W przyjaźni bądź dobrym słuchaczem

Dobry przyjaciel to osoba, która zawsze chętnie wysłucha i pomoże w rozwiązaniu problemu. Często samo pozwolenie się komuś wygadać powoduje, że druga osoba czuje się o wiele lepiej i jest jej po prostu lżej. Jak jednak zyskać miano dobrego słuchacza?

Przede wszystkim usiądź i naprawdę słuchaj tego, co ma do powiedzenia twoja przyjaciółka. Postaraj się wyłączyć całe myślenie poboczne i skoncentrować tylko na jej opowieści. Zadawaj uzupełniające pytania, przytakuj i w trakcie jej wypowiedzi staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy. Ważne jest to, byś nie przerywała swojej przyjaciółce i nie starała się sprowadzić rozmowy na inne tory, ponieważ może poczuć się zignorowana i mało dla ciebie istotna.

Znajdź czas na przyjaźń

Relację taką jak przyjaźń można porównać do kwiatu - bez odpowiedniej pielęgnacji i regularnego podlewania więdnie. Oczywiście każdy ma swoje plany i obowiązki i nie zawsze kilkugodzinny wypad z przyjaciółką jest możliwy. Warto mimo wszystko postarać się o zachowanie ciągłości kontaktu, nawet jeśli ma on przybrać formę inną niż spotkanie. Nie chodzi o to, byś tylko ty zabiegała o rozmowę, ale warto włożyć trochę wysiłku w utrzymanie relacji.

Jeśli nie masz możliwości wyrwania się od obowiązków, zadzwoń lub napisz do swojej przyjaciółki. Zapytaj ją o samopoczucie, najnowsze wydarzenia z jej życia lub po prostu życz miłego dnia. Takie drobne gesty pokazują, że wasza przyjaźń jest dla ciebie czymś ważnym. Utrzymywanie regularności kontaktu sprzyja wytrzymałości więzi, ponieważ możecie razem przeżywać wszystkie troski, niepokoje i radości na bieżąco.

Stój murem za swoją przyjaciółką

Wsparcie ze strony bliskich osób sprawia, że czujemy się bezpieczniej i pewniej w obliczu problemu. Nawet jeśli nie zgadzasz się do końca z postępowaniem swojej przyjaciółki, nigdy jej nie potępiaj. Z pewnością chętniej wysłucha ona twojej sugestii, ujętej w formie "wiesz, możesz do końca nie mieć racji, ponieważ..." niż krzyków, szyderstwa czy obrażania.

Przyjaźń powinna być oparta na szczerości, ale pozbawiona oceniania i złośliwości. Pamiętaj, że zawsze lepiej wybrać drogę bezpośredniego przekazu, niż starać się za pomocą okrężnych sugestii "dać do zrozumienia". Działania, sprowadzające się do przytyków na rażący cię temat mogą zostać odczytane jako atak, a stąd już tylko krok do konfliktu.

Pierwszy odruch jest najważniejszy, dlatego zawsze w krytycznej sytuacji stój murem za swoją przyjaciółką. Nawet jeśli chwilę później w jakiś sposób potępisz jej zachowanie, ona będzie mieć w pamięci to, że jej broniłaś. Dzięki temu łatwiej przyjdzie jej przyjąć krytykę, chętniej też wysłucha twojego zdania. Takie działanie nie zaburzy jej poczucia bezpieczeństwa i nie zachwieje twoją lojalnością w jej oczach.

Doceniaj swoją przyjaciółkę

Przyjaciółka to osoba, której zdanie jest zazwyczaj bardzo dla nas ważne. Istotne jest więc, by doceniać drugą osobę, mówić jej komplementy i traktować ją z szacunkiem. Zdrowa przyjaźń buduje, a cegiełki w tym przypadku stanowią miłe słowa oraz motywowanie do działania.

Komplementy stanowią ważny element życia człowieka, ponieważ budują poczucie własnej wartości oraz wpływają korzystnie na samopoczucie. Pochwal torebkę i buty swojej przyjaciółki, dostrzeż jej staranność w układaniu włosów oraz powiedz dwa słowa o ślicznej cerze. Kobiety, nawet te będące przyjaciółkami często rywalizują między sobą, w ten sposób powoli wyniszczając się wzajemnie. Lepiej postawić na budujące działania i dać dobry wzorzec. Dzięki temu zarówno ty, jak i twoja przyjaciółka poczujecie się lepiej i dostrzeżecie w sobie jeszcze więcej zalet.

Pamiętaj jednak, by twoje wypowiedzi były zawsze szczere i jak najbardziej obiektywne. Jeśli musisz powiedzieć swojej przyjaciółce, że kupiona przez nią bluzka nie zbyt jej pasuje, możesz złagodzić efekt, dodając komplement o innej części garderoby. W ten sposób jej nie urazisz i pozostawisz po sobie dobre skojarzenia, a ona dostanie sygnał, że noszony ciuch jej po prostu nie pasuje.

Wybacz swojej przyjaciółce

Przyjaźń to relacja dwóch osób o niejednokrotnie bardzo rozbieżnych poglądach oraz charakterach. Przy skrajnie różnych osobowościach o kłótnię jest naprawdę łatwo. Czasem warto jednak schować dumę do kieszeni i wyciągnąć rękę jako pierwsza, nawet jeśli nie ty zawiniłaś.

Wybaczanie jest istotnym elementem życia w społeczeństwie. Postępowanie w stylu "oko za oko" uczyni cały świat ślepym, dlatego nie warto przekreślać dobrej przyjaźni z powodu nieporozumienia. Jeśli ty przeprosisz, najprawdopodobniej twoja przyjaciółka uczyni to samo, dlatego warto to zrobić. Złe emocje i rozpamiętywanie negatywnych sytuacji szkodzą głównie tobie, dlatego warto puścić je w niepamięć i przejść nad nimi do porządku dziennego. Pamiętaj, że nikt nie jest idealny, a każda sytuacja uczy was obydwie czegoś nowego.

Bądź lojalna wobec swojej przyjaciółki

Przyjaźń to relacja, w której bardzo dużą rolę odgrywa zaufanie. Ważne jest więc, byś zawsze była lojalna wobec swojej przyjaciółki. Co przez to rozumieć? Przede wszystkim nie powierzaj jej sekretów nikomu innemu, nawet w dobrej wierze. Jednym z filarów dobrej przyjaźni jest umiejętność utrzymania w tajemnicy powierzonych ci informacji.

W wielu przypadkach utrata zaufania oznacza koniec przyjaźni. Nie zawsze jest ono możliwe do odbudowania, dlatego postaraj się być lojalna wobec swojej przyjaciółki. W towarzystwie innych staraj się wypowiadać o niej dobrze lub neutralnie. W żadnym wypadku nie plotkuj za jej plecami i nie ukrywaj przed nią tego, co mówią o niej inni. Szczerość może być dla twojej przyjaciółki bolesna, ale jest lepszym wyjściem niż zatajanie prawdy.