Zastanawiasz się, czym najlepiej nakładać podkład oraz jak to robić, żeby cera wyglądała nieskazitelnie? Wiele zależy od rodzaju podkładu (czy jest płynny, kremowy, czy w pudrze) i twoich własnych upodobań – na przykład od tego, ile masz czasu na zrobienie makijażu. Podpatrując pracę wizażystów, można jednak wyciągnąć kilka wartościowych wniosków i rozstrzygnąć, która metoda jest lepsza od innych.

Jak nakładać podkład pędzlem?

Do aplikacji podkładu najlepiej nadają się pędzle kabuki (gęste, o lekko zaokrąglonej główce), flat top (z płasko ściętą główką) lub płaskie, tzw. języczki. Te ostatnie są obecnie rzadko polecane, choć ciąż mają swoje zwolenniczki. Najpopularniejsze marki, które oferują pędzle do podkładu to Hakuro (zwłaszcza model H54), Inglot (27TG), Real Techniques, Annabelle Minerals.

Jak nakładać podkład pędzlem, żeby był niewidoczny i dawał najlepsze krycie? Po pierwsze: przed wykonaniem makijażu warto go zwilżyć. W tym celu spryskaj wierzch włosia wodą termalną, ulubionym hydrolatem lub mgiełką, np. Caudalie, Miya. Mają właściwości nawilżające i odmładzające. Możesz spryskać nimi twarz także przed wykonaniem makijażu i nałożeniem kremu – spotęgują jego działanie pielęgnacyjne, rozjaśnią oraz wygładzą cerę.

Podkład rozprowadzaj najpierw ruchami stemplującymi „wtłaczając” produkt w skórę, a następnie rozcieraj ruchami kolistymi – od środka do zewnątrz. Jeśli masz widoczne włoski na twarzy, przesuwaj pędzel góra-dół, żeby przylgnęły do skóry i nie osiadały na nich drobinki podkładu. Nie trzyj twarzy zbyt mocno, bo wówczas fluid zamiast pozostać na skórze, wniknie we włosie i nie zapewni dobrego krycia.

W przypadku płaskiego pędzla do podkładu (języczka), produktu nie należy rozsmarowywać po twarzy jak to się robi z farbą (wtedy nie wypełni porów), ale rozprowadzać poprzez stemplowanie płaską powierzchnią.

Sprawdź też: Najlepsze pędzle do makijażu - 9 kultowych modeli

Nakładanie podkładu pędzlem – wady i zalety

Nakładanie podkładu pędzlem to ulubiona metoda większości youtuberek urodowych, na czele z Red Lipstick Monster. Przyznała nawet, że dopiero gdy odkryła pędzle do podkładu, jej makijaż stał się maksymalnie dopracowany, a ona sama zyskała większą pewność siebie. Z drugiej strony, wiele dziewczyn ma problem z umiejętną aplikacją podkładu tym sposobem i skarży się, że po nałożeniu produktu widać smugi, a fluid nie wtapia się idealnie w skórę. Co więc przeważa – wady czy zalety?

Zalety nakładania podkładu pędzlem:

 • umiejętne nałożenie podkładu tym sposobem daje najlepszy efekt kryjący spośród wszystkich technik – dzięki niemu uzyskasz tzw. full coverage;
 • tą metodą dobrze wypełnisz pory, zagłębienia i nierówności w skórze;
 • jest odpowiednia do cery problematycznej, trądzikowej, z dużymi niedoskonałościami i rozszerzonymi porami;
 • pędzlem można nakładać zarówno podkłady płynne, jak i sypkie (mineralne).

Czytaj też: Podkład mineralny - leczy i upiększa cerę. Jaki wybrać?

Wady nakładania podkładu pędzlem:

 • ta metoda nie nadaje się do cery suchej i wrażliwej, ponieważ może podrażniać i ścierać naskórek;
 • podczas aplikacji podkładu pędzlem skóra się naciąga i może to powodować zmarszczki;
 • tym sposobem trudno nakłada się podkłady typu long lasting, np. Double Wear, Estee Lauder;
 • pędzel trzeba regularnie myć (przy cerze trądzikowej i tłustej – codziennie).

Jak nakładać podkład gąbką (Beauty blenderem)?

Widząc, jak poprawnie posługiwać się gąbką do makijażu, jesteś w stanie sama zrobić sobie makijaż niczym z sesji zdjęciowej. Wszystko dlatego, że Beauty blender został wymyślony specjalnie na potrzeby telewizji, aby na twarzach aktorów i prezenterów nie było widać rozszerzonych porów – nawet jeśli przekaz ma jakość HD.

Czytaj więcej: Beauty blender – jak go używać? Czym oryginał różni się od podróbek?

Aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny, przed przystąpieniem do makijażu musisz zwilżyć gąbkę. To absolutnie koniecznie, bo tylko wtedy gąbeczka nie będzie zasysać podkładu do środka. Następnie lekko zanurz ją we fluidzie (możesz wcześniej nałożyć kilka kropel podkładu w strategicznych miejscach twarzy) i aplikuj produkt ruchami stemplującymi. Nie rozcieraj podkładu! W ten sposób nie uzyskasz pełnego krycia. Zamiast tego lekko przyciskaj gąbkę do twarzy, dokładając niewielkie ilości fluidu w razie potrzeby.

Najpopularniejsze gąbeczki do nakładania podkładu to Beauty blender oraz jej zamienniki: Blend It! Sponge, Real Techniques i Annabelle Minerals.

Nakładanie podkładu gąbką – wady i zalety

Nakładanie podkładu gąbeczką, ściślej – Beauty blenderem, to ulubiona technika wśród większości makijażystów. Co zdecydowało o tak dużej popularności gąbek wśród osób zawodowo zajmujących się makijażem?

Zalety:

 • technika sprawdza się w przypadku wszystkich typów cer – zarówno suchych, jak i tłustych;
 • tą metodą można w warunkach domowych uzyskać profesjonalny makijaż;
 • najlepiej spośród wszystkich technik pozwala wypełnić i ukryć rozszerzone pory;
 • gąbeczka pochłania mniej podkładu niż pędzel;
 • dobrze sprawdza się przy aplikacji gęstych, dobrze kryjących i długotrwałych podkładów, np. Double Wear, Inglot Perfect Coverup Foundation czy MAC Pro Longwear Foundation.

Mimo wielu zalet, nakładanie podkładu gąbką ma też kilka dosyć istotnych minusów:

 • to najmniej praktyczny i higieniczny sposób aplikacji podkładu (podkładem łatwo się ubrudzić, a gąbeczkę trudno przechowywać tak, aby nie dostał się do niej brud i kurz);
 • gąbkę trzeba myć po każdym użyciu i musi schnąć w przewiewnym miejscu (dlatego warto dokupić specjalny stojaczek);
 • gąbeczkę trzeba wymieniać co 3 miesiące (jeśli kupujemy oryginalny Beauty blender, generuje to spore koszty).

Sprawdź też: Baza pod makijaż zmniejszająca widoczność porów - ranking top 7

Jak nakładać podkład palcami?

Ten sposób aplikacji fluidu lubi niemal każda z nas i w większości to od niego zaczynałyśmy przygodę z makijażem. Niektóre dziewczyny nie rezygnują „ręcznej” metody nawet po wypróbowaniu Beauty blendera i rozmaitych pędzli do podkładu.

Instrukcja jest tutaj niepotrzebna, ale warto docenić technikę ręcznego nakładania podkładu za kilka niewątpliwych zalet:

 • to metoda najprostsza i najszybsza – zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, gdy mamy mało czasu;
 • według niektórych ciepło palców pomaga podkładowi wtopić się w skórę i uzyskać najbardziej naturalny wygląd;
 • nie trzeba poświęcać czasu na mycie akcesoriów, tak jak przypadku gąbki czy pędzla.

Z drugiej strony, nakładanie podkładu palcami na pewno nie da nam zbyt profesjonalnego efektu. Wśród innych wad tej metody można wyróżnić:

 • utrata kryjących właściwości podkładu – niektóre youtuberki specjalizujące się w makijażu, np. Hania Knopińska przestrzega przed aplikacją podkładu palcami, ponieważ w ten sposób produkt może tracić swoje kryjące właściwości;
 • krycie jest najsłabsze, dlatego ta metoda sprawdza się w przypadku cer normalnych czy dojrzałych, które nie wymagają dużego kamuflażu;
 • za pomocą palców trudno wyrównać fakturę skóry poprzez wypełnienie bruzd, blizn czy rozszerzonych porów.

Jak najlepiej nakładać podkład? Podsumowanie

Z powyższej listy zalet i wad każdej techniki wynika, że najlepszym sposobem nakładania podkładu jest robienie tego za pomocą gąbki (5 zalet vs. 3 wady). Nie traktuj jednak tego werdyktu jak jedyną słuszną prawdę. Podczas robienia makijażu liczy się przede wszystkim twoja własna wygoda oraz osobiste preferencje. Jeśli dotąd nie korzystałaś z pędzla czy gąbki – zdecydowanie warto je wypróbować, bo nowa technika nakładania podkładu może w dużym stopniu wpłynąć na twój wygląd. Ale jeśli masz za sobą rozmaite eksperymenty na tym polu i nic nie potrafi dorównać twoim własnym, wprawnym palcom – śmiało możesz pozostać przy aplikacji za pomocą rąk. Wielu światowej sławy makijażystów pomaga sobie podczas pracy rozcierając podkład dłońmi i nie ma w tym nic złego. Najważniejsze, by ostateczny efekt zadowalał ciebie.