Komunikacja właściciela z psem jest niezwykle istotna, praktyka pokazuje jednak, że w tej sprawie nie zawsze wszystko działa, tak jak powinno. W takiej sytuacji ludzie często zrzucają winę na trudny charakter psiaka lub wręcz doszukują się złośliwości w jego nieposłusznym zachowaniu. Tymczasem brak porozumienia z pupilem najczęściej jest efektem błędów samego przewodnika. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że psy rozróżniają maksymalnie kilkadziesiąt słów i nie rozumieją kontekstu wypowiedzi. Z psem trzeba się komunikować prosto i dosłownie, ale żeby zwierzę mogło reagować we właściwy sposób, trzeba też wybrać dla niego odpowiednie imię. Chociaż nie ma żadnych reguł, które zabraniają nazywać pupila w najbardziej wymyślny sposób (dopóki nie chodzi o słowa niecenzuralne), po co utrudniać czworonogowi życie? Wybierając odpowiednie imię, właściciel zyskuje pewność, że jego przyjaciel zawsze zareaguje w sposób prawidłowy. Czym zatem kierować się przy jego wyborze?

Jak wybrać imię dla psa?

Imiona dla psów dają wiele opcji do wyboru. Jak w tym gąszczu zdecydować się na to jedno, które pozostanie z naszym czworonogiem? Poniżej prezentujemy kilka uniwersalnych wskazówek, które warto mieć na uwadze przy podejmowaniu decyzji.

Psie imię nie powinno być zbyt długie

Praktyka pokazuje, że większość czworonogów jest w stanie nauczyć się praktycznie każdego imienia. Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli nazwiemy psa wielosylabowym słowem, nauka przyjdzie mu ze sporą trudnością, a i sami będziemy mieli pewien problem z przywołaniem psiaka. Łatwiej przecież powiedzieć Max niż Maksymilian. Wybierając długie imię, prędzej czy później i tak zaczniemy je zdrabniać lub wymyślimy dla naszego pupila przezwisko całkowicie niezwiązane z jego imieniem. Po co siać w psiej głowie zamęt? Lepiej od razu zdecydować się na krótszą opcję, tym bardziej że zyska na tym nie tylko pies, ale także jego właściciel.

Imię dla psa powinno zawierć głoski dźwięczne

Pies to sprytne stworzenie, które może nauczyć się także tych słów, które nie są dźwięczne. Trzeba jednak wiedzieć, że sama nauka jest w tym przypadku znacznie trudniejsza dla czworonoga, podobnie jak wychwytywanie swojego imienia ze słowotoku przewodnika. Wskazane jest więc, żeby psie imię zawierało przynajmniej jedną z tych głosek: A, B, D, E, G, I J, L, Ł, M, N, Ń, O, R, U, W, Y, Z, Ź, Ż, DZ, DŹ, DŻ.

Z powyższego wynika, że idealnym psim imieniem jest choćby Saba - zawiera trzy głoski dźwięczne i składa się z dwóch sylab. Ma jednak jedną wadę - jest dość pospolite. Dlaczego stanowi to problem? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Oryginalne psie imię to dobry pomysł

Przywołując czworonoga imieniem, które ze względu na dużą popularność można uznać za pospolite, jest bardzo prawdopodobne, że zareaguje więcej psiaków. Z tego względu warto zdecydować się na nieco bardziej oryginalne imię, które nie stwarza zbyt dużego ryzyka, że przypadkowo zawołamy nieswojego pupila. Nie należy jednak przesadzać w tej sprawie. Warto unikać słów, które mogą być uznane za obraźliwe. Dobrym pomysłem będzie też powstrzymanie się od imion, które mogą urazić czyjeś uczucia, np. nazywając psa nazwiskiem znanego polityka, narażamy się na szereg niezbyt przychylnych uwag.

Ludzkie imię dla psa? Warto to przemyśleć

Podobnie przedstawia się kwestia nazywania czworonogów ludzkimi imionami. Do psa o poważnej aparycji, np. do baseta, pasuje imię Ludwik bądź Zygmunt, jednak warto pamiętać, że takie samo imię może nosić osoba bliska dla kogoś z naszego otoczenia. Dla niektórych nadawanie ludzkich imion psom jest sporym nietaktem, warto mieć to na względzie, by uniknąć późniejszych nieporozumień.

