Królowa Letizia wspiera Ukrainę

Królowa Hiszpanii nie pozostała obojętna wobec tragicznej sytuacji w jakiej znajduje się naród ukraiński. Z każdym dniem lista rozpoznawalnych na całym świecie nazwisk wyrażających swoje poparcie dla Ukrainy, rośnie. Są to zarówno słowa wsparcia na social mediach, publikowane informacje, dające medialny rozgłos dramatycznej sytuacji w jakiej znajdują się nasi wschodni sąsiedzi, a także darowizny lub symboliczne akty, jak ten u hiszpańskiej arystokratki. Królowa Letizia zdecydowała się na założenie Wyszywanki podczas spotkania z firmą Mutua Madrileña. 

Czym jest Wyszywanka?

Wyszywanka to koszula zdobiona bogatym haftem, stanowiąca podstawowy element ukraińskiego stroju ludowego. Ma wspólne pochodzenie z innymi elementami ubioru charakterystycznego dla kultury słowiańskiej. Haftowana koszula w tradycji ludowej jest również talizmanem, mającym przynieść szczęście, zdrowie i miłość. Każdy szew, który ją zdobi ma duchową moc. 

To również tradycyjny ubiór Białorusinów, a w Polsce występuje w stroju hrubieszowskim i tomaszowskim.

Upolitycznianie mody

To przykład na to, jak moda w połączeniu z osobami wpływowymi o znaczeniu politycznym lub popkulturowym, może nieść wiadomość i podnosić morale walczącego narodu. Przypinki do mankietów podczas SAG Awards, Isabel Marant w bluzie w kolorach ukraińskiej flagi w dniu premiery nowej kolekcji, a teraz królowa Letizia. Taka forma wsparcia udowadnia mieszkańcom Ukrainy, że ich tragedia jest zauważona, oraz że ogromna rzesza ludzi ma nadzieję na jak najszybsze i pokojowe rozwiązanie tej sytuacji.