła ostatecznie ustalić, czy włosy będą podatne na kręcenie. W przypadku włosów niskoporowatych szanse są niewielkie, ale włosy średnioporowate czy wysokoporowate powinny pozytywnie zareagować na metody wydobycia skrętu. Większość kobiet ma włosy średnioporowate, których łuski są lekko uchylone.

Włosy średnioporowate:

 • nie są idealnie proste i wygładzone,
 • bardzo długo naturalnie schną,
 • łatwo się puszą,
 • reagują na wilgotność powietrza,
 • mogą wydawać się zniszczone i osłabione.

Pod wpływem odpowiedniej pielęgnacji nie tylko nabiorą blasku, ale i zaczną się falować czy nawet kręcić. Podstawą w wydobywaniu skrętu włosów jest używanie stylizatora – na przykład domowego glutka lnianego – oraz przeprowadzanie ploppingu. Warto sięgać po nieobciążające kosmetyki. Dobrze dobrana pielęgnacja włosów falowanych wydaje się konieczna, aby utrzymać je w świetnej kondycji i sprawić, że zaczną się pięknie układać.

Produkty do wydobycia skrętu włosów

Kiedy opanujesz już absolutne podstawy, takie jak zakaz czesania włosów na sucho czy szorowania ich ręcznikiem, możesz przejść do przygotowywania pielęgnacyjnych preparatów. Równie dobrze co drogeryjne produkty zadziałają własnoręcznie zrobione mikstury z powszechnie dostępnych składników. Pielęgnacja włosów kręconych i falowanych nie powinna ograniczać się do szamponu i odżywki. Podstawą (szczególnie w przypadku podtypu A) jest stylizator, który pomoże utrzymać skręt włosów. W tej roli idealnie sprawdzi się domowy żel lniany.

Jak zrobić „glutek lniany”?

 1. Wsyp 2 łyżki nasion siemienia lnianego do garnka.
 2. Zalej nasiona 2 szklankami wody.
 3. Gotuj na małym ogniu przez 10-15 minut, co jakiś czas mieszając, żeby ziarna nie przywarły do garnka.
 4. Przerwij gotowanie, gdy mieszanina nabierze żelowej konsystencji.
 5. Po wystudzeniu przecedź nasiona.
 6. Powstały żel użyj do ugniatania włosów – nie obawiaj się, pasma nie będą się kleić.

Zaletą stosowania „glutka lnianego” jest nie tylko jego trwałość czy wydajność, ale również bogaty skład. Żel świetnie odżywi i nawilży włosy.  Jednak nie tylko stylizator powinien zostać ostrożnie wybrany – równie istotne są pozostałe produkty. Kosmetyki do wydobywania skrętu powinny być pozbawione silikonów i mocnych detergentów (SLS, SLES). Dlaczego? Mocniejsze substancje mogą sprawić, że włosy zostaną obciążone, a tym samym skręt zostanie rozciągnięty. Zamiast sprężystego loka, włosy mogą wyglądać jak siano.

Domowe sposoby krok po kroku

Jak wydobyć skręt włosów falowanych? Kiedy przygotujemy już domowy stylizator, powinnyśmy udoskonalić naszą technikę mycia i osuszania włosów. Kluczem do sukcesu jest poprawna aplikacja kosmetyków. Jednym z ulubionych trików beauty influencerek jest tzw. plopping. Spokojnie, do jej wykonania nie potrzebujesz jedwabnych czepków i ręczników. Wystarczy poszukać w szafie nieco znoszonej... bawełnianej koszulki. 

Plopping – koszulkowanie włosów

Czym wyróżnia się ta metoda? Większość sposobów stylizacji wymaga użycia ciepła, co negatywnie wpływa na kondycję włosów. Plopping pod tym względem jest przełomowy – nie trzeba narażać włosów na wysokie temperatury, aby je wystylizować.

Efekty ploppingu:

 • podkreślenie, wzmocnienie skrętu włosów
 • sprężyste loki
 • ograniczenie puszenia się włosów
 • włosy uniesione u nasady

Jak zrobić plopping?

Plopping inaczej nazywany jest koszulkowaniem włosów. I jak wskazuje nazwa, do wydobycia skrętu włosów tą metodą potrzebować będziesz luźnej, bawełnianej koszulki.

 1. Umyj włosy. Odciśnij nadmiar wody w ręcznik.
 2. Nałóż odżywkę lub stylizator bez spłukiwania.
 3. Rozczesz włosy grzebieniem z szerokimi ząbkami. Szczotka się nie sprawdzi!
 4. Pochyl głowę i ugniataj pasma, zbijając je w loki.
 5. Połóż koszulkę na krawędzi łóżka. Delikatnie schylaj się w taki sposób, żeby włosy znalazły się na środku koszulki.
 6. Owiń włosy koszulką – staraj się, aby zbite kosmyki były trzymane przez koszulkę.
 7. Możesz rozpuścić włosy już po 30 minutach lub zostawić je w turbanie przez całą noc. Wszystko zależy od tego, jak zareagują twoje włosy. Zrezygnuj z całonocnego ploppingu, jeśli masz problemy ze skórą głowy lub zmagasz się z łupieżem – wilgotne środowisko może okazać się sprzyjające dla rozwoju bakterii.

Jak uzyskać naturalny skręt włosów za pomocą ploppingu? Najważniejsze w tej metodzie jest ugniatanie włosów. Dzięki temu stają się zbite – powinny uformować się w loki lub fale. Dodatkowo, koszulka sprawia, że włosy schną szybciej i nie są obciążone – materiał pochłania nie tylko wodę, ale i nadmiar kosmetyku stylizującego. Do ploppingu możesz wykorzystać też ręcznik, jednak cienki i delikatny – materiał frote może sprawić, że włosy się poplączą.

Wydobywanie skrętu z prostych włosów

Wydobywanie skrętu dotyczy przede wszystkim włosów, które naturalnie chcą się kręcić, ale ze względu na nieodpowiednią pielęgnację nie zbijają się w fale czy loki – zamiast tego się puszą. Wystarczy potraktować je jak włosy kręcone, a zaczną się falować.

Co innego jednak w przypadku włosów niepuszących się, prostych i gładkich. Tutaj nawet najlepsze metody na naturalne wydobycie skrętu mogą zawieść. Pewnym sposobem, aby zakręcić włosy proste, jest stylizacja z użyciem ciepła. Spanie w papilotach czy wałkach i późniejsze utrwalenie fryzury także może przynieść efekty. Stworzone w ten sposób loki mogą stać się podstawą ciekawych stylizacji.