Imiona od kwiatów: Róża

Róża to jeden z najpiękniejszych kwiatów, który (zwłaszcza w kolorze czerwonym) jak żaden inny symbolizuje miłość i uwielbienie. Imię Róża wywodzi się od łacińskiego słowa rosa i charakteryzuje kobietę piękną i delikatną, zupełnie jak ten niezwykły kwiat. Róża jest osobą stworzoną do rywalizacji, której nie służy bierność. Nie brakuje jej ambicji i pewności siebie, więc chętnie obejmuje rolę liderki. Często chodzi własnymi ścieżkami, więc czasem trudno z nią nadążyć. To perfekcjonistka, która nie znosi krytyki.

Róża obchodzi imieniny 6 marca, 23 sierpnia i 4 września.

Modne rośliny w mieszkaniu - trendy 2020>>

Imiona od kwiatów: Dalia

Dalia to piękna roślina o grubej łodydze i pierzastych liściach. Aby mogła rosnąć, wymaga odpowiednich warunków i starannej opieki. Równie wymagające są kobiety, które noszą to niezwykłe imię o arabskich korzeniach. Choć większość źródeł wskazuje, że wywodzi się od nazwy kwiatu, to niektóre podają, że pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego winorośl. W pierwszym kontakcie Dalia może wydawać się nieśmiała, zamknięta w sobie i powściągliwa. To pozory. Na co dzień kobiety noszące to imię są asertywne i pewne siebie. Nie tolerują niedbałości, tak samo drażni je powierzchowność. To perfekcjonistki, które starają się zabłysnąć w każdej dziedzinie. Kochają bliskość natury.

Dalia obchodzi imieniny 29 października.

Imiona od kwiatów: Hiacynta

Hiacynty pochodzą z Azji Mniejszej i odznaczają się pięknymi kwiatami: fioletowymi, czerwonymi, różowymi, łososiowymi, pomarańczowymi, białymi lub żółtymi. Charakteryzują się wyjątkowo intensywnym zapachem, zdaniem niektórych - zbyt intensywnym. Hiacynta jest żeńskim odpowiednikiem imienia Hiacynt, wywodzącego się od mitycznego Hyakinthosa. Jak głosi legenda, na jego krwi wyrosły hiacynty. To niezwykle rzadkie imię, co czyni je wyjątkowym i niepowtarzalnym. Kobiety, które je noszą, są urodzonymi łowczyniami przygód. Uwielbiają podróże. Bierność? Siedzenie w miejscu? To nie dla nich. Hiacynta wszędzie szuka przygody, nie chce nudzić się nawet w pracy.

Hiacynta obchodzi imieniny 30 stycznia i 20 lutego. 

Imiona od kwiatów: Hortensja

Hortensja przywędrowała do Europy prosto z orientalnej Japonii. Odznacza się barwnym, kulistym kwiatostanem i niebywałą wytrzymałością. Hortensja, czyli żeński odpowiednik imienia Hortensjusz, wywodzi się z czasów starorzymskich. Wówczas oznaczało kobietę pochodzącą z rodu Hortensjuszy, którego nazwa pochodzi od łacińskiego "hortus", co oznacza "ogród". To niezwykłe imię jednoznacznie przywodzi na myśl piękne hortensje. Kobieta, która je nosi, jest skromna i uprzejma. Uwielbia zwierzęta, jest towarzyska i wie jak sprawić, by dom stał się przytulnym miejscem.

Hortensja obchodzi imieniny 11 stycznia. 

Imiona od kwiatów: Jaśmina

Jaśmin jest rośliną z rodziny oliwkowatych, odznaczającą się pięknym kwiatostanem i wyjątkowo przyjemnym zapachem. Imię Jaśmina pochodzi z języka arabskiego, od słowa jasamin. W tamtejszej kulturze nazwa tego pięknego pnącza oznacza "dar od boga". Jaśmina jest kobietą niebywale urodziwą i inteligentną. Ma jednak dwa oblicza: zwykle bywa taktowna, subtelna i pełna uroku, ale charakteryzuje ją też upór i nieustępliwość. To wynik jej wrodzonej ambicji - Jaśmina dąży do sukcesu i nie boi się przeciwności losu. Potrafi wyciągać wnioski z popełnianych błędów, a bardziej niż na rady zdaje się na własną intuicję.

Jaśmina obchodzi imieniny 24 listopada. 

