Jak dobrać odpowiedni podkład? 

Tony

Dobieranie odpowiednich podkładów i korektorów to wyjątkowo trudna do opanowania sztuka. Żeby to dobrze zrobić, powinnaś znać swoją cerę na wylot. Zacznij od określenia, czy w Twojej skórze przeważają tony ciepłe, chłodne czy neutralne. To często pomijany, ale niezwykle ważny podczas dobierania podkładu krok. Jak to zrobić? Przyjrzyj się dokładnie swojej cerze, najlepiej w dziennym świetle. Jeśli przeważają w niej kolory niebiesko - fioletowe i czerwono - różowe to oznacza, że jest chłodna. Jeżeli zauważasz więcej brzoskwiniowych i żółtych odcieni - Twoja cera wpada w tonację ciepłą. Jeżeli zauważasz kolory zarówno z jednej, jak i drugiej kategorii, to Twoja tonacja jest neutralna.

Typ cery

Żeby dobrać podkład, w którym będziesz czuła się pewnie powinnaś znać także typ swojej cery. Zacznij od określenia, czy Twoja skóra jest sucha, tłusta czy mieszana. Żeby to zrobić, powinnaś poddać swoją skórę dwuetapowej obserwacji - porannej i wieczornej. Najpierw przyjrzyj się jej w świetle dziennym - czy świeci się i jest pokryta tłustym filmem? Jeśli tak to oznacza to, kwalifikuje się do kategorii skóry tłustej. Jeżeli rano jest ściągnięta, pojawiają się na niej suche skórki i czujesz ogólny dyskomfort, Twoja cera ma silną tendencję do przesuszania się. To samo postaraj się ustalić przed wieczornym demakijażem. Zobacz jak zachowuje się na niej Twój podkład - jego powierzchnia jest tłusta, czy może kosmetyk odsłonił obecne na twarzy przesuszenia? Kolejnym etapem jest określenie, czy Twoja skóra jest wrażliwa czy normalna. Jeżeli reaguje podrażnieniem na kosmetyki zawierające np. substancje zapachowe oznacza to, że raczej zalicza się do tej pierwszej kategorii. Jeśli nie działają na nią różne, wywołujące silne reakcje substancje - należy do tej drugiej. Być może będziesz miała problem, z samodzielnym określeniem typu swojej cery - wtedy udaj się do specjalisty. W gabinecie dermatologicznym na pewno dowiesz się całej prawdy o swojej skórze. 

Kolor

Jeżeli wiesz, jakie tony przeważają w Twojej skórze i jakiego jest ona typu, zacznij dobierać odpowiedni kolor.  Za ciemny spowoduje, że twarz będzie odcinała się od reszty ciała i makijaż będzie wyglądał karykaturalnie. Zbyt jasny kolor może sprawić podobne wrażenie. Jeżeli nie jesteś pewna, na jaki kolor powinnaś się zdecydować poproś w perfumerii o próbki. Pamiętaj, żeby nie testować podkładu na dłoni - jej kolor może znacznie różnić się od koloru Twojej cery. Najlepiej poddaj go pełnemu, dziennemu testowi.

Krycie

Po kolorze zdecyduj się na odpowiednie dla siebie krycie. Pewniej czujesz się w mocnym? Czy może w codziennym makijażu preferujesz lekkie przykrycie niedoskonałości i wyrównanie koloru skóry? Rodzaje krycia podkładów zaczynają się od lekkiego, dającego naturalne wykończenie i kończą na pełnym, zapewniającym efekt idealnie gładkiej cery. Żeby upewnić się jakiego krycia potrzebujesz, najlepiej tak jak w przypadku koloru, przetestuj próbkę podkładu w akcji. 

Formuła i konsystencja 

Podkłady wyróżniają się także różnorodnymi formułami - dostaniesz je w formie sypkiego, mineralnego pudru lub pudru w kamieniu, musu, żelu i oczywiście klasycznego, płynnego podkładu. Dodatkowo możesz zdecydować także o konsystencji swojego kosmetyku. Każdemu z nas z jedną jest bardziej po drodze, niż z inną. Dlatego testując różne podkłady (tak jak w przypadku krycia czy koloru) zdecyduj czy wolisz te bardziej płynne, czy może gęste konsystencje. 

