Golenie włosów pod pachami nie jest już dziś uznawane za synonim dbania o siebie. Zarost pod pachami stał się swego rodzaju feministycznym manifestem i symbolem niezgody na forsowane w mediach kanony kobiecego piękna. Wiele gwiazd, ale i zwykłych dziewczyn oraz influencerek udowodniło, że można czuć się pięknie oraz kobieco bez depilowania tego miejsca - a dowodem są zdjęcia Miley Cyrus, Lourdes Leon czy Emmy Corrin. Ikoniczne stały się też wystąpienia Madonny, Julii Roberts, Lisy Bonet czy Grace Jones, które przetarły w tym względzie szlaki swoim młodszym koleżankom.

Większość z nas wciąż jednak preferuje gładkie pachy, jeśli nie z powodów estetycznych, to praktycznych - bo łatwiej utrzymać dzięki temu higienę, zwłaszcza w ciepłe dni. Rzecz w tym, że golenie pach to jeden z tych zabiegów, które nie należą do najprzyjemniejszych. Wykonany w pośpiechu, może doprowadzić do wystąpienia podrażnień, które w tych okolicach okażą się wyjątkowo nieprzyjemne i uporczywe. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że skóra pod pachami jest wyjątkowo wrażliwa. Można jednak uniknąć niemiłych niespodzianek. Wystarczy trzymać się podstawowych zasad. Jak się golić pod pachami? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Czym golić pachy?

W przypadku usuwania niechcianego owłosienia pod pachami, pierwszym wyborem większości z nas jest jednorazowa maszynka do golenia. Nie jest to zły wybór, o ile będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania takiego akcesorium. O tym później, a najpierw skupmy się na wyborze odpowiedniej maszynki.

Czasami zdarza się, że z braku własnej, sięgamy po maszynkę dedykowaną usuwaniu zarostu z męskiej twarzy. To może okazać się sporym błędem, z kilku powodów. Po pierwsze, specyfika męskiego zarostu i kobiecego owłosienia pod pachami jest diametralnie różna - męska "szczecina" jest znacznie twardsza, gęstsza i porasta większy obszar. W związku z tym, różna jest też konstrukcja maszynek dedykowanych kobietom i mężczyznom.

Warianty przeznaczone do golenia pach i stref intymnych mają węższą głowicę (łatwiej docierają wszędzie tam, gdzie dotrzeć powinny), cieńsze (i przez to bardziej elastyczne) ostrza oraz są wyposażone w pasek nasączony substancjami nawilżającymi i regenerującymi wrażliwą skórę (zwykle wyciągiem z aloesu). Właściwym wyborem są zatem maszynki dedykowane kobietom.

Ważne - zanim wybierzesz swoje ulubione maszynki, przetestuj przynajmniej kilka. Różne produkty oferują różną ostrość i właściwości pielęgnacyjne. Które będą najlepsze? O tym trzeba przekonać się na własnej skórze. 

Jak golić pachy bez podrażnień? Podstawowe zasady

Wybór odpowiedniej maszynki to istotna kwestia, nie można jednak zapomnieć, że skuteczne i łagodne golenie pach wymaga opanowania odpowiedniej techniki. O czym należy pamiętać, goląc pachy maszynką jednorazową? Jak dokładnie ogolić pachy?

Po pierwsze, przygotowanie skóry i owłosienia - pachy należy golić podczas kąpieli lub pod prysznicem. Wynika to z faktu, że ciepła woda działa rozluźniająco na napiętą skórę, rozszerza pory i zmiękcza owłosienie. Wszystko to sprawia, że golenie staje się efektywniejsze i łagodniejsze. 

Po drugie, używaj kosmetyków przeznaczonych do golenia - pianka lub żel to absolutna konieczność. Tego typu preparaty spulchniają owłosienie, ułatwiają poślizg ostrza i zostawiają na skórze tłusty film ochronny.

Po trzecie, nigdy nie usuwaj owłosienia w jednym przejściu - chcąc cieszyć się idealnie gładką skórą, musimy prowadzić maszynkę pod włos. Trzeba jednak wiedzieć, że goląc pachy w stronę przeciwną do kierunku wyrastania włosków, powodujemy najwięcej podrażnień. Żeby tego uniknąć, najpierw trzeba maksymalnie skrócić owłosienie, wykonując jedno przejście z włosem i drugie w poprzek włosa. Dopiero w trzecim przejściu można poprowadzić maszynkę pod włos.