Imiona od kwiatów: Wioletta

Fiołek to roślina o wyjątkowo pięknych kwiatach. Ten rodzaj obejmuje ok. 600 gatunków, więc trudno o jednoznaczną klasyfikację. Tak samo złożona jest osobowość kobiet, które noszą imię nawiązujące do tych niezwykłych roślin. Wioletta nie jest imieniem, które nasuwa jednoznacznie kwiatowe skojarzenia. Trzeba jednak wiedzieć, że w łacinie, słowo viola określa rośliny z rodziny fiołkowatych. Kobiety, które noszą to piękne imię (pochodzenia włoskiego), mają o sobie dobre zdanie, nie znaczy to jednak, że popadają w samouwielbienie. Wiola jest niezwykle ambitna i dąży do samospełnienia. Trzeba jednak wiedzieć, że gdy praca nie sprawia jej satysfakcji, nie przykłada się do niej ze zbytnim entuzjazmem. Wioletta jest wrażliwa, złożona i źle reaguje na krytykę.

Imieniny Wioletty przypadają na 25 maja i 29 października.   

Staropolskie imiona żeńskie i męskie. Co oznaczają? Jak powstały?>>

Imiona od kwiatów: Iryda

Irys należy do najpopularniejszych kwiatów hodowlanych w Polsce. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji i nie jest kapryśny w kwestii warunków wzrostu. O ile irys to piękny, ale pospolity kwiat, to imię wywodzące się od jego nazwy nie ma nic wspólnego z pospolitością. Iryda jest żeńskim imieniem pochodzenia greckiego (Iris). Tamtejsza mitologia przypisuje je bogini tęczy. Na jej cześć nazwano piękne kwiaty, występujące we wszystkich kolorach barwnego łuku. Iryda jest kobietą radosną, o energicznym i żywiołowym usposobieniu. Nie brakuje jej optymizmu.

Iryda obchodzi imieniny 5 maja.

Imiona od kwiatów: Narcyza

Narcyzy należą do najpiękniejszych roślin cebulowych. Ich kwiaty charakteryzują się intensywnym ubarwieniem (białym, żółtym lub pomarańczowym) i złożoną budową. Imię Narcyza jest żeńskim odpowiednikiem greckiego Narcyza. Ze względu na skojarzenia z mitologią (Narcyz zakochał się we własnym odbiciu), nie jest zbyt często nadawane. Narcyza jest niezwykle ambitna. Gdy obierze sobie cel, zrobi wszystko, by go zrealizować. Wbrew pozorom kobieta nosząca to niezwykłe imię nie jest skupiona na sobie. Cechują ją wyjątkowa towarzyskość i koleżeńskość, co przekłada się na jej popularność - narcyza jest lubiana w gronie przyjaciół i znajomych. 

Narcyza świętuje imieniny 8 grudnia. 

Imiona od kwiatów: Kalina

Kalina to krzew liściasty, który kwitnie wyjątkowo pięknym kwiatostanem o białej barwie i kulistej strukturze. Pochodzenie imienia Kalina jest niejasne. W Polsce występuje od XV wieku, jednak nie można wykluczyć, że wcześniej pojawiło się w Rosji. Niektóre źródła wskazują też, że może pochodzić z języka greckiego, gdzie słowo "kalos" znaczy "piękna". Kalina jest optymistką, która uwielbia bliskość natury. Jest osobą komunikatywną, więc nawiązywanie nowych znajomości przychodzi jej z niebywałą łatwością. Kalina nie szuka przygód. Nad zabawę przedkłada stabilne życie rodzinne. 

Kalina obchodzi imieniny 11 lipca.

Imiona od kwiatów: Liliana

Lilie to rośliny występujące w ok. 115 gatunkach, cenione przede wszystkim za walory ozdobne. Ich niezwykłe kwiaty, występujące pojedynczo lub w gromadach, zachwycają swoim pięknem. Tak samo niezwykłe są kobiety, których imię wywodzi się od nazwy tej rośliny. Żeńskie imię Liliana wywodzi się od łacińskiego słowa "lilium". Jego właścicielki cechują się niebanalną urodą i... skomplikowaną naturą. Liliana nie boi się ryzyka, nawet gdy na horyzoncie pojawia się widmo porażki. Zdarza się jej nie dotrzymać słowa, a gdy poczuje władzę - kieruje ludźmi niczym marionetkami. Jest niezwykle inteligentna, ale brakuje jej kreatywności. Z tego względu często podpisuje się pod nieswoimi pomysłami.

Liliana obchodzi imieniny 14 lutego i 4 września.