W najprostszym tłumaczeniu it girl będzie oznaczało dziewczynę, która wybiera to, co staje się modne, popularne i pożądane. Dyktuje trendy, wyprzedza je i wyznacza – ze względu na to, jak ogromny wpływ wywiera na modę, często łączy się it girls z influencerkami. Ich działalność wiąże się przede wszystkim z modą i stylem, chociaż nie zawsze tak było.

Wbrew pozorom koncept it girl nie powstał w przeciągu ostatnich kilku lat. Jego początki sięgają znacznie wcześniej, do początków XX wieku.

W ciągu kolejnych dekad znaczenie i charakter działalności it girl znacznie się zmieniał, a powstanie i popularność social mediów z pewnością nie pozostało bez znaczenia.

Pierwsza it girl, czyli od czego się zaczęło?

„It” można postrzegać jako coś nieuchwytnego, czego nie da się jednoznacznie określić i nazwać, co miałoby wyróżniać i charakteryzować wyjątkowe dziewczyny. Kojarzyć się może z faktorem X – nie odnosi się ani wyłącznie do zewnętrznego piękna, ani do osobowości czy predyspozycji, talentów konkretnej kobiety. Jest ich sumą.

Po raz pierwszy it girl pojawia się w literaturze – pisze o niej Rudyard Kipling na początku XX wieku. Jego koncepcję rozwija twórczyni erotycznego romansu, Elinor Glyn, która w swojej pełnej miłosnych uniesień powieści „It” powołuje do życia postać wyjątkowej bohaterki. W filmie, który powstał na podstawie powieści, w główną rolę wcieli się Clara Bow – dzisiaj postrzegana jako pierwsza it girl.

Clara Bow / Fot. Hulton Deutsch / Contributor / Getty Images

Czym wyróżnia się Clara Bow? Nieuchwytnym magnetyzmem, czymś, co przyciągało do niej każdego. Nie chodzi jednak wyłącznie o piękno i seksapil. Pierwsza it girl charakteryzowała się talentem i wytrwałością, pomimo niesprzyjających okoliczności udało jej się osiągnąć sukces. Wydawało się, że rozumie swoje fanki – dzieliła ich rozterki, łączyła karierę z dbaniem o rodzinę, cieszyła się życiem i stawiała na niezależność.

It girl na przestrzeni dekad

Zaczęło się od Clary Bow, ale nie jest to jedyna gwiazda, którą w poprzednich stuleciach określano jako it girl. Wśród najważniejszych kobiet, wyróżniających się i przyciągających tłumy, wymienia się:

 • Audrey Hepburn,
 • Marylin Monroe,
 • Bridgette Bardot,
 • Jackie Kennedy Onassis,
 • Lanę Turner,
 • Dianę Ross,
 • Twiggy,
 • Jane Birkin.

Chociaż początkowo miano it girl przypadło Clarze Bow, która na swój sukces zapracowała ciężką pracą, wkrótce nazywano w ten sposób kobiety, które miały ogromne szczęście urodzić się w bogatych i wysoko postawionych rodzinach. Ich głównym zajęciem było pojawianie się na znaczących bankietach, imprezach i galach. Już nie tylko gwiazdy kina, jak Hepburn czy Monroe, ale i modelki czy society swans mogły stać się it girls. „Towarzyskimi łabędziami” nazywano kobiety, które potrafiły oczarować towarzystwo swoim pięknem i nietuzinkową osobowością.

Gdy zauważono, że it girl wyznaczają trendy, a ich obecność na każdej gali zwykle jest szeroko komentowana, zaczęto je zatrudniać w kampaniach reklamowych. Wówczas okazało się, że it girl nie tylko pięknie wyglądają i zachwycają błyskotliwością, ale i umiejętnie tworzą swoje marki osobiste.

Jak zostać it girl?

Wiele współczesnych it girls to tzw. nepo babies – posiadają sławnych rodziców, dzięki którym mogły zaistnieć w świecie showbiznesu wyjątkowo wcześnie. Oczywiście, nie jest to droga dla każdego. Wiele osób podkreśla też, że urodzenie się w popularnej rodzinie nie wystarczy – nawet nepo babies muszą mieć w sobie to coś, aby prawdziwie zaistnieć.

