Na recenzje, reakcje krytyków i wyróżnienia przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać. Mimo to o nowym przedsięwzięciu Doroty Kobieli – współtwórczyni przełomowej animacji malarskiej „Twój Vincent” – wiemy już całkiem sporo. Jako pierwsi, bo już w czerwcu 2022 roku, zobaczą go widzowie prestiżowego festiwalu filmów animowanych w Annecy. Następnie ambitną, nawiązującą do najpiękniejszych tradycji i jednocześnie niezwykle współczesną w formie sztuką będziemy mogli zachwycać się wszyscy. Także w warunkach domowych. Przed seansem odpowiemy na kilka kluczowych pytań: Jaką techniką wykonano film? Skąd czerpano inspiracje? Jakie znane twarze zobaczymy na ekranie? I kim jest Polka zmieniająca oblicze kina?

Prekursorka w świecie kina

Dorota Kobiela, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, reżyserka i scenarzystka, współautorka pierwszej pełnometrażowej animacji malarskiej na świecie. Za swoją pracę wyróżniona została Europejską Nagrodą Filmową, główną nagrodą na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju oraz Orłem za najlepszy montaż i scenografię przyznawanym przez Polską Akademię Filmową. Jej pionierski projekt „Twój Vincent” jako pierwszy film znad Wisły przekroczył próg 40 milionów dolarów w światowym box office. O sukcesach Doroty Kobieli można pisać naprawdę długo, a węszymy, że to dopiero początek.

Zastanawiacie się, dlaczego Kobiela zdecydowała się na ekranizację powieści Reymonta? Oddajemy głos samej reżyserce:

Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile.

To kobiety, a w szczególności postać Jagny, grają pierwsze skrzypce w dziele Noblisty. Podobnie stanie się w filmie Kobieli, gdzie przedstawienie mikroświata wiejskiej społeczności – rządzonego brutalnymi regułami – stanie się pretekstem do opowiedzenia wciąż aktualnej i uniwersalnej historii o tragicznej miłości.

65 tysięcy obrazów, które urzekły świat 

Malarz: Małgorzata Kuźnik

Na kartach literackiego pierwowzoru Reymont uwiecznił codzienne życie polskiej wsi. Tłem dla losów rodziny Borynów stały się przemijające pory roku. Środkiem artystycznego wyrazu były dla pisarza oczywiście… słowa. Zdumiewająco sugestywne i przepełnione emocjami – pozwalały z łatwością przenieść się na pola otaczające wieś Lipce. Czy da się jeszcze lepiej wprowadzić odbiorcę w wykreowany świat? Zadania podjęli się Dorota Kobiela i innowatorskie studio animacji BreakThru Films.

Sceny początkowo nakręcimy z aktorami. Następnie grupa 70 malarzy […] ręcznie namaluje cały film.

Tak w wielkim skrócie proces twórczy opisuje Tomasz Wochniak, producent liniowy studia BreakThru Films. W pierwszym etapie wyczerpującej produkcji na plan filmowy wejdą uznani aktorzy. Do współpracy zaproszono m.in. Kamilę Urzędowską (wcielającą się w rolę Jagny), Roberta Gulaczyka (Antek), Mirosława Bakę (Boryna), Małgorzatę Kożuchowską (Organiścina), Macieja Musiała (Jasio) czy Julię Wieniawę (Marysia Pastuszka). Zdjęcia trwały 36 dni, a następnie po pędzle sięgnęło 70 malarzy, pracujących równolegle ze studiów w Sopocie, w Serbii i Ukrainie. Artyści kadr po kadrze przenosili filmową historię na płótna. Finalnie na ekranie zobaczymy tysiące obrazów malowanych farbą olejną (w przypadku „Twój Vincent” było to niemal 65 tysięcy dzieł!).

Technika animacji malarskiej należy do wyjątkowo wymagających i czasochłonnych. Dzięki wykorzystaniu autorskiego pomysłu stacji PAWS (ang. Painting Animation Work Stations) udało się ujednolicić animację i usystematyzować pracę malarzy. Tym samym przeniesienie malarstwa olejnego na ekran przynosi jeszcze bardziej magiczne rezultaty.

Inspiracje dawnymi mistrzami

Malarz: Małgorzata Kuźnik

Film „Chłopi” będzie nie lada gratką nie tylko dla miłośników literatury, ale też samego malarstwa. Unikalny styl dzieła nawiązuje do obrazów młodopolskich artystów, w tym Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego oraz Ferdynanda Ruszczyca. Znajdą się także odniesienia do europejskich twórców z przełomu XIX i XX wieku.

Zapierające dech w piersiach pejzaże, migotliwe krajobrazy i codzienne obowiązki mieszkańców wsi stają się na ekranie jeszcze bardziej ekspresyjne i pozwalają doświadczyć sztuki na innym poziomie. Bywa monumentalnie, niekiedy nastrojowo i intymnie. Malarze zadbali o mnogość detali i jak najlepsze oddanie emocji na twarzach postaci. Jedno jest pewne – dostrzeżemy piękno w każdym kadrze.

Sztuka bez ram

Co szczególnie dla nas ważne, projekty takie jak „Chłopi” sprawiają, że sztuka staje się jeszcze bardziej dostępna, powszechna i obecna w życiu każdego z nas. Tak jak panele PAWS wspierają twórców w ich artystycznych wysiłkach, tak nowe technologie umożliwiają odbiorcom jeszcze pełniejsze doświadczanie sztuki w domowym zaciszu.

Telewizory LG OLED Gallery Design zapewniają najwyższą jakość dźwięku i obrazu, aby wychwycić każdy niuans świetlny, precyzyjny ślad pędzla na płótnie i emocje w głosach aktorów. Ekran OLED, wykorzystujący samoświecące piksele zamiast podświetlenia, to gwarancja obrazu w świetnej rozdzielczości 4K, płynnych przejść i głębokiej czerni. Niemal bezramkowy ekran sprawi, że odbiór filmowego dzieła będzie jeszcze piękniejszym przeżyciem!

Obejrzyj zwiastun koncepcyjny produkcji: