Zanim zaczniesz uczyć się stawiania kart, warto prześledzić swoje intencje. Chcesz poznać swoją przyszłość? Pragniesz wróżyć bliskim? A może stawianie tarota traktujesz wyłącznie jako rozrywkę? Bez względu na to, która opcja najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom, naukę powinnaś zacząć od poznania podstaw dotyczących tarota.

Istotne jest także, abyś – nawet jeśli wykorzystujesz talie kart jedynie do zabawy – nie lekceważyła mocy, która drzemie w tarocie. Pokora i szacunek do tkwiącej w kartach energii są niezbędne.

Jak nauczyć się stawiać tarota? Przygotowanie

Naukę stawiania tarota mogą poprzedzić wątpliwości dotyczące tego, kto powinien parać się kartami. Przez lata tarot kojarzony był wyłącznie z wróżkami czy okultystami – aby czerpać z mocy kart, należało sobie zasłużyć lub udowodnić swoje czyste zamiary. Obecnie nie ma wątpliwości, że każdy może stawiać tarota, ale istotne jest odpowiednie przygotowanie.

Jak stawiać tarota? Co jest niezbędne?

  • Wrażliwość i zrozumienie duchowości – aby naprawdę czerpać z mocy, jaką oferują karty, konieczna jest otwartość na kwestie metafizyczne. Jeśli pozostaniesz sceptyczna czy wręcz będziesz szydzić z kart tarota, nie uda ci się niczego wywróżyć.
  • Czyste intencje – ograniczony dostęp do kart wiązał się z tym, że nie chciano, aby tarot wpadł w niepowołane ręce. Dlatego tak ważne jest, aby nie próbować wykorzystać tarota do wyrządzania komuś krzywdy. Wówczas można bardzo łatwo ściągnąć na siebie nieszczęście.
  • Ufność – musisz nauczyć się ufać kartom. Co to znaczy? W żadnym wypadku nie próbuj wpłynąć na przepowiednie. Próby oszustwa spełzną na niczym, a poza tym – przyciągniesz pecha. Dlatego, nawet jeśli kusi cię nadinterpretowanie znaczeń kart, przyjmij to, co naprawdę ci oferują i staraj się nie naginać ich sugestii do swoich własnych oczekiwań.

Tarot – jak stawiać? Podstawy

Nauka stawiania tarota powinna zostać poprzedzona zadbaniem o kilka podstawowych kwestii:

  1. Pierwszym krokiem rozpoczynającym przygodę z wróżeniem z kart jest zaopatrzenie się w odpowiednią talię. Jakie karty tarota wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, wiele zależy od twoich indywidualnych preferencji. Niektórzy uważają, że wróżkę i karty powinna łączyć więź. Dlatego, dobrze jeśli zapoznasz się z kilkoma taliami i ostatecznie wybierzesz tę, która najbardziej do ciebie przemawia.
  2. Jak usunąć z domu złą energię? Warto zacząć od rytuałów oczyszczających, dzięki którym miejsce, w którym będziesz pracować z tarotem, okaże się sprzyjające. Stawianie kart może być znacznie utrudnione w przestrzeni zanieczyszczonej negatywną energią.
  3. Zapoznaj się ze znaczeniem kart. Tarot dla początkujących może wydawać się bardzo skomplikowany, dlatego – zanim nauczysz się, co oznacza każda z kart – możesz korzystać z księgi tarota. Pamiętaj jednak, aby proponowane interpretacje uzupełniać własnymi. Twoja intuicja pozostaje najważniejsza.
  4. Chociaż często tak się potocznie mówi, karty tarota nie są równoznaczne z wróżbami. Postrzega się je bardziej jako lustra, które odbijają wnętrza twojej świadomości i umożliwiają ci spojrzenie na życie z odmiennej perspektywy. To, jak twoja przyszłość będzie wyglądać, jest zależne przede wszystkim od ciebie. Weź pod uwagę, zanim zaczniesz pracować z tarotem.

Jak stawiać tarota? – interpretacje kart

Talia kart tarota składa się z 78 kart – Arkana Małe to 56 kart, Arkana Wielkie 22 karty. Każdy z Arkanów nazywany jest wtajemniczeniem. Co istotne, podczas wróżenia powinnaś używać całej talii.

Znaczenie poszczególnych kart jest dość skomplikowane – zwłaszcza że wiele zależy od tego, w jakim układzie karty się znalazły. Dlatego na początek dobrze korzystać z księgi tarota, która będzie twoim przewodnikiem.

