Makijaż to sztuka wyrażania siebie poprzez zabawę kolorami. Nawet "make up no make up" jest ważnym elementem stylu, ale i w nim łatwo popełnić błędy. Jak się nie malować?Makijażu nie traktuj jak najmodniejszych dodatków prosto z pokazów mody. To, co pięknie sprawdziło się na modelkach, niekoniecznie służy nam w życiu. Podziwiaj, ale nie próbuj tego w domu.

Jak nie nakładać różu ?

Róż to jeden z najpopularniejszych, a kiedyś najbardziej kontrowersyjnych kosmetyków. Historia różu sięga czasów starożytnego Egiptu, w średniowieczu był atrybutem prostytutki, w XVI wieku do jego produkcji używano toksycznych substancji. Dziś róż ma nadać cerze świeżego, promiennego wyglądu, przywrócić twarzy odrobinę zdrowego koloru. Róż jest ważny, gdy używamy mocno kryjących podkładów. Bez niego skóra wygląda ziemiście i niezdrowo, ale nieumiejętnie stosowany róż sprawia więcej krzywdy, niż pożytku.

Jednym z trendów ostatnich lat był drapping, czyli konturowanie twarzy za pomocą różu. To, co jednak elektryzująco wygląda na alabastrowych twarzach nastolatek u pięknych, ale zmagających się z problematyczną cerą kobiet wygląda bardzo źle. Jeżeli borykasz się z zaczerwienieniami i trądzikiem, postaw raczej na puder brązujący i rozświetlacz. W różu możesz wyglądać, jakbyś właśnie zaliczyła katorżniczy trening.

Jak nie robić kreski wokół oka? Kreski przy opadających powiekach lub małych oczach

Na rynku jest wiele pięknych palet cieni, w kolorach i teksturach można przebierać, a my wciąż upieramy się przy kresce. Kreski uwypuklają asymetryczne i opadające powieki. Czarne obwódki wokół oczu pomniejszają je a przy głęboko osadzonych oczach, kreski na powiekach po prostu nie wyglądają atrakcyjnie. Sprawiają, że oczy są jeszcze mocniej "schowane".

Makijaż z pokazu Ashley Williams / Imaxtree

Jeśli z kreskami Ci nie do twarzy, zamiast eyelinera i kredek do oczu wybierz brokatowe pyłki i satynowe cienie. Zaaplikowane w kąciku oka i na środku powieki pięknie otwierają spojrzenie. Matowe cienie aplikuj powyżej załamania powieki za pomocą puchatego pędzla do blendowania. W ten sposób optycznie otworzysz powiekę. Maluj się przy otwartych oczach: wtedy będziesz miała pewność, że cienie które nakładasz w załamaniu są widoczne. Kilka kępek lub połówki rzęs naklejone w zewnętrznym kąciku oka, nadadzą spojrzeniu wyrazu i ukryją opadające powieki.

Szukasz prezentów świątecznych? Zobacz nasz przegląd modnych prezentów 2018 >>> 

Błędy w konturowaniu twarzy

Pasy startowe, barwy wojenne, makijaż na Indianina. Nieumiejętnie nałożony puder konturujący i brązujący doda lat. Wiele kobiet zamiast przeciwdziałać grawitacji, podkreśla jej działanie nietrafionym makijażem. Zamiast wysmuklić rysy twarzy, nadaje jej smutnego, zmęczonego wyglądu. 


Oto kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że twój makijaż będzie podkreślał rysy twarzy, zamiast je zniekształcać:

1.    Konturując twarz zawsze ustawiaj się przodem do lustra, nie odwracaj się bokami. W ten sposób zachowasz symetrię. Będziesz w stanie spojrzeć na siebie tak, jak widzą cię inni.


2.    Zacznij od ucha, kierując się w stronę policzka delikatnie skieruj się do góry. Kość policzkowa jest naturalnie zaokrąglona, chcesz podkreślić jej kształt. Kierując pędzel ku dołowi nadajesz twarzy smutnego wyrazu.


3.    Delikatnie manewruj pędzlem, wykonuj okrężne ruchy, stopniowo buduj intensywność makijażu — łatwiej jest dokładać produkt, niż usuwać jego nadmiar. 


4.    Konturowanie kości policzkowej nie kończy się z kącikami ust. Przyłóż złączone palce  (środkowy i wskazujący) od nosa do kącika ust. W tym miejscu twój kontur powinien zanikać.


5.    Celem konturowania twarzy jest stworzenie iluzji padającego cienia, więc pamiętaj, że mniej znaczy więcej. 


6.    Aby naturalnie wykonturować twarz niewielką ilość produktu nanieś również na skronie i linię żuchwy. Na koniec, czystym pędzlem blenduj, blenduj, blenduj. Połączysz wszystkie elementy makijażu ze sobą.

Nicole Kidman i za dużo pudru / Getty Images

Kolejny błąd w makijażu - zbyt dużo pudru


Nadmierna ilość pudru nie ukryje, że już któryś raz nie przespałaś ośmiu godzin.

Zobacz: Dzień po imprezie - pielęgnacja skóry i makijaż, który ukryje zmęczenie >>

Puder wykończeniowy to kolejny kosmetyk, który stosowany w nadmiarze sprawi, że będziesz wyglądała na 10 lat więcej. Dziewczyny o tłustej cerze, bez fiksującego, matującego kosmetyku nie wyobrażają sobie życia, ale p puder sięgają również osoby o skórze suchej. Efekt? Zmęczona, poszarzała cera z widocznymi suchymi skórkami

Hit ostatnich lat to baking, czyli utrwalanie korektora pod okiem dużą ilością pudru, którego nadmiar po chwili zmiatamy. W rezultacie, przy suchej okolicy pod oczami, każda, nawet najmniejsza zmarszczka pod okiem o której nie miałaś pojęcia staje się widoczna. Wiele z popularnych korektorów zastyga, więc nie potrzebuje utrwalenia za pomocą pudru. Jeżeli w ciągu dnia korektor zbiera się w załamaniach i zmarszczkach, znaczy to, że nałożyłaś go za dużo.

Brak odpowiedniej pielęgnacji

Każdy makijaż wygląda tak dobrze, jak skóra na którą jest nałożony. Wielcy mistrzowie pędzla nie malowali swoich obrazów na ścinkach, lecz na dobrze przygotowanym, napiętym płótnie. Największy problem, który powoduje, że makijaż nie wygląda tak jak powinien, to traktowanie po macoszemu pielęgnacji. Zrozumienie, jak działa dobra pielęgnacja i potrzeb własnej skóry to podstawa udanego makijażu. 

Zobacz: Skąd warto czerpać wiedzę o pielęgnacji? >>

Masz suchą skórę i nie nawilżasz jej przed makijażem? Zaniedbujesz nawadnianie organizmu? Podkład będzie znikał z Twojej twarzy po paru godzinach. Sucha skóra wypije całą wodę, która jest podstawą fluidu, więc pigmenty stracą przyczepność. Uważasz, że cera tłusta nie potrzebuje nawodnienia? Cały czas będzie wytwarzać sebum, ale odczujesz niekomfortowe ściągnięcie, spowodowane odwodnieniem skóry. 

Najlepszym podsumowaniem tematu jest wideo, które na YouTubie obejrzano już prawie 8 milionów razy. Zobaczie jak Ali Andrea, jedna z najbardziej popularnych makijażystek na platformie, z ironicznym poczuciem humoru punktuje błędy w makijażu: