Malowanie paznokci tradycyjnym lakierem jest dość proste i niewymagające, ale mimo to traci swoje zwolenniczki. Dlaczego? Nawet na lekko wilgotnym lakierze bardzo łatwo o odbicia i niedoskonałości. Aby ich uniknąć, konieczne jest długie i bezczynne czekanie… na które nie zawsze mamy czas.

Jak przyspieszyć schnięcie lakieru do paznokci? Jest kilka domowych metod, dzięki którym usprawnisz malowanie paznokci. Z pewnością okażą się przydatne, zwłaszcza że tradycyjne lakiery zazwyczaj wymagają nałożenia podwójnej warstwy – jeśli pomalujesz drugi raz wilgotne, nieprzeschnięte paznokcie, lakier nie będzie dobrze wyglądał.

Ile schnie lakier do paznokci?

Często, aby przyspieszyć wysychanie lakieru, pomagamy mu, dmuchając i chuchając. Niestety, machanie dłońmi w żaden szczególny sposób nie przyspiesza procesu schnięcia.

Lakier potrzebuje około 20-30 minut do całkowitego wyschnięcia. Siedzenie bezczynnie przez pół godziny bez dotykania czegokolwiek? Brzmi mało prawdopodobnie. Nawet jeśli mamy czas na manicure, możemy po prostu zapomnieć o pomalowanych paznokciach. Wystarczy jeden nieprzemyślany ruch i być może konieczne będzie powtarzanie całego malowania. Jak tego uniknąć? Niektórzy decydują się na szybkoschnące lakiery do paznokci. Czy one faktycznie działają?

Jak długo schną normalne i szybkoschnące lakiery nakładane w 2 warstwach?

Długość schnięcia lakierów zależy od wielu różnych czynników – przygotowania paznokci, panujących warunków (np. wilgotności powietrza) oraz jakości i marki lakieru. Lakiery, chociaż mają podobny skład, różnią się między sobą i tym samym czas schnięcia produktów innych marek może być odmienny. Zazwyczaj wskazuje się, że tradycyjny lakier schnie 20-30 minut, chociaż w przypadku niektórych lakierów ten czas jest zdecydowanie krótszy.

Mowa o lakierach szybkoschnących. Ile czasu potrzeba, aby dobrze wyschły? Po 10-15 minutach warstwa lakieru powinna być całkowicie sucha. Można jednak znaleźć też takie lakiery, które wysychają w zaledwie 60 sekund. Dwie warstwy, dwie minuty i gotowe?

Nie do końca. Oczywiście, wszelkiego rodzaju lakiery quick dry zasychają zdecydowanie szybciej od tradycyjnych, jednak coś kosztem czegoś – krycie i konsystencja mogą pozostawiać wiele do życzenia. Internautki zwracają też uwagę na to, że szybkoschnące lakiery schną… zbyt szybko. „Niby nie jest gęsty, ale jakby od razu zaczynał zasychać na paznokciu – nie da się rozprowadzić cienkiej, równomiernej warstwy” – pisze jedna z użytkowniczek forum Wizaż. 

Może się więc okazać, że użycie zwykłego lakieru to jednak lepsze rozwiązanie. Zajmie trochę więcej czasu – jedna z warstw musi schnąć minimum 15-20 minut – jednak efekt będzie tego warty. Jeśli nie uda ci się znaleźć szybkoschnącego lakieru o głębokim kolorze i wygodnej do aplikacji konsystencji, spróbuj przyspieszyć schnięcie tradycyjnego produktu. Co zrobić, żeby zwykły lakier wysechł szybciej? Na co zwrócić uwagę?

Jak przyspieszyć schnięcie lakieru do paznokci? Metody, sposoby, porady

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak przyspieszyć proces malowania paznokci, zwróć uwagę na kilka kluczowych czynników.

Jakość lakieru

Wiele zależy od produktu, którego używamy. Nie chodzi jedynie o lakiery zwykłe i szybkoschnące, ale także o lakiery odpowiednio przechowywane. Stary, w połowie wyschnięty lakier, którego czasy świetności dawno minęły, będzie nie tylko dłużej schnął na paznokciu, ale również może się kruszyć, odbijać i zostawiać mało estetyczne grudki. Zrezygnuj z używania starych lakierów i zwróć uwagę na termin przydatności.

Przechowywanie lakierów w lodówce? Może przedłużyć ich trwałość. Jeśli nie masz możliwości trzymać lakierów w lodówce na stałe, włóż buteleczkę na kilkanaście minut przed samym malowaniem. Lakier o obniżonej temperaturze powinien wyschnąć nieco szybciej i będzie się lepiej rozprowadzał.

