Takie uroczystości nie zdarzają się zbyt często. Karol czekał aż siedem dekad na swoją królewską rolę. Odliczanie do tego dnia dobiegło końca i od 6 maja oficjalnie możemy nazywać syna zmarłej Elżbiety II monarchą. Karol III długo przygotowywał się do tego statusu, a same przygotowania do koronacji trwały miesiącami. Wydarzenie łączy w sobie tradycje sprzed wieków, ale jest też kila ukłonów w stronę nowoczesnych czasów. Przykład? Na strojach króla i królowej pojawią się wyszyte pszczoły - motyw jest nieprzypadkowy i ma odzwierciedlać troskę o przyrodę. Karol III zrezygnował też z jedwabnych pończoch i bryczesów na rzecz wojskowego munduru. Co więcej, w nabożeństwie po raz pierwszy w historii udział biorą biskupki. A Kościół Anglii, którego głową jest sam Karol, nie będzie jedynym reprezentowanym w trakcie wydarzenia. Już kilka dni temu zapowiedziano aktywne uczestnictwo duchownych katolickich (pierwszy raz od reformacji), a także liderów islamskich, żydowskich i buddyjskich. A kto zobaczył to wszystko z bliska?

Gwiazdy i arystokraci na koronacji Karola III. Kto pojawił się w Londynie?

Oprócz najważniejszych arystokratów i polityków z całego świata zaproszenie na koronację dostało sporo gwiazd. W opactwie Westministerskim zjawili się m.in. Nick Cave, Emma Thompson (brytyjska aktorka otrzymała Order Imperium Brytyjskiego w 2018) czy Katy Perry (amerykańska wokalistka wystąpi później na koncercie z okazji koronacji króla Wielkiej Brytanii). Choć na uroczystości zabrakło Joe Bidena (amerykańskiego prezydenta zabrakło też na koronacji Elżbiety II - wysyłany jest specjalny wysłannik z USA), to przedstawicielkami Stanów Zjednoczonych były Jill Biden oraz Finnegan Biden, wnuczka prezydenta.

WPA Pool/Getty Images

Dzień wcześniej do mediów trafiło zdjęcie, na którym pozują księżna Kate, pierwsza dama USA, oraz Ołena Zełenśka. Fotografia szybko obiegła internet, a pierwsza dama Ukrainy była też gościem sobotniej koronacji.

Nie zabrakło też członków Wspólnoty Narodów (Commonwealth) czy rodów królewskich z innych części świata, np. Hiszpanii i Danii. Prezydent Izraela, byli premierzy Wielkiej Brytanii - lista zaproszonych była bardzo długa. A tak na pierwszym zdjęciu prezentowała się Kate Middleton, księżna Walii, tuż przed ceremonią koronacji nowego króla.

Jeff Spicer/Getty Images