Jane Birkin: brytyjska ikona francuskiego stylu

Pomimo tego, że Jane nie jest rodowitą Francuzką, to właśnie ona stała się ikoną French Chic. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oprócz aktorstwa i mody pasjonowała ją muzyka. Birkin wydała trzy albumy, pierwszy w 1969 roku wraz ze swoim partnerem Serge'em Gainsbourgiem, kolejny w 1973 r. "Di Doo Dah" oraz "Fictin" w 2006 roku. To z pierwszego albumu gwiazdy pochodzi kultowa piosenka "Je t’aime... moi non plus", którą Serge'owi zleciła do napisania sama Brigette Bardot, prosząc o „najbardziej romantyczną piosenkę, jaką tylko można by sobie wyobrazić”. Piosenka powstawała w szczytowym okresie rewolucji seksualnej i wywołała liczne kontrowersje ze względu na obsceniczny tekst oraz sposób jej wykonania, przypominający erotyczne westchnienia. Początkowo piosenkę wykonała Bardot z Gainsbourgiem, jednak jej współczesny mąż zabronił publikacji utworu. To między innymi dzięki temu skandalowi dla Jane Birkin otworzyła się droga do sławy we Francji. W ślady aktorki i piosenkarki poszła córka jej i Serge'a, Charlotte Gainsborough, którą możemy kojarzyć zarówno z głośnych produkcji filmowych takich jak "Nimfomanka", jak i z kontrowersyjnej piosenki „Lemon Incest”.

Getty Images

Posłuchaj:

Françoise Hardy: muza największych projektantów 

Françoise Hardy to legenda francuskiego popu. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, aktorka. Piosenką, która przyniosła jej światowy sukces i rozpoznawalność, była napisana w 1962 r. "Tous les garçons et les filles".  W latach 70. stała się ikoną kultury i mody. Była muzą takich projektantów, jak Yves Saint Laurent, Paco Rabanne czy André Courrèges. Współpracowała artystycznie ze swoim mężem, Jacques'em Dutronc. 

Getty Images

Posłuchaj:

Marie Laforêt: francuska diwa

Marie Laforêt była legendą francuskiej sceny muzycznej i kina. Urodziła się w 1939 roku, a jej kariera zaczęła się, gdy jako 20-latka zupełnie bez przygotowania zastąpiła swoją siostrę w konkursie piosenki "Naissance d'une Étoile" ("Narodziny gwiazdy"). Nagrodą w plebiscycie była możliwość zagrania u boku Alaina Delona w głośnym filmie "W pełni słońca". Po udanym debiucie Laforêt zyskała sobie sympatię branży, wystąpiła w 35 filmach i sprzedała ponad 35 milionów płyt. Mawiali o niej "złotooka dziewczyna". Gwiazda wydała piosenkę zatytułowaną "Warszawa" oraz wystąpiła w Sopocie z Danielem Olbrychskim.

Getty Images

Posłuchaj:

France Gall: w świecie sztuki od dziecka

Francuska piosenkarka, która miała na swoim koncie zwycięstwo konkursu Eurowizji w 1965 roku. Gall pochodziła rodziny artystycznej, przez co od dzieciństwa była otoczona zarówno osobami z branży muzycznej, jak i samą sztuką. Jej ojciec pisał teksty między innymi dla takich gwiazd, jak Edith Piaf czy wymienionej wyżej Marie Laforêt. Matką była współzałożyciela chóru męskiego Les Petits Chanteurs à la Croix de Bois. France Gall znana jest przede wszystkim ze swojego przeboju "Ella, elle l'a", który był hołdem dla Elli Fitzgerald. 

Getty Images

Posłuchaj:

Dalida: tragiczna postać 

Urodziła się w Kairze, miała włoskie korzenie, ale to we Francji zrobiła karierę. W 1954 roku, zaraz po tym jak została Miss Egiptu, zdecydowała się wyemigrować Paryża. Sławę przyniosła jej piosenka "Bambino", później gwiazda sprzedała ponad 170 mln nagrań, zdobyła 70 złotych płyt. Jej życie prywatne obfitowało w tragedie - trzech partnerów gwiazdy popełniło samobójstwo, a po tych wydarzeniach Dalida sama próbowała odebrać sobie życie. Udało jej się to w 1987 r., wokalistka połknęła 120 tabletek nasennych i popiła je whisky. Spoczywa w Paryżu na cmentarzu w dzielnicy Montmartre. 

Getty Images

Posłuchaj:

Edith Piaf: królowa francuskiej sceny muzycznej

Pytając o znajomość wokalistek francuskich, w większości przypadków w pierwszej kolejności usłyszmy nazwisko Piaf. Urodziła się w 1915 roku w Paryżu i w wieku 15 lat zaczęła swoją przygodę z muzyką jako śpiewaczka uliczna. Tam też zauważył ją właściciel kabaretu „Le Gerny’s", Louis Leplée i zaproponował jej występy u siebie. W tym miejscu Edith otrzymała przydomek „La Mome Piaf” (wróbelek), który został z nią do końca życia. Była uwielbiana przez światową publiczność, a dowodem na to było 40 tysięcy osób, które pojawiły się na cmentarzu Pere Lachaise, by pożegnać artystkę. 

Getty Images

Posłuchaj:

Jacqueline Taieb: pop star 

Francuskie piosenkarki, ze względów historycznych często miały korzenie zagraniczne, tak też było w przypadku Jacqueline. Piosenkarka urodziła się w Tunezji i wyemigrowała do Francji mając 8 lat. Tworzyła muzykę z gatunku pop i yé-yé we Francji w latach 60-tych. Sławę przyniosła jej piosenka "7 heures du matin" opowiadająca o znudzonej nastoletniej dziewczynie, która nie zamierza iść do szkoły tego dnia, a zamiast tego zamierza go spędzić fantazjując o jej idolach, gwiazdach rock and rolla, takich jak The Who czy Paul McCartney. Za piosenkę została wybrana najlepszym debiutantem roku festiwalu muzycznym Midem w Cannes. W latach 70. zrobiła zdecydowała się na przerwę od nagrań. Natomiast w 1988 roku napisała utwór "Ready to Follow You", dla amerykanki Dany Dawson, który stał się międzynarodowym hitem. 

mat. prasowe / okładka płyty Jacqueline Taieb

Posłuchaj:

___

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.