Współcześnie określenie it girl stosowane jest przede wszystkim w odniesieniu do sławnych, skupiających wokół siebie milionowe społeczności influencerek.

To mogą być zarówno osoby związane z mediami, filmem, muzyką czy modelingiem, jak i „dziewczyny z sąsiedztwa”, które zaczynały od pokazywania w social mediach swojego codziennego życia i wzbudziły zainteresowanie szerszej publiczności.

Jak dzisiaj zostać it girl? Zdobycie tysięcy followersów i utrzymanie ich uwagi nie jest proste, zwłaszcza w momencie gdy na każdej platformie aż roi się od influencerów. Oczywiście, możesz próbować – nie ma jednak pewności, że szybko uda ci się zwrócić na siebie uwagę, nawet jeśli spełniasz wszystkie założenia it girl i posiadasz nie tylko niebanalną osobowość, ale i błysk w oku.

It girl a promowanie konsumpcjonizmu 

Coraz częściej można spotkać się z pomysłem, że wystarczy naśladować życie i wygląd it girl, aby samemu zasłużyć na to miano. Właśnie w ten sposób niektóre influencerki reklamują najróżniejsze produkty – nie tylko ubrania, akcesoria i kosmetyki, ale nawet elementy wyposażenia wnętrz, urządzenia czy… samochody. Nie wystarczy jednak otoczyć się przedmiotami zachwalanymi przez it girl, aby samej się nią stać.

Współczesne it girls

Od lat 90., w czasie których przemysł rozrywkowy znacznie się rozrósł, niemożliwe wydaje się wymienienie wszystkich współczesnych it girls. Nieustannie pojawiają się nowe twarze, kolejne wpływowe kobiety, które kreują trendy i przykuwają uwagę. Ile spośród nich zostanie zapamiętanych na dłużej? To będziemy wstawić dopiero po upływie dekad. Na razie wśród współczesnych it girl wskazuje się na:

 • Aerin Lauder,
 • Alexę Chung,
 • Olivię Palermo,
 • Chloe Sevigny,
 • Lily Rose-Depp,
 • Palomę Elsesser,
 • Emmę Chamberlain,
 • Charli D’Amelio,
 • Devę Cassel,
 • Kim Kardasian,
 • Kendal i Kylie Jenner,
 • Gigi i Bellę Hadid,
 • Leonie Hanne,
 • Chiarę Ferragni.

Wśród polskich it girls prym wiodą influencerki – Jessica Mercedes, Maffashion, ale i chociażby Wersow. Niektórzy zwracają jednak uwagę na to, że współcześnie za it girls postrzega się także takie osoby, które wcale nie proponują trendów, a zajmują się aktywizmem czy działalnością na rzecz dobra planety lub antydyskryminanacji – termin it girl stał się o tyle płynny, ze przez różne społeczności może być rozumiany w odmienny sposób.

W węższym znaczeniu za it girl uznać możesz swoją najlepszą przyjaciółkę, która zawsze potrafi udzielić ci trafnej rady, przyciąga spojrzenia i sprawia, że ludzie po prostu do niej lgną. Zwłaszcza, że charyzma, która początkowo definiowała it girl, nie jest czymś, co da się kupić czy odwzorować.

Czy nadchodzi koniec it girl?

Wyjątkowość it girls wiązała się z tym, jak trudno było zapracować na to miano. It girls były wyjątkowe, niedostępne – w ten sposób nazywano prawdziwe ikony, takie jak chociażby Marylin Monroe.

Dzisiaj promuje się przeświadczenie, że każda z nas może zostać it girls i tym samym to hasło traci na swoim znaczeniu. Wydaje się, że nie wystarczy wiele, aby zostać zauważoną i móc wyznaczać trendy – przynajmniej takie koncepcje głosi Rayne Fisher-Quann, która w Internecie zauważyła zagrożenie dla it girls.

Pojawiają się jednak także głosy przeciwne, sugerujące, że it girls nigdy nie przestaną istnieć, bo w każdej dekadzie można wskazać na wyróżniające się kobiety, które swoją karierą, wyglądem i osobowością odzwierciedlają charakter czasów, w jakich żyją. Prawdopodobnie jednak ikon, których nazwiska nie zostaną zapomniane, będzie niewiele.