„Video selfie” jako sposób na weryfikację wieku na Instagramie

Instagram to jeden z tych serwisów społecznościowych, które przez lata niezbyt poważnie podchodziły do tematu przestrzegania regulaminu. W teorii każda osoba korzystająca z aplikacji musi mieć ukończone 13 lat. A w praktyce do 2019 roku przy zakładaniu konta nie wymagano nawet podania daty urodzenia. Nie wspominając już o tym, że wszyscy mogli bezproblemowo wskazać błędną informację, której nikt potem nie weryfikował. Ze względu na publiczne debaty o wpływie Internetu na dobrostan dzieci oraz ich bezpieczeństwo w sieci, zdecydowano się na podjęcie kroków zmierzających ku większej kontroli użytkowników.

Właśnie z tego powodu aplikacja planuje wprowadzenie nowej metody weryfikacji wieku. Instagram testuje właśnie narzędzie sztucznej inteligencji o nazwie Yoti szacujące wiek użytkownika na podstawie skanu jego twarzy. Jak będzie wyglądał nowy sposób weryfikacji wieku? Już niedługo osoby deklarujące ukończenie 18 lat, będą musiały załączyć tzw. video selfie, czyli krótki filmik, na którym będzie widać całą twarz użytkownika. Na początku, w okresie testowym, mechanizm ten zostanie uruchomiony jedynie w Stanach Zjednoczonych.

Instagram wzmacnia środki bezpieczeństwa

Innym pomysłem Instagrama na skontrolowanie wieku swoich użytkowników jest zdjęcie dowodu tożsamości np. paszportu lub prawa jazdy. Firma obiecuje, że będzie przechowywać wszystkie dane jedynie przez 30 dni. Potem będą one usuwane i niewidoczne dla innych internautów. Co więcej, sztuczna inteligencja będzie cały czas badać, czy ktoś nie oszukał algorytmów. Mówi się także o tym, że być może, będzie wprowadzony wymóg potwierdzenia wieku przez innych użytkowników. Trzy osoby, które mamy w swoich kontaktach, będą musiały w przeciągu trzech dni wskazać platformie wiek nowego użytkownika. Aby nie oszukać algorytmów, każda osoba będzie mogła potwierdzić wiek tylko raz.