Przykładowo – karta wyjściowa nazywana jest Głupcem. Odnosi się do osób nieświadomych, zagubionych. Karta ostatnia, czyli Świat, to przeciwieństwo Głupca. Reprezentuje oświecenie, zdobycie totalnej wiedzy. Karty mogą jednak znaleźć się pozycji odwróconej, a wówczas ich znaczenie będzie przeciwne. Zdarza się jednak, że pozycja odwrócona jedynie potęguje znaczenie pierwotne – o tym, którą wersję wybrać, decyduje twoja intuicja. Ważne jest także znaczenie karty poprzedniej – w tarocie nie czyta się kart w oderwaniu o siebie, na cały układ należy spojrzeć jako na całość.

Jak stawiać karty tarota? Metoda podstawowa

Jak się stawia tarota? Jak można się domyślać, sposobów jest kilka. Początkowo dobrze zacząć od najprostszych układów.

  1. Zadbaj o odpowiedni nastrój – zapal świeczki, kadzidła. Możesz wykonać nawet rytuał oczyszczenia.
  2. Zastanów się, o co chcesz spytać karty. Najlepiej zadać jedno, konkretne pytanie – unikaj pytań zbyt skomplikowanych, w których zawiera się kilka możliwości. Wybrane pytanie wypowiedz głośno.
  3. Przetasuj talię kart.
  4. Wylosuj 3 z nich.
  5. Karty ułóż w pozycji odwróconego trójkąta – pierwsze z nich koło siebie, trzecia karta niżej.
  6. Każda z kart będzie odpowiadać za coś innego, razem stworzą spójną wróżbę. Znaczenie poszczególnych kart zależne jest od pytania, jakie zadałaś oraz rodzaju talii, z którą pracujesz.

Według jednej z często stosowanych technik, pierwsze karta od lewej strony może sugerować źródło problemu, karta środkowa zagrożenia, natomiast ostatnia czekający cię rezultat. Jeśli próbujesz określić czas w tarocie, skup się na tarcie ostatniej – ona stanowi zapowiedź przyszłości. Karta środkowa będzie informować o teraźniejszości, natomiast pierwsza o przeszłości.

Jak stawiać tarota ze zwykłych kart?

Nie jesteś pewna, czy wróżenie z kart jest czymś dla ciebie? Zanim kupisz talię kart tarota, możesz spróbować powróżyć, wykorzystując klasyczne karty. To dobry sposób dla początkujących tarocistek.

Jak wróżyć z kart do gry?

Najprościej będzie, jeśli przetasujesz karty, a następnie rozłożysz je jedna po drugiej. W podstawowym układzie wystarczą 3 karty – każda z nich będzie odpowiadać za inny aspekt życiowy. Podczas wykładania kart możesz zadać im konkretne pytanie.

W talii znajduje się 56 kart – występują w czterech różnych kolorach, a więc mamy do czynienia z kartami trefl, karo, kier oraz pik. W talii można wyróżnić karty numeryczne (od 2 do 10) oraz kart dworskie (walet, dama, król). Dzięki temu, że As może być postrzegany zarówno jako karta pierwsza, jak i ostatnia, talia nie ma początku i końca. Jej układ przypomina tarota Arkanów Małych.

Następnie należy sprawdzić znaczenie każdej z wylosowanych kart. Należy wziąć pod uwagę nie tylko symbol, ale i kolor:

  • kiery – odnoszą się do przyjaźni, miłości, relacji międzyludzkich,
  • trefle – mówią o karierze, życiu zawodowym,
  • piki – zajmują się kwestiami zdrowia,
  • karo – dotyczą finansów.

Znaczenie kart klasycznych – wszystkich 56 – dokładnie opisują księgi poświęcone wróżeniu z kart. To właśnie z nich możesz czerpać podczas odczytywania przepowiedni. Chociaż początki mogą wydawać się trudne, po czasie nabierzesz wprawy i nauczysz się wszystkich znaczeń.

Jak często można stawiać tarota?

Jak często stawia się tarota? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, ale i kondycji osoby, która stawia karty. Ma to znaczenie, ponieważ wierzy się, że tarot czerpie swoją moc z energii wróżek.

  1. Profesjonalni tarociści bez żadnych problemów sięgają po karty nawet kilka razy dziennie. Ich energetyczna moc bardzo szybko się regeneruje. Wraz z doświadczeniem nauczyli się także gromadzić w sobie tyle siły, aby stawianie tarota nie wyczerpywało, a zarazem pozostało skuteczne.
  2. Początkujący nie posiadają (jeszcze!) umiejętności, dzięki którym możliwe jest takie dysponowanie energią, aby udawało się stawiać tarota częściej niż raz w tygodniu. Oczywiście, możesz próbować – prawdopodobnie okaże się jednak, że jesteś bardzo zmęczona. Twoje interpretacje mogą wydawać się przez to niepewne, co prowadzi do popełniania błędów. Jak stawiać tarota częściej? Zadbaj o odpoczynek, ale również regularnie praktykuj wróżenie z kart.