Muzyka Lady Gagi jest jedną z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się na całym świecie. Aż 27 mln sprzedanych albumów, 146 mln singli, 12 nagród Grammy… Nic dziwnego, że Lady Gaga zapragnęła czegoś więcej. Jak radzi sobie jako aktorka? Czy ma szansę na Oscara?  W końcu nie tylko ona łączy muzyczną karierę z występami na wielkim ekranie – filmy z Miley Cyrus czy Seleną Gomez także zyskują na popularności. W jakich produkcjach do tej pory możemy znaleźć piosenkarkę?

Filmy z Lady Gagą – co warto wiedzieć

Lady Gaga jako aktorka zasłynęła po zdumiewającym sukcesie filmu Narodziny gwiazdy. Duet z Bradleyem Cooperem sprawił, że aktorska kariera Lady Gagi nabrała rozpędu i już w 2021 roku do kin trafił Dom Gucci, w którym ponownie gwiazda odegrała główną rolę. I to w towarzystwie jednych z najlepszych aktorów i aktorek.

Oprócz fabularnych, kinowych hitów Lady Gaga wystąpiła również w filmach dotyczących swojej muzycznej kariery, co z pewnością zainteresuje przede wszystkim fanów – ale nie tylko. Gwiazda zagościła też w popularnym show Saturday Night Live, który prowadził wówczas Tom Hanks. Zarówno odcinek z Lady Gagą, jak i filmy z Tomem Hanksem, cieszą się olbrzymią popularnością.

1. Dom Gucci, reż. Ridley Scott, 2021

Sensacyjna historia, świetna obsada, zdumiewające kostiumy – tak w skrócie możemy opisać Dom Gucci. Lady Gagi z pewnością nie zabraknie na ekranie, gdyż gwiazda wciela się w główną rolę; Patrizii Reggiani, żony Maurizio Gucciego. Bohaterka od początku planuje popełnienie pewnej zbrodni, nie ma więc mowy o nudzie. A jak na film o modowej dynastii przystało, w Domu Gucci aż roi się od pięknych stylizacji.

Lady Gadze na planie towarzyszy Adam Driver, Al Pacino, Salma Hayek, Jared Leto czy Jack Huston. Czołowe hollywoodzkie nazwiska przyciągają uwagę i sprawiają, że oczekiwania wobec filmu stają się jeszcze wyższe. Już teraz pojawiają się głosy, że Lady Gaga może spodziewać się nominacji do Oscara.

Film powstał na podstawie książki Sary Gay Forden, która skupia się na rodzinie właścicieli sławnego domu mody. Jednak, oczywiście, Dom Gucci nawiązuje do wydarzeń, które faktycznie miały miejsce. Sama rodzina Guccich ma wiele zastrzeżeń do produkcji filmu; nie obyło się bez licznych kontrowersji.

Mimo to Patricia Reggiani uznała, że Lady Gaga jest genialna, a jej wybór na odtwórczynie głównej roli bez żadnych wątpliwości słuszny.

Co ciekawe, jeszcze 15 lat temu planowano, aby Reggiani zagrała Angelina Jolie. Jednak nic straconego – poznaj inne filmy z Angeliną Jolie

2. Narodziny gwiazdy, reż. Bradley Cooper, 2018

Film z Bradleyem Cooperem i Lady Gagą zdobył piorunującą popularność. Przez długi czas o ich wystąpieniu było naprawdę głośno – również dlatego, że pierwszy raz Lady Gaga zagościła na dużym ekranie, odgrywając jedną z głównych ról. Gwiazda wcieliła się w Ally, piosenkarkę, która pod okiem sławnego muzyka zdobywa zaskakującą sławę.

Związek Ally i Jacksona (w tej roli Cooper) szybko przestał być tylko platoniczny – para została małżeństwem. Wydawało się, że wszystko się układa, a miłość i talent, które obserwujemy na ekranie, wystarczą do stworzenia szczęśliwego życia. Okazało się zupełnie inaczej.

Melodramatycznej historii towarzyszy genialna muzyka. Shallow, czyli piosenka z filmu Narodziny gwiazdy, zdobyła Oscara za najlepszy filmowy utwór, co więcej, doskonale ukazuje, że muzyka w Narodzinach gwiazdy nie pełni roli przerywnika.

„Narodziny gwiazdy dowodzą, że dobre historie nie umierają nigdy – czekają po prostu na reżyserów, którzy przywrócą im blask” – tymi słowami Matt Brunson wyraził swój zachwyt nad filmem. Czy podzielasz jego zdanie?

3. Gaga: Five Foot Two, reż. Chris Moukarbel, 2017

Tym razem Lady Gaga prezentuje się nie tyle jako aktorka, co przede wszystkim piosenkarka. Gaga: Five Foot Two to tytuł filmu dokumentalnego, w którym Lady Gaga opowiada historię powstania Joanne – płyty, która wyróżnia się na tle pozostałej muzycznej twórczości gwiazdy.

Szokujące stroje odeszły w niepamięć. W 2017 Lady Gaga wydaje znacznie spokojniejszy krążek, a za tym idzie zmiana wizerunku. Co ją spowodowało? Kim jest tytułowa Joanne? Na te pytania odpowiada dokument.

Oprócz pracy nad nową muzyką, w filmie zobaczymy kulisy przygotowań do występu Lady Gagi na Super Bowl – do tej pory uznawanego za wyróżniający się performance.

Film jest gratką dla fanów, ale może zainteresować także osoby zupełnie niezwiązane z twórczością Lady Gagi. Dłuższy film dokumentalny mówi o gwieździe więcej niż krótkie, chwytliwe nagłówki prasowe – pozwoli chociaż w pewnym stopniu zweryfikować swoje wyobrażenia o Lady Gadze.

4. Tony Bennet and Lady Gaga: Cheek to Cheek Live, reż. David Horn, 2014

W odróżnieniu od poprzednich filmów, tym razem to muzyka odgrywa znaczącą rolę. Tony Bennet and Lady Gaga: Cheek to Cheek Live jest transmisją koncertu, promującego wspólny album twórców. Oprócz Lady Gagi i Tony’ego Benneta na scenie vzobaczymy niemal 40-osobową orkiestrę jazzową.

No właśnie, jazz. Lady Gaga kojarzy się przede wszystkim z dance popem, tymczasem kilka lat temu wydała jazzowy krążek i dała się poznać zupełnie z innej strony. Na filmie usłyszymy najpopularniejsze piosenki z płyty Cheek to Cheek i obejrzymy duet gwiazdy z muzykiem, Tony’m Bennetem.

Film spotkał się z przede wszystkim z pozytywnym odbiorem. Wielu krytyków było zaskoczonych, że Lady Gaga – bez kontrowersyjnych stylizacji i pełnych przepychu wystąpień – wypada tak dobrze.

Bullet Train?

Lady Gaga miała pojawić się także w filmie Bullet Train, którego premiera, ze względu na pandemię, została przesunięta na 2022 rok. Niestety, w trakcie nagrywania okazało się, że gwieździe nie uda się pogodzić pracy nad filmem z występem w Domu Gucci. Lady Gaga zrezygnowała, a zastąpiła ją… Sandra Bullock! Tym samym straciliśmy okazję do zobaczenia Lady Gagi w gatunku, w którym do tej pory nie dała się poznać – w pełnym akcji thrillerze.