Masz drugi podbródek? Nie martw się - jest kilka skutecznych metod na to, by się go pozbyć. Za pojawienie się drugiej brody może odpowiadać kilka czynników, takich jak genetyka czy kondycja skóry. Jak pozbyć się drugiego podbródka? Najprostsze sposoby to masaże i ćwiczenia. 

Podwójny podbródek – przyczyny

Podwójny podbródek kojarzy się przede wszystkim z osobami mającymi nadwagę. Jednak nawet szczupłe osoby o smukłej buzi mogą mieć "dodatkową" brodę. 

Wiele osób wstydzi się swojego wyglądu i zastanawia się, czy likwidacja podwójnego podbródka jest możliwa bez ingerencji chirurgicznej.

Skąd w ogóle bierze się drugi podbródek? Najczęstsze możliwe przyczyny to:

  • wspomniana już nadwaga;
  • utrata elastyczności skóry (np. wskutek gwałtownej redukcji wagi lub problemów zdrowotnych - drugi podbródek powstaje w tym przypadku z obwisłej skóry);
  • uwarunkowania genetyczne - jeśli członkowie twojej najbliższej rodziny borykali się z podobnym defektem, prawdopodobieństwo wystąpienia go u ciebie jest większe;
  • tzw. tech-neck, czyli utrata jędrności skóry na skutek wielogodzinnego wpatrywania się w ekran telefonu.

Warto wiedzieć również, że do powstawania drugiego podbródka może przyczynić się nawet utrzymywanie niewłaściwej postawy ciała, przede wszystkim garbienie się. 

Ćwiczenia na podwójny podbródek

Dobra wiadomość jest taka, że podwójny podbródek w większości przypadków można zredukować w domowych warunkach, za pomocą ćwiczeń i masażu. 

Top 3 ćwiczenia na podwójny podbródek to:

  • utrzymywanie prostej postawy - kilka razy dziennie możesz przejść się po pokoju, kładąc sobie na głowę np. książkę. Chodzenie z prostymi plecami to jeden z ważnych elementów profilaktyki i redukcji drugiego podbródka;
  • wysuwanie dolnej szczęki i napinanie mięśni szyi - w ten sposób je wzmocnisz, a tym samym uelastycznisz skórę;
  • częste powtarzanie głosek: a, e, i, o, u - na głos.

Im częściej i systematyczniej będziesz wykonywać takie ćwiczenia, tym szybsze i bardziej widoczne będą efekty. 

Masaże na drugi podbródek

Oprócz ćwiczeń, dobre efekty przynoszą masaże okolic żuchwy i brody. Najprostszym sposobem jest delikatne podszczypywanie skóry w czasie aplikacji kremu. Kosmetyk, którego używasz, powinien zawierać substancje ujędrniające i stymulujące produkcję kolagenu w skórze, czyli peptydy, retinol, witaminę C, kwas hialuronowy, bogate w antyoksydanty oleje oraz masła. Oto kremy, które je zawierają:

Sprawdź: Najlepsze kremy ujędrniające do szyi i dekoltu - nasz top 8 

Warto również wykonywać koliste ruchy rozcierające (dwoma palcami - wskazującym i środkowym) od wewnętrznej strony żuchwy na zewnątrz. To najlepszy domowy sposób na stymulowanie krążenia i pobudzenia skóry do regeneracji. Napięta i jędrna skóra to o wiele mniej widoczny drugi podbródek. 

Zabiegi na drugi podbródek

W skrajnych przypadkach, kiedy skóra na podbródku jest bardzo obwisła, skutecznym rozwiązaniem będzie zabieg. W zależności od wybranej metody i jej inwazyjności, można wykonać go w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. 

Usuwanie podwójnego podbródka możliwe jest na kilka sposobów, w zależności od potrzeby. 

Najpopularniejsze zabiegi to:

  • mezoterapia igłowa;
  • lipoliza;
  • nici liftingujące. 

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Mezoterapia igłowa i nici liftingujące to zabiegi dość inwazyjne, dlatego powinny być przeprowadzone przez odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę - najlepiej w zaufanym gabinecie medycyny estetycznej. 

Mezoterapia, dzięki kontrolowanemu uszkadzaniu naskórka (mikroigiełkami) stymuluje skórę do odnowy w jej głębokich warstwach. Dodatkowo mikronakłucia pozwalają na dostarczenie skoncentrowanych preparatów kosmetycznych o działaniu napinającym, wygładzającym i ujędrniającym. To doskonały zabieg odmładzający.

Czytaj też: Mezoterapia dla początkujących - wszystko, co musisz wiedzieć

Lipoliza laserowa to zabieg rozbijający komórki tłuszczowe, które są następnie fizjologicznie wydalane z organizmu. W jego trakcie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka - lekarz za pomocą małego nacięcia wprowadza malutki światłowód w miejsce objęte tkanką tłuszczową. Procedura wymaga znieczulenia miejscowego, ale sama rekonwalescencja nie trwa długo i obejmuje najczęściej 3-4 dni.

Korekcja podwójnego podbródka za pomocą nici liftingujących to zabieg, którego efekty widoczne są niemal od razu. Jest również bardzo trwały - rezultaty utrzymują się nawet do 3 lat, do momentu, aż nici całkowicie się rozpuszczą. Warto dodać, że są wykonane z bezpiecznego, obojętnego dla organizmu materiału, który wykorzystywany jest też w medycynie m.in. do zakładania szwów. Dodatkowym plusem zabiegu jest też spłycenie poprzecznych zmarszczek na szyi i ogólna poprawa jędrności skóry, ponieważ nici stymulują naturalną produkcję kolagenu.

Cena za poszczególne zabiegi jest różna w zależności od konkretnego gabinetu, miasta, a także urządzeń i preparatów użytych do ich wykonania. W każdym przypadku trzeba nastawić się na koszt minimum kilkuset złotych.