"Florals for Spring? Ground-breaking..." powiedziała ironicznie Meryl Streep w filmie "Diabeł ubiera się u Prady". Tych kilka słów wypowiedzianych w trakcie sceny kolegium redakcyjnego na stałe zagościło w świecie mody i popkulturze. Coś w tym jest, kwiatowe wzory rokrocznie opanowują wiosenno-letnie kolekcje na światowych wybiegach czy w ofertach najpopularniejszych sieciówek i nawet naczelne najważniejszych magazynów o modzie, nie mogłyby tego powstrzymać, gdyby tak właśnie sobie wymyśliły. Nie ma sezonu, żeby w lookbookach marek odzieżowych nie pojawiła przynajmniej jedna sukienka w kwiaty. Co jest w nich takiego oszałamiającego? To nie tylko wyśniona kreacja dla słodkich małych dziewczynek. To klasyk, który powinien pojawić się w każdej szafie modnej kobiety. Sukienki w kwiaty mogą być również romantyczne a nawet zmysłowe (nie wierzycie? Spójrzcie na Emily Ratajkowski!). Podkreślają figurę, urocze, jednym słowem są ponad czasowe. Co więcej, sukienki w kwiaty można nosić również wieczorową porą, choć utarło się, że to idealny look na dzienną stylizację. Wszystko zależy od kroju i wzoru. Inspiracji szukajcie u Alexy Chung i Lily James. Obie Brytyjki specjalizują się w doskonałym noszeniu sukienek w kwiaty, a zwłaszcza kreacji z delikatnym printem na czarnym tle. Za to Nicole Kidman, czy Emilia Clarke wybierają modele z odsłoniętymi ramionami. 

Sukienki dla niskich kobiet >>

Gwiazdy w sukienkach w kwiaty: ikony XX wieku

Zgadzamy się, że sukienki w kwiaty nie są niczym nowym, ale czy pamiętacie, które ikony mody XX wieku je nosiły? Jeśli poszukacie to w internecie znajdziecie fotografie słynnych aktorek z końca lat 30. W latach 40. nosiła je m.in. Judy Garland (gwiazda takich klasyków jak "Czarnoksiężnik z Oz", "Narodziny gwiazdy", czy "Spotkamy się w St. Louis"), a w kolejnych dekadach Audrey Hepburn (Brytyjka inspiruje nas po dziś dzień!) i Sophia Loren, legenda włoskiego kina. Kto jeszcze? Doris Day, Ginger Rogers, Joan Crawford, Rita Hayworth, Elizabeth Taylor, Janet Leigh, Ava Gardner, Grace Kelly, Claudia Cardinale, Jane Fonda, Diana Ross... lista jest długa! Pamiętajcie, retro look jest dzisiaj w cenie, więc warto zajrzeć do starych zdjęć.

Od lewej: Sophia Loren, Audrey Hepburn, Judy Garland.

Gwiazdy w sukienkach w kwiaty: stylowe aktorki, modelki i arystokratki

W latach 80. i 90. szyku zadawała księżna Diana. To właśnie jej stylizacjami inspirują się dziś księżna Kate i księżna Meghan. Nieżyjąca już arystokratka uwielbiała nieoczywiste kroje oraz wzory, również kwiatowe. Ostre kolory, mocne printy - Diana wybierała sukienki w kwiaty na premiery filmowe oraz oficjalne spotkania z dyplomatami! I za każdym razem był to strzał w dziesiątkę. 

Sukienki w kwiaty to również idealny wybór na wesele. Sprawdźcie zdjęcia ze ślubu Meghan Markle i księcia Harry'ego: wiele kobiet wybrało na ten dzień kreację z tym wzorem. Pippa Midleton (siostra księżnej Kate została potem porównana do napoju Arizona...), Carey Mulligan, Joss Stone, czy Lady Kitty Spencer wybrały właśnie sukienki w kwiaty. Zostając przy arystokratkach, Kate Middleton zachwyciła swoją kreacją w tym stylu podczas zeszłorocznej wizyty w Polsce. Królowa Elżbieta również jest fanką tego typu sukienek. Za to Meghan Markle na tegorocznych rozgrywkach Invictus Games zjawiła się w zielonej kreacji. Dobrała do niej klasyczną, granatową marynarkę zapinaną na guzik i czarne szpilki. Na inne nakrycie, a mianowicie na dżinsową kurtkę do sukienki w kwiaty zdecydowały się Dakota Johnson i Olivia Wilde. Wspomniane już Alexa Chung i Nicole Kidman uwielbiają również sukienki w kwiaty z elementami tiulu, a Margot Robbie najczęściej wybiera modele w jasnych kolorach mające podkreślić jej blond urodę. A co z modelkami? Anja Rubik zachwyciła nas na Festiwalu Filmowym w Cannes 2018 swoją sukienką od marki Saint Laurent. 

Nie pozostało nam nic innego niż skusić się na kolejną sukienkę w kwiaty. Inspiracji będziemy szukać u zagranicznych gwiazd. Zobacz: Gwiazdy w sukienkach w kwiaty >>

Księżna Diana w 1992 i 1989 roku.