Filmy Wesa Andersona, które trzeba obejrzeć: "Rushmore" (1998)

Trzeci w dorobku Andersona film, do którego Amerykanin napisał scenariusz w duecie z Owenem Wilsonem. 

Głównym bohaterem jest Max Fischer, uczeń elitarnej akademii Rushmore. Choć zdolny, dzieli go zaledwie krok od wydalenia ze szkoły. To nie wszystko, młody mężczyzna zakochuje się w nauczycielce, pani Cross. Na dodatek ma rywala o względy kobiety w postaci właściciela huty stali.  

Filmy Wesa Andersona, które trzeba obejrzeć: "Genialny klan" (2001)

Gwyneth Paltrow, Owen Wilson i Luke Wilson, Bill Murray, Anjelica Huston, Gene Hackman oraz Ben Stiller - już sama obsada robi wrażenie. 

Royal Tenenbaum i jego żona Etheline rozstali się, ale nadal łączy ich trójka (dorosłych już) dzieci. Chas wcześnie zajął się handlem nieruchomościami. Margot jeszcze w szkole została pisarką. Natomiast Richie był mistrzem juniorów w tenisie i stał u progu wielkiej kariery sportowej. Dwadzieścia lat później Tenenbaumowie stają w obliczu kryzysu - ojciec nieoczekiwanie zjawia się w domu Etheline twierdząc, że jest śmiertelnie chory i nie zostało mu wiele czasu. Przed śmiercią pragnie pogodzić się z dziećmi. Pozostali członkowie rodziny nie wiedzą jednak, że Royal ma w tym ukryty cel...

Filmy Wesa Andersona, które trzeba obejrzeć: "Podwodne życie ze Stevem Zissou" (2004)

Oprócz ulubieńców Andersona (mowa o Billu Murrayu, Owenie Wilsonie, czy Anjelice Houston) angaż otrzymali też Cate Blanchett, Willem Dafoe oraz Jeff Goldblum. Współautorem scenariusza jest Noach  Baumbach.

Steve Zissou, światowej sławy oceanograf, wyrusza z najbardziej kosztowną w swej karierze ekspedycją, której celem ma być odnalezienie krwiożerczego rekina, który pożarł jego najbliższego współpracownika i przyjaciela. Do jego ekipy przyłączają się: młody pilot (mężczyzna upiera się, że jest synem Zissou), dziennikarka mająca opisać Zissou, a także żona Zissou - Eleonor, będąca jednocześnie wiceprzewodniczącą The Zissou Society. Jak się skończy ta szalona wyprawa w nieznane?

Filmy Wesa Andersona, które trzeba obejrzeć: "Pociąg do Darjeeling" (2007)

W tym filmie do obsady dołączyli Adrien Brody oraz Natalie Portman.

Skłóceni bracia wyruszają pociągiem w podróż po Indiach, aby odnaleźć siebie oraz odnowić zerwane więzi. "Ich 'duchowa podróż' nie obędzie się bez niespodzianek, w których główne role odegrają tabletki przeciwbólowe, indyjski syrop na kaszel i gaz pieprzowy. Wkrótce cała trójka dociera na sam środek pustyni, gdzie jedenaście walizek, drukarka i maszyna do laminowania posłużą im jako wyjątkowy survivalowy ekwipunek. Od tej chwili ich nieplanowana przygoda rozpoczyna się na nowo".

Filmy Wesa Andersona, które trzeba obejrzeć: "Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom" (2012)

W tym przypadku Wes Anderson pracował nad scenariuszem razem w Romanem Coppolą, a w obsadzie znaleźli się m.in. Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray, Frances McDormand, czy Tilda Swinton.

Nowa Anglia, lato 1965 rok. Para nastolatków, harcerz Sam i urocza Suzy postanawiają uciec z rodzinnego miasteczka. Policja wszczyna za nimi pościg, co więcej, do wyspy zbliża się silna burza. 

Filmy Wesa Andersona, które trzeba obejrzeć: "Grand Budapest Hotel" (2014)

Jeden z najbardziej znanych obrazów Andersona. Już sam casting robi wrażenie: Ralph Fiennes, Adrian Brody, Willem Dafoe, Edward Norton, Saoirse Ronan, Jude Law, Mathieu Amalric, Tilda Swinton, Jeff