Po czwarte, nie zapomnij o złagodzeniu podrażnień po goleniu - po usunięciu owłosienia, pachy należy spłukać zimną wodą, Taki zabieg zamknie pory skóry i usunie jej zaczerwienienie. Na koniec, użyj łagodnego balsamu lub olejku nawilżającego.

Golenie pach maszynką. Plusy i minusy

O ile golenie pach maszynką jest najczęściej wybieraną metodą usuwania niechcianego owłosienia, to nie można powiedzieć, że taka technika nie ma żadnych wad. Zanim jednak przejdziemy do minusów, najpierw skupmy się na plusach. Największe zalety maszynek jednorazowych to:

  • dostępność,
  • niska cena,
  • intuicyjne użycie,
  • krótki czas trwania zabiegu.

A co z wadami? Niestety, tych też jest kilka. W tym miejscu należy wskazać na:

  • możliwość wystąpienia zacięć,
  • możliwość wystąpienia podrażnień (zaczerwienienie skóry i krostki po goleniu),
  • ryzyko wrastania włosów,
  • konieczność czyszczenia i odkażania maszynki po każdym użyciu,
  • szybkie odrastanie usuniętego owłosienia.

Jak golić pachy bez maszynki?

Jeżeli wady maszynek jednorazowych są dla ciebie nie do zaakceptowania, możesz wybrać inną metodę usuwania owłosienia. Jak ogolić pachy bez sięgania po jednorazówki?

Jedną z popularniejszych metod jest użycie kremu do depilacji. Takie preparaty są dość delikatne dla skóry. Działanie kremu polega na rozpuszczeniu struktury włosa. O ile ta metoda jest dość skuteczna, to jednak efekty takiego zabiegu nie utrzymują się zbyt długo.

Alternatywą jest usuwanie owłosienia przy pomocy wosku. To znacznie trwalszy sposób (usuwa włoski z cebulkami), ma jednak jedną istotną wadę, która dla wielu z nas może okazać się przeszkodą nie do obejścia - taki zabieg jest bolesny. 

Jeżeli wosk nam nie odpowiada, pozostaje nam zabieg z użyciem depilatora, który stwarza znacznie mniejszy dyskomfort.

Depilacja pach depilatorem. Plusy i minusy

Podobnie jak wosk, depilator nie usuwa wyłącznie powierzchniowej części włosów. Głowica takiego urządzenia została zaprojektowana tak, by owłosienie było usuwane wraz z cebulką. To przekłada się na długotrwały efekt - wiele kobiet powtarza zabieg depilacji najwyżej raz na kilka tygodni. Depilator nie wymaga specjalnego przygotowania skóry do zabiegu i jest łaskawy dla portfela - użytkowniczka ponosi tylko koszt zakupu urządzenia.

Wady? W zasadzie tylko jedna - szczypanie skóry w trakcie wykonywania zabiegu. Podkreślamy jednak, depilator nie powoduje znacznego bólu. Uczuciu towarzyszącemu zabiegowi bliżej jest do dyskomfortu.

Depilacja a epilacja

Co w sytuacji, gdy zależy nam na idealnym i w dodatku maksymalnie trwałym efekcie? W takim przypadku, musimy zrezygnować z golenia. Mało tego, musimy też zrezygnować z depilacji. Najlepsze efekty przynoszą zabiegi, których efektem jest zniszczenie mieszka włosowego. Te określane są jako epilacja.

Epilacja a depilacja - te dwa terminy często są ze sobą utożsamiane, co w praktyce okazuje się błędem. Epilacja przeprowadzana jest z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń emitujących wiązkę lasera, która niszczy strukturę włosa i mieszek włosowy. Trzeba jednak wiedzieć, że skuteczność zabiegu jest uzależniona od stężenia melaniny we włosie. Im jest grubszy i ciemniejszy, tym lepszy (i szybszy) efekt zabiegu. Cienkie, delikatne i jasne włoski mogą potrzebować o wielu więcej serii epilacji. 

Inną odmianą zabiegu jest elektroepilacja, wykorzystująca urządzenia emitujące prąd stały lub zmienny o niskim natężeniu. Ta technika jest skuteczna także w przypadku jasnych i cienkich włosów.

Alternatywa? Fotodepilacja przy użyciu urządzenia IPL, emitującego wiązki promieniowania elektromagnetycznego. Podobnie jak laser, promieniowanie niszczy mieszki włosowe, ale sam zabieg jest praktycznie bezbolesny.