Ochona SPF 

Dodatkowym aspektem, na który zawsze warto zwrócić jest także ochrona SPF. Pomimo nakładanego pod makijaż kremu, który zawsze powinien zawierać filtr przeciwsłoneczny warto też zwrócić na nią uwagę podczas doboru podkładu - wtedy będziesz pewna, że Twoja skóra zawsze jest odpowiednio chroniona. SPF10 znajdziecie także w najpopularniejszych, bestsellerowych podkładach np. Double Wear Stay-in-Place Makeup. 

Jak nakładać matujące i kryjące podkłady tak, żeby wyglądały naturalnie? 

Palce 

Najpopularniejsze metody to oczywiście palce, pędzel i gąbeczka. Którą wybrać, żeby nawet najbardziej kryjący podkład wyglądał naturalnie? Najprostszą i najbezpieczniejszą techniką jest nakładanie podkładu palcami. Ciepło dłoni sprawia, że kosmetyk lepiej wtapia się w skórę, przez co na twarzy jest niemal niewidoczny. Dodatkowym plusem nakładania podkładu w ten sposób jest polepszenie jego trwałości - na ten aspekt także wpływa temperatura ciała. Jest to także jedna z najszybszych metod aplikowania fluidu. Posiada ona jednak niestety kilka wad. Według niektórych wizażystów i specjalizujących się w makijażu influencerów, nakładany palcami podkład traci część swoich kryjących właściwości i sprawdzi się tylko w przypadku skóry, która nie potrzebuje mocnego kamuflażu.

Gąbka

Nakładanie podkładu gąbką sprawdzi się w przypadku zarówno tłustych, jak i suchych typów skóry. Wygląda znacznie bardziej profesjonalne i zapewnia mocne krycie, sprawdza się w przypadku gęstych, długotrwałych podkładów. Za pomocą tego sposobu aplikacji z łatwością więc przykryjesz wszelkie niedoskonałości, bruzdy i rozszerzone pory. Gąbeczka pochłania także mniej podkładu niż pędzel, dzięki czemu posługiwanie się nią jest znacznie bardziej ekonomiczne. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o higienie. Trudno przechowywać ją tak, żeby nie miała kontaktu z kurzem czy innymi zabrudzeniami. Nigdy nie mamy też pewności czy jest dobrze umyta i w środku nie zalegają resztki kosmetyków. Po każdym umyciu należy ją także dokładnie wysuszyć, najlepiej w przewiewnym miejscu, a co trzy miesiące wymieniać na nową. 

Pędzel 

Żeby wydobyć z podkładu jak największe krycie, w przypadku aplikacji pędzlem najpierw należy go zwilżyć. Najlepiej spryskać włosie pędzla wodą termalną lub mgiełką do twarzy. Niezależnie od tego jaki rodzaj pędzla wybierzesz, pamiętaj żeby nie używać go zbyt mocno. Inaczej podkład zamiast pięknie rozprowadzić się po twarzy, wchłonie się w Twój aplikator. Większość profesjonalistów przyznaje, ta właśnie metoda jest ich ulubioną i pozwala im zarówno na najdokładniejsze dopracowanie makijażu, jak i poczucie największej pewności siebie. Metoda ta doskonale wypełnia bruzdy, pory i niedoskonałości. Za pomocą pędzla możesz nakładać zarówno sypkie, jak i płynne produkty. 

Kryjący podkład doskonały

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Estée Lauder (@esteelauder) Gru 28, 2019 o 7:02 PST

Jednym z nich jest Double Wear Stay-in-Place Makeup SPF 10 marki Estée Lauder. Stworzony w 1997 roku podkład jest nie tyle bestsellerem, co prawdziwym klasykiem na rynku beauty. Skąd ten zachwyt? Po pierwsze Double Wear Stay-in-Place jest bardzo kryjący i trwały, bo zapewnia krycie przez całą dobę, a jednocześnie ma przyjemną, lekką konsystencję. Formuła nie zawiera tłuszczu i dodatkowo reguluje poziom produkcji sebum, dzięki czemu kosmetyk trzyma się na skórze przez 24 godziny. Nie rozmazuje się i nie utlenia. Właśnie dlatego wiele z recenzentek ocenia go jako "niezawodny" i taki, który pomaga im poczuć się pewnie na co dzień. Krycie Double Wear Stay-in-Place określa się jako średnie do pełnego, a wykończenie jako matowe. Kosmetyk nie zatyka porów, jest bezzapachowy i posiada SPF 10.

 ​​Double Wear Stay-in-Place Makeup dostępny jest w 24 odcieniach, a znajdziecie go w sieciowych perfumeriach i online za ok. 190 złotych.