Unikaj imion, które brzmią jak komendy

Bob i Benji - teoretycznie, mamy tu dwa idealne imiona dla psa. Są krótkie, dźwięczne i na tyle oryginalne, że na spacerze raczej nie przywołamy wszystkich okolicznych czworonogów. W praktyce oba te imiona to kiepski wybór. Dlaczego? To proste - pierwsze brzmi podobnie do komendy "stop", a drugie - do "biegnij". Łatwo więc wywołują zamęt w psiej głowie. Takich imion jest więcej, zatem zanim ostatecznie zdecydujemy jak nazwać czworonoga, dobrze będzie zastanowić się, czy wybrane imię przypadkiem nie przypomina polecenia.

Czy można nazwać psa angielskim imieniem?

Powyższe pytanie zadaje sobie wielu przyszłych właścicieli psów. Zaznaczamy, że psiaki nie mówią ludzkim językiem, więc jest im całkowicie obojętne, czy będą nosiły imię polskie, angielskie, hiszpańskie czy rosyjskie. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, żeby nazwać pupila angielskim słowem. W pewnych sytuacjach jest to nawet wskazane. Jeżeli czworonóg ma startować na zagranicznych wystawach, sędziowie znacznie łatwiej zapamiętają i zapiszą angielskie imię dla psa niż polskie.

Czy można zmienić psie imię?

Zdarza się, że przygarniając psiaka ze schroniska, jego imię całkowicie nam nie odpowiada. Czy w takiej sytuacji można mu nadać inne? Oczywiście, że tak! O ile psy dość szybko przyzwyczajają się do brzmienia swojego imienia, to nawet dorosły pupil może nauczyć się nowego. Najlepszym przykładem są "znajdy". Zwykle nie wiemy, jak wabi się przygarnięty psiak, ale ten po pewnym czasie zaczyna reagować na imię, które mu nadamy. Nie należy jednak przesadzać z takimi zmianami. Aby czworonóg mógł prawidłowo reagować na komendy, najlepiej trzymać się jednego imienia.

Najpopularniejsze imiona dla psa

Powyższe zasady należy traktować jako ogólne wskazówki, którymi można się kierować przy wyborze imienia dla pupila. Czasami jednak wystarczy spojrzeć w psie oczy i poobserwować przez chwilę zachowanie czworonoga, by najlepsze imię nasunęło się samo. Być może będzie pospolite, być może dłuższe niż zalecane. Nie szkodzi. Ważne by pasowało do psiaka. Często zdarza się, że już przy pierwszym kontakcie wiemy, że nasz nowy pupil wabi się Burek lub Azor.

Imiona dla psa samca

Jeżeli szukasz popularnego imienia dla samca, poniżej przedstawiamy listę najczęściej wybieranych propozycji:

Ajaks, Aramis, Ares, Atos, Azor, Bandzior, Bestia, Brutal, Brutus, Burek, Cezar, Cyryl, Hektor, Jumbo, Kieł, Pumba, Rex, Rocky, Rudolf, Tiger, Winston - te imiona doskonale pasują do dużych, masywnych psów;

Bąbel, Bobik, Ciapek, Czarli, Czester, Fafi, Fafik, Figlarz, Flapi, Gucio, Kajtek, Kropek, Łapek, Odie, Okruszek, Papik, Pimpuś, Timon, Tofik - te natomiast świetnie nadają się dla nieco mniejszych czworonogów;

Bambo, Biszkopt, Badyl, Borys, Bruno, Bursztyn, Czarek, Diego, Dropsik, Happy, Irys, Jerry, Lucky, Miętus, Pluto, Pluszek, Szarik, Scooby, Simba, Urwis, Yogi, Znajda - to neutralne imiona, które nadają się zarówno dla mniejszych, jak i nieco większych pupili;

Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby małemu pieskowi nadać imię, które bardziej pasuje do dużego, silnego psa. Taka ironia może być nawet całkiem zabawna, bo nie ma chyba osoby, której nie rozczuli ratlerek wabiący się Bestia.

Imiona dla psa suczki

Suczki zazwyczaj nazywamy imionami, które brzmią dość pieszczotliwie, więc w tym przypadku rozmiar i budowa pupila, a raczej pupilki, ma mniejsze znaczenie. Oczywiście niektóre z popularnych imion dla suczek brzmią poważnie, jednak te psują nawet do małych czworonożnych przyjaciółek. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej wybieranych imion dla suczek:

Aza, Bestia, Blanka, Bona, Daisy, Diana, Elza, Fiona, Gabi, Gaja, Giza, Gloria, Gracja, Haftka, Hera, Ira, Kaja, Kleo, Kobra, Kora, Luna, Luka, Łapa, Łapka, Łata, Łatka, Mery, Mika, Mucha, Muszka, Nela, Nuka, Pipi, Ruda, Psotka, Roxi, Saba, Suzi, Tina, Warta.

Oryginalne imiona dla psów

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć po nieco bardziej oryginalne imię. Ogromną zaletą nietypowych imion jest ich niepowtarzalność. Azorów i Brutusów jest cała masa, Redów czy Torów - znacznie mniej. To ważne, zwłaszcza gdy wyprowadzamy psa w miejscach, w których pojawia się wiele innych czworonogów (mała dygresja - właśnie takie spacery są najbardziej wskazane, przebywając z innymi, pies socjalizuje się i nie nabywa agresywnych zachowań).

Imiona dla psa samca

Oryginalne imię nie musi być dopasowane do wyglądu psiaka, bez względu na to, czy mamy do czynienia z dogiem argentyńskim, czy z jamnikiem, każde z nich ma brzmieć nietypowo. Oto kilka ciekawych propozycji:

Arbuz, Banan, Bochen, Bourbon, Browar, Ciastek, Klopsik, Liczi, Placek, Pulpet, Ziemniak - inspirowane jedzeniem i napojami;

Batman, Dedal, Hulk, Mars, Neptun, Robin, Tor - pochodzące od mitycznych i fantastycznych postaci;

Bravo, Buzz, Chudy, Dexter, Diego, Drombo, Ed, Edd, Edie, Fred, GiGi, Maloy, Maniek, Muchomorek, Nemo, Osiłek, Osioł, Shaggy, Shrek, Sid, Śmigacz, Żwirek - inspirowane postaciami z kreskówek i animacji;

Bali, Ness, Meksyk, Kair, Peru, Ren - jeśli jesteś fan(em/ką) geografii;

Delfin, Dziobak, Gąsior, Gryzoń, Jaszczur, Komar, Leniwiec, Prosiak, Rekin, Szczurek, Świniak, Świstak, Tuńczyk, Tygrys - zaczerpnięte ze świata zwierząt;

Black, Green, Forest, Lion, Red, Sherlock, Spider, Summer - anglojęzyczne.

Imiona dla psa suczki

Także suczkę można nazwać wieloma nietypowymi imionami, czerpiąc z tych samych inspiracji, co w przypadku samców. Oto kilka interesujących propozycji:

Beza, Brandy, Buła, Cebula, Cola, Cytryna, Fanta, Figa, Frytka, Jagoda, Kawa, Kiwi, Malina, Mandaryna, Marchewka, Sushi, Śliwa, Śliwka, Tequila - inspirowane jedzeniem i napojami;

Atena, Demeter, Eris, Fortuna, Hera, Kleo (Kleopatra), Xena - pochodzące od mitycznych i fantastycznych postaci;

Ariel, Atomówka, Bagheera, Bójka, Bajka, Brawurka, Buka, DiDi, Elsa, Fiona, Maja, Migotka - inspirowane postaciami z kreskówek i animacji;

Bali, Kenia, Kolumbia, Odra, Panama, Paris, Sahara, Sewilla, Tajga, Tundra, Wenecja - jeśli jesteś fan(em/ką) geografii;

Czajka, Gazela, Kaczka, Kawka, Kobra, Kuna, Lama, Łania, Mamba, Manta, Meszka, Mrówka, Mucha, Muszka, Mysza, Myszka, Orka, Osa, Panda, Pantera, Peluga, Pszczółka, Puma, Sardynka, Wiewiórka, Żaba - zaczerpnięte z królestwa zwierząt;

Apple, Coffee, Flower, Orange, Rainbow, Rose, Spring, Summer, Sunny, Winter - wyrazy zaczerpnięte z języka angielskiego.

Nietypowych psich imion jest znacznie więcej. Jeżeli żadne z powyższych nie pasuje do twojego pupila (bo może się tak zdarzyć), zainspiruj się przytoczonymi kategoriami. W każdej z nich, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego.

