Od początku istnienia filmów koty przewijały się przez ekrany na całym świecie. Już w fazie eksperymentalnej nowego medium, rejestrowano je obok innych bohaterów. Thomas Edison, jeden z pionierów kina, w 1894 roku nakręcił film pod tytułem „Boxing cats”. Koty przedstawiane były często przez awangardowych twórców francuskich w latach 20. XX wieku. W 1934 roku Jean Vigo uczynił  czworonożnego zwierzaka jednym z ważnych bohaterów w swoim filmie „Atalanta”. Koty zobaczycie także w kinie noir - często wcielały się w rolę podopiecznych famme fatal. W latach 50. i 60. zwierzęta te na ekranie najczęściej pojawiały się jako główni bohaterowie filmów animowanych dla dzieci i młodzieży. Później przedstawienia futrzaków stają się coraz bardziej różnorodne. 

Filmy o psach >>>

Wybrałyśmy dla was najciekawsze filmy o kotach. Oto one:

Najlepsze filmy z kotem w roli głównej

1. Filmy o kotach: „Psy i koty”, reżyseria Lawrence Guterman (2001)

Przysłowiowa wojna między miłośnikami kotów i psów trwa podobno tak długo, jak rywalizacja pomiędzy samymi zwierzętami. Film "Psy i koty" przenosi ją na całkowicie inny poziom. Tutaj rozgrywa się walka o prawdziwą dominację nad światem. Czas pokoju kończy się gdy żądny władzy kot - Pan Tickles - postanawia zwołać masowy koci ruch przeciwko psom. "Psy i koty" dzięki temu, że pełnymi garściami czerpią z kina akcji i filmów szpiegowskich,  bardzo wciągają. 

2. Filmy o kotach: „Garfield” reżyseria Peter Hewitt (2004)

Najbardziej leniwy i rozpieszczony kot kina musi przemóc swoje ogromne (jak on sam) ego i udać się w misję. Jej celem jest uratowanie swojego największego wroga, a mianowicie psa, który jest nowym podopiecznym Jona Arbuckle. Gruby, rudy kot zaskarbił sobie miliony fanów na całym świecie z jednego prostego powodu - w wielu aspektach przypomina nam nas samych. Chwilowe lenistwo, miłość do jedzenia przed telewizorem oraz sporadyczne dzikie tańce do największych przebojów The Black Eyed Peas - brzmi znajomo? Co jednak najważniejsze w filmie, to obok humoru, płynący z niego morał. Mówi on o często niepotrzebnej nieufności i zazdrości wobec nowych postaci w naszym życiu.

Czytaj też: Stylowe czarne koty na piątek 13-go >>>>

3. Filmy o kotach: „Kobieta kot”, reżyseria Pitof (2004)

Gdyby nie „Kobieta kot”, nie wiadomo czy gwiazda Halle Berry świeciłaby tak jasno. Pomimo tego, że obraz nie zebrał dobrych recenzji, przyczynił się do znacznej rozpoznawalności aktorki. Berry przyciąga wzrok przez cały seans - i nadrabia tym samym za stosunkowo prostą fabułę. Jest to kwestia nie tylko ruchu bohaterki, ale także strojów, które podkreślają jej wysportowane i zwinne ciało. Sformułowanie „bycie zwinnym, jak kotka” prezentowane jest w filmie lepiej niż gdziekolwiek wcześniej. 

4. Filmy o kotach: „Kedi- sekretne życie kotów”, reżyseria Ceyda Torun (2016)

Jeden z najciekawszych filmów dokumentalnych ostatnich lat. Stambułmiasto z tysiącletnią historią, jest siedzibą jednego z największych na świecie skupisk kotów. W całej metropolii zwierzęta te traktowane są jako obywatele o swoich własnych prawach i przywilejach. Fabuła filmu o kotach skupiona jest wokół życia Spryciarza, Przylepy, Sułtana, Fliciarza, Besti, Szajby i Cwaniaka, które swoimi własnymi drogami prowadzą widzów przez miasto. Towarzysząc im w codziennych przechadzkach, poznajemy nie tylko naturę tych zwierząt, ale także niezwykle ciekawe i wcześniej nieodkryte zakątki pięknego Stambułu. Film nie tylko dla miłośników kotów, ale także dla każdego, kto kocha podróże i poznawanie świata. 

Czytaj też: Architekci z LA projektują domki dla kotów >>>>

5. Filmy o kotach: Ekranizacje „Alicji w Krainie Czarów”, dwie najbardziej znane realizacje: film animowany Disneya - reżyseria Hamilton Luske, Cylde Geronimi, Wilfred Jackson (1951); film aktorski - reżyseria Tim Burton (2010)

Nie wiadomo ile było już ekranizacji słynnej powieści Lewisa Carolla. Surrealistyczny humor i klimat sprawiają , że coraz to nowi twórcy podejmują się jej realizacji. W każdej z nich jednym z najważniejszych bohaterów (jak i w samej książce) staje się Kot z Cheshire. Lewitujące i znikające zwierze nie pojawia się często w fabule, jednak nadal jest jedną z jej najciekawszych postaci. Kot jest kimś w rodzaju szalonego mędrca czy filozofa. Radzi Alicji co ma robić i podkreśla absurdalność wielu sytuacji. W każdej filmowej produkcji jego przedstawienia różnią się drobnymi szczegółami. Zwykle jest to jednak gruby, pręgowany kot z ogromnym, szalonym uśmiechem. Jest też jednym z najważniejszych powodów, aby ponownie za Alicją wyruszyć do Krainy Czarów.

Czytaj też: Salvador Dali i jego ilustracje do Alicji w Krainie Czarów >>>>

6. Filmy o kotach: Seria filmów animowanych „Różowa Pantera”, reżyseria Arthur Davis, Blake Edwards, Friz Freleng i inni (1969-1976), (1993-1995)

Amerykański serial animowany o dużym różowym kocie początkowo przeznaczony był do wyświetlania w jedynie teatrach. Tytułowa pantera zyskała jednak tak duże grono wielbicieli, że twórcy zdecydowali się na emisję serii w telewizji. Serial stworzony został na podstawie czołówki filmu z 1963 roku o tym samym tytule, w reżyserii Blake'a Edwardsa. W produkcji telewizyjnej została wykorzystana muzyka autorstwa Henry'ego Mancini'ego, która jest aktualnie jedną z najbardziej kultowych melodii w historii kina. Fabuła serialu zwykle dotyczyła śledztw prowadzonych przez inspektora Clouseau, jednak z coraz większym rozwojem serialu jego wątki stały bardziej eklektyczne i różnorodne. To, co pozostało niezmienne to poczucie humoru oraz nieprzewidywalność tytułowej postaci. Kto nie oglądał "Różowej Pantery" w dzieciństwie, musi koniecznie nadrobić zaległości.

Czytaj też: Miniaturowe meble dla kotów >>>>