Przygotowanie paznokci

Kondycja płytki paznokcia nie jest bez znaczenia. Na odpowiednio przygotowanej pod malowanie płytce, lakier będzie wyglądał znacznie lepiej, a także wyschnie zdecydowanie szybciej. Co zrobić? Przesuń skórki, nadaj paznokciom odpowiedni kształt i lekko zmatuj wierzchnią warstwę. Możesz do tego użyć pilniczka lub bloczka polerskiego. Następnie przemyj płytkę cleanerem (ewentualnie acetonem lub zmywaczem), aby odtłuścić paznokcie. Nie zaszkodzi, jeśli użyjesz bazy – lakier będzie wyglądał i trzymał się lepiej. Dzięki przygotowaniu paznokci mamy większe szanse na uniknięcie powstania pęcherzyków i wgnieceń.

Cienkie warstwy

Odpowiednia ilość lakieru to klucz do sukcesu. Zdarza się, że chcemy uzyskać lepsze krycie i od razu nakładamy dużą, porządną warstwę. Niestety, nic to nie da. Zdecydowanie lepiej wzmocnimy krycie, jeśli nałożymy dwie cienkie warstwy. Zbyt duża ilość lakieru na paznokciu może nie wyschnąć dobrze albo łatwo odpaść. Dlatego też staraj się pozbyć nadmiaru produktu i wycieraj pędzelek o buteleczkę przed każdym nałożeniem lakieru na paznokcie.

Spróbuj precyzyjnie nałożyć jedną cienką warstwę, odczekać do całkowitego wyschnięcia i powtórzyć malowanie. Nie spiesz się – nałożenie drugiej warstwy zbyt szybko może sprawić, że obie powłoki zmieszają się w jedną, zbyt grubą i nie wyschną odpowiednio.

Suszarka

Suszarka może pomóc, ale tylko wówczas, gdy posiada opcję zimnego nawiewu. Dmuchając gorącym powietrzem, osiągniesz odwrotny skutek – tylko zimny podmuch może przyspieszyć wysychanie lakieru. Uważaj, żeby nie trzymać suszarki zbyt blisko – odległość 10 centymetrów wystarczy. Podobnie do suszarki może zadziałać wentylator. Musisz jednak być wyjątkowo ostrożna i uważać, aby podczas takiego suszenia nie zahaczyć o nic wilgotnym lakierem i nie zniszczyć manicure’u.

Oliwa z oliwek

Nie tylko oliwa, ale też innego rodzaju tłuszcze i olejki przydadzą się do delikatnego posmarowania wierzchniej warstwy lakieru. Tłusta powłoka działa ochronnie i zapobiega przed pojawianiem się przypadkowych uszkodzeń. Jak nałożyć oliwę? Wystarczy niewielka ilość, jedna kropelka na paznokieć. Rozprowadź ją palcem, ostrożnie i precyzyjnie. Nie nakładaj olejku jednak na świeży, bardzo wilgotny manicure – odczekaj chociaż kilka minut. Przy okazji natłuścisz skórki, co pozytywnie wpłynie na ich wygląd.

Cooking spray

Nakładanie na świeżo pomalowane paznokcie oliwy wymaga zbyt dużej precyzji? Możesz osiągnąć ten sam efekt, korzystając z kuchennego oleju w sprayu. Spryskaj paznokcie cooking sprayem, pozostaw na kilka minut i ciesz się utrwalonym lakierem. Odbicia i wgniecenia nie powinny się pojawić.

Przyspieszacz w sprayu

Jak przyspieszyć wysychanie lakieru? Oprócz domowych sposobów, mamy do dyspozycji gotowe, profesjonalne produkty. Na przykład – przyspieszacze. Dzięki atomizerom ich aplikacja jest prosta, nie wymaga wyjątkowej ostrożności. Wystarczy spryskać paznokcie i odczekać parę chwil. Lakier powinien szybko wyschnąć.

Top coat

Oprócz ekspresowych lakierów, na rynku dostępne są przyspieszające topy do paznokci. Nakłada się je na jeszcze wilgotny lakier za pomocą pędzelka – wówczas konieczna jest wyjątkowa precyzja – lub rozpyla produkt atomizerem. Top coat jest całkowicie przezroczysty, nie wpływa więc na wygląd manicure'u. Przyspiesza wysychanie lakieru, a dodatkowo przedłuża jego trwałość.

Sztuczka – suchy lakier w 5 sekund

Lakiery szybkoschnące gwarantują wysychanie w 60 sekund. Tymczasem, zwykły lakier może wyschnąć już w 5! Jak to zrobić?

  1. Potrzebna będzie jedynie miska z zimną wodą. Możesz rozpuścić w niej kostki lodu lub włożyć ją wcześniej do zamrażarki.
  2. Pomaluj paznokcie tak, jak zawsze.
  3. Włóż dłoń bardzo delikatnie do miski z zimną wodą i wyjmij po krótkim czasie.
  4. Gdy woda na paznokciach wyschnie, a zajmie to zaledwie kilka sekund, lakier powinien być suchy.
  5. Następnie nałóż drugą warstwę i ponownie zanurz paznokcie w wodzie. Pamiętaj – woda musi być zimna!

Siła tkwi w prostocie. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych produktów, wystarczy sama woda, aby znacząco przyspieszyć schnięcie lakieru. Dzięki tej nieskomplikowanej metodzie możesz zrobić manicure naprawdę szybko – i to bez używania przyspieszaczy.