Śmieszne imiona dla psów

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nadać psu śmieszne imię, które za każdym razem będzie wywoływać uśmiech na twarzy. To dość bezpieczny zabieg, bo twój czworonóg z całą pewnością nie obrazi się na ciebie. Jak wybrać to właściwe? Inspiracją niech będzie wygląd psiaka. Chyba każdy pupil ma przynajmniej jedną cechę, którą można uznać za zabawną. Jeżeli nie wygląd, to charakter. Psy bywają poważne, nieuważne i zabawne. Na podstawie każdej z tych cech można nadać mu zabawne imię. Co jeszcze? Wybitnie zabawnie brzmią niektóre ludzkie imiona przypisane do psów, a zwłaszcza ich zdrobnienia. Trzeba jednak pamiętać, że to dość ryzykowne posunięcie, więc jedno z takich imion warto wybrać wyłącznie w sytuacji, gdy mamy pewność, że nikt się na nas nie obrazi.

Imię dla psa samca

W kwestii zabawnego imienia właściciele samców mają szerokie pole do popisu, zwłaszcza ci, którzy posiadają charakternego pupila:

Bandzior, Ciapa, Dyrektor, Filozof, Gamoń, Kierownik, Laluś, Leniuch, Leniwiec, Łasuch, Łobuz, Marzyciel, Myśliciel, Pędziwiatr, Powolniak, Prezes, Sikacz, Szef, Śpioch, Świrus, Świrek, Urwis, Wariat, Ważniak, Zraszacz, Złodziej, Żebrak - na podstawie cech charakteru i charakterystycznego zachowania psa;

Badyl, Grubas, Grubcio, Klocek, Klusek, Konik, Krawacik, Krawaciarz, Kropek, Kruszynka, Maleństwo, Maciupek, Ogonek, Okularnik Pasibrzuch, Patyk, Serdel, Spaślak - na podstawie charakterystycznych cech wyglądu psa;

Alojzy, Antek, Benek, Boguś, Bolek, Bożydar, Bronek, Czesiek, Hirek, Franek, Henio, Janusz, Jasiek, Jędrek, Lucjan, Mirek, Rysiek, Stefan, Tadzik, Zenek - od imion ludzkich.

Imiona dla psa suczki

Wybierając zabawne imię dla suczki, pod uwagę można brać dokładnie te same kryteria, co w przypadku wyboru imienia dla samca. Także w tym przypadku imiona określające cechy charakteru, wyglądu oraz imiona ludzkie brzmią bardzo zabawnie. Aby ułatwić wybór, przygotowaliśmy kilka śmiesznych propozycji:

Beksa, Ciapa, Jędza, Lwica, Łobuzica, Kierowniczka, Królewna, Księżna, Kumpela, Szefowa, Śpioszka, Teściowa (na własną odpowiedzialność), Wiedźma, Zołza - na podstawie cech charakteru;

Beczka, Beka, Blondi, Klucha, Kluska, Kobyłka, Kruszynka, Krówka, Łania, Łapka, Łatka, Maleństwo, Parówka, Ruda, Ryba, Sardynka, Sarenka, Szczotka, Ślicznotka, Świnka, Żyrafa - na podstawie charakterystycznych cech wyglądu;

Andzia, Balbinka, Baśka, Bogusia, Danka, Gabrysia, Hela, Jadzia, Jasia, Kaśka, Kirka, Marysia, Stasia, Stefania, Zośka, Zuzia - od ludzkich imion.

Wybór imienia dla psa to spore wyzwanie. O ile można je zmienić, to lepiej wybrać takie, które zostanie z czworonogiem do końca jego życia. Warto więc podejść do tego tematu odpowiedzialnie. Zabawne imię dla psa początkowo zrobi furorę w gronie znajomych, ale z czasem może stać się źródłem problemów, bo nikt z nas nie zna przyszłości. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której nadajemy pupilowi imię, które w obcym języku jest uznawane za słowo niecenzuralne. Jeżeli jest to egzotyczny wyraz, praktycznie nieznany w Polsce, wszystko jest w porządku, ale nie możemy przewidzieć, czy życie nie skieruje nas do kraju, w którym jego używanie jest co najmniej nie na miejscu. Warto więc pomyśleć o ewentualnych konsekwencjach, zachować powściągliwość i nie przekraczać pewnych granic.