Jeśli chcesz tworzyć zdobienia akwarelowe, dobrze jest, abyś choć w niewielkim stopniu mogła poszczycić się talentem plastycznym, sprawną ręką czy umiejętnościami manualnymi. Nie jest to bowiem najprostsza technika. Niewątpliwie jednak warto się z nią zaznajomić, ponieważ efekty, które jesteśmy w stanie dzięki niej uzyskać, są absolutnie niesamowite. Możesz malować akwarelą zarówno na paznokciach akrylowych, jak i żelowych, hybrydowych oraz tytanowych.

Chcesz stworzyć delikatne, akwarelowe kompozycje na płytce paznokcia? W artykule znajdziesz informacje, w jakie produkty powinnaś się zaopatrzyć i instrukcję krok po kroku - jak wykonać zdobienia akwarelowe na paznokciach.

Jak wyglądają paznokcie akwarelowe?

Paznokcie akwarelowe to nic innego, jak zdobienie płytki paznokci, które zostało uzyskane za pomocą mocno rozcieńczonego koloru. Rozlana barwa (mniej lub bardziej intensywnie) potęguje wrażenie lekkości i subtelnego cieniowania. Dodaje to stylizacji niesamowitego uroku i sprawia, że nasz manicure jest wyjątkowy. To technika zdobienia, która idealnie sprawdzi się podczas wiosennych oraz letnich dni. Nic więc dziwnego, że najczęstszym motywem akwarelowych zdobień na paznokciach są kwiaty. 

Jakie akwarele do paznokci wybrać i czego potrzebujesz do wykonania takich zdobień?

Wybór akwareli do paznokci jest bardzo istotny. Rozpiętość cenowa akrylowych farbek jest dość duża. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby efekty były zachwycające, zainwestuj nieco więcej w ten produkt. Możesz oczywiście skorzystać z farbek akrylowych dla dzieci ze sklepu papierniczego - są najtańszą opcją. Ich napigmentowanie pozostawia jednak wiele do życzenia, a efekt finalny takich zabaw może nie spełnić twoich oczekiwań. W sytuacji, w której akurat masz je w domu i chcesz nabrać wprawy, potraktuj ich użycie jako dobry sposób do zdobywania doświadczenia i pierwszego kontaktu z tą metodą zdobienia. Miej przy tym na uwadze, że efekt będzie kredowy i z całą pewnością nie taki, o jakim marzyłaś, kiedy zapoznawałaś się z tematem akwarelowych zdobień paznokci. 

Opcją zdecydowanie bardziej sensowną i wartą uwagi są, nieco droższe niż te ze sklepu papierniczego, farby akwarelowe dedykowane profesjonalistom. Dzięki nim będziesz w stanie osiągnąć na płytce wymarzone efekty. Możesz kupić pojedyncze sztuki farbek albo od razu całe zestawy. Mają wspaniałą jakość i cechują się mocnym napigmentowaniem. 
Istnieje kilka rodzajów farb akwarelowych, które możesz aplikować na paznokcie. Są to m.in.:

 • Kostki i pół-kostki, z których możesz korzystać nawet po kilku latach ich nieużywania. Obecnie najpopularniejsze. Używaj ich po nawilżeniu.
 • Akwarelowe flamastry, dzięki którym szybko stworzysz proste wzory.
 • Tubki o wilgotnej konsystencji. Możesz od razu z nich korzystać. Dowolnie mieszaj kolory i delikatnie je rozcieńcz. To bardzo wygodne rozwiązanie.
 • Kredki, z których korzystanie, wbrew pozorom, nie należy do najprostszych. Trzeba być bardzo doświadczonym artystą, aby umiejętnie się z nimi obchodzić.

Co będzie ci potrzebne, jeśli planujesz wykonać akwarelowe zdobienia na paznokciach samodzielnie? Bez wątpienia musisz odpowiednio przygotować się do tego zabiegu. Przydadzą ci się:

 • Długi, cienki pędzelek z ostrą końcówką (naturalne lub sztuczne włosie). Nie korzystaj z pędzelka, którego używasz do innych zdobień, ponieważ może być sklejony. Wybierz pędzel tylko do zdobień akwarelowych. Pamiętaj też, aby umyć go ciepłą wodą z mydłem po każdym użyciu, a następnie wysuszyć. Ważne: naturalne włosie jest trwalsze od syntetycznego. 
 • Farby akwarelowe, jak wyżej - wybieraj te o wysokiej jakości, które są bardziej napigmentowane. Dzięki nim osiągniesz ładniejsze przejścia i intensywniejsze, atrakcyjniejsze wzory.
 • Papierowy ręcznik - do odsączania pędzelka z wody i osuszania go.
 • 2 szklanki wypełnione wodą - jedna będzie służyć do namaczania czystego pędzelka, druga do jego płukania.
 • Paleta do mieszania farb - z jej pomocą możesz śmiało łączyć i rozcieńczać kolory.

