1. Pranie

Obcinasz wewnętrzne metki od ubrań jeszcze przed pierwszym założeniem? To szybka droga do zniszczenia swojego nowego, kaszmirowego swetra z COSa. Na tych metkach znajdziesz najważniejsze porady dotyczące prania poszczególnych rzeczy w Twojej szafie. Jeżeli jednak nie możesz z nimi wytrzymać i musisz się ich pozbywać od razu, staraj się robić im zdjęcia smartphonem. Wtedy zawsze przed praniem będziesz mogła wyjąć telefon i sprawdzić, na jaką temperaturę ustawić pralkę, czy wirować, czy nie, a także jak suszyć. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzą się przy większości tkanin. Przed włożeniem rzeczy do pralki zawsze przewracaj wszystko na lewą stronę i rozpinaj guziki w koszulach. Nie ważne, jakie kolory czy tkaniny wybierasz, podczas prania w gorącej wodzie wszystkie ubrania będą się niszczyć, a więc temperaturę prania zawsze ustawiaj na możliwie najniższą. Nawet przy najcięższych zabrudzeniach staraj się nie używać silnych odplamiaczy chemicznych, a najpierw zdaj się na delikatne, domowe sposoby. Pamiętaj, żeby stosować się do zalecanych na opakowaniach płynów do prania i płukania ilości detregentu. Dodanie więcej płynu wcale nie sprawi, że Twoje rzeczy lepiej się wypiorą czy też będą bardziej miękkie. 

Na rynku dostępne są już inteligentne pralki, jak model Vivace od LG, które wykorzystują sztuczną inteligencję, ważą ubrania, określają rodzaj włożonych tkanin, a następnie sterują ruchami bębna, tak aby zapewnić wysoką skuteczność prania i możliwie najkrótszy czas trwania programu. Technologie parowe są alternatywą dla odplamiaczy chemicznych, które mogą sukcesywnie niszczyć tkaniny. Dzięki parze, zwiększona jest efektywność głębszego czyszczenia, przez co może skuteczniej wywabiać uporczywe plamy. LG wprowadzając technologię parową Steam+, stworzyło możliwość zmiękczania tkanin wyłącznie za pomocą pary wodnej, bez udziału chemicznych płynów. 

2. Suszenie 

Nowoczesne suszenie ubrań nie polega na przyspieszaniu tego procesu, ale o dbaniu o ich wygląd. Nowe suszarki LG Vivace posiadają opcję delikatnej, ale zarazem skutecznej pielęgnacji odzieży, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii nawiewu ciepłego powietrza w optymalnej temperaturze ok. 50-60 stopni do wnętrza suszarki. Dzięki temu zapobiega kurczeniu się, zbieganiu oraz uszkodzeniom ubrań, przez co mogą służyć nam dłużej doskonałym fasonie. Jeżeli wybierasz tradycyjne metody suszenia pamiętaj, żeby każdy rodzaj garderoby traktować inaczej: marynarki po wyjęciu z pralki zawsze wieszaj na wieszakach z szerokimi 'ramionami', swetry susz na płasko, tak samo jak biustonosze. 

3. Przechowywanie 

Nie ma nic gorszego dla tkanin, jak poddawanie ich ciągłemu działaniu gorącej temperatury. Żeby unikać częstego prasowania staraj się nie przechowywać ubrań w ścisku, wtedy zapobiegniesz dodatkowemu gnieceniu. Najlepiej sprawdzi się więc metoda prasowania rzeczy bezpośrednio przed założeniem. Unikaj wieszania ubrań na metalowych wieszakach, zdecydowanie lepiej sprawdzą się grube, plastikowe lub drewniane wieszaki. Pamiętaj, że nie wszystkie ubrania powinnaś wieszać. Zdecydowanie lepsze dla swetrów będzie układanie ich w szafce. Wtedy nie wyciągną się i nie stracą swojego fasonu.