Akwarele na paznokciach krok po kroku

Im mniej wody na pędzelku, tym intensywniejsza i bardziej napigmentowana farbka, która się na nim znajduje. Wilgotność pędzla wpływa więc na intensywność koloru. Akwarelowe wzory na paznokciach można wykonać na kilka sposobów, a każdy z nich gwarantuje inny efekt. Wyróżnia się metody takie jak m.in.:

 1. Mokre na suche - kolejną warstwę farby aplikuj na płytkę dopiero wtedy, kiedy poprzednia wyschnie. Ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku konturowania i tworzenia szczegółowych, wyrazistych elementów.
 2. Mokre na mokre - kolejną warstwę farby aplikuj na płytkę dopiero wtedy, kiedy poprzednia wyschnie. Musisz działać szybko i być bardzo ostrożna oraz dokładna. Uzyskasz dzięki temu efekt ombre - bardziej delikatny i rozmyty.

Przedstawiamy ci też instrukcję, jak krok po kroku samodzielnie wykonać akwarelowe zdobienia paznokci:

 1. Rozpocznij od standardowego zabiegu stylizacji paznokci. Pokryj je białym żelem lub hybrydą (biel jest najpopularniejszym kolorem bazowym przy zdobieniach akwarelowych, ponieważ pozwala na ładniejsze wyeksponowanie półprzezroczystego wzoru).
 2. Musisz zmatowić płytkę paznokcia białą polerką, aby akwarela się nie ślizgała i miała odpowiednią przyczepność.
 3. Odtłuść swoje paznokcie.
 4. Rozpocznij malowanie akwarelą wybranych wzorów. Jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem, zmyj malunek wodą.
 5. Poczekaj, aż wzór wyschnie i aplikuj na niego top akrylowy albo top nabłyszczający do żelu. Nie pomijaj tego elementu, ponieważ farby akwarelowe nie są odporne na wodę.

Akwarelowe wzory na paznokcie – zdjęcia

Najczęstsze motywy występujące na akwarelowych zdobieniach paznokci to artystyczne kwiaty, skrzydła, motyle, pejzaże czy listki. Poniżej krótki opis najpopularniejszego, kwiatowego zdobienia oraz garść inspiracji, które pomogą ci wybrać wzór dopasowany idealnie do ciebie. 

Akwarelowe kwiaty na paznokciach - jak je zrobić?

Po nałożeniu 2 cienkich warstw białej hybrydy i utwardzeniu ich w lampie, nałóż na lakier matowy top (lub top nabłyszczający - ten wymaga zmatowienia). Całość ponownie utwardź. Zanurz pędzelek w wodzie, odsącz jej nadmiar na papierze i zamocz pędzel w farbie. Ponownie odsącz nadmiar wody z pędzelka o ręcznik i delikatnie zwilż końcówkę pędzelka. Postaw kilka kresek-płatków wokół środka kwiatka. Wyczyść pędzelek, odsącz nadmiar wody i rozprowadź nim farbę znajdującą się na paznokciu. Przyłóż pędzelek do pojedynczej kreski i delikatnymi ruchami rozetrzyj farbkę. Wyczyść pędzel, delikatnie go odsącz i rozetrzyj granicę między tłem, a płatkiem. Możesz namalować tyle kwiatów na paznokciach, ile tylko chcesz - w dowolnych miejscach.

Przy opisanej technice akwarelowych zdobień paznokci nie możesz szybko się zrażać - w końcu nie od razu Rzym zbudowano. Oczywistym jest fakt, że na początku wzory mogą nie przypominać obrazu, jaki pierwotnie miałaś w głowie i być albo nieco za suche, albo rozpływać się pod wpływem nadmiaru wody. Pamiętaj jednak, że cierpliwość popłaca, również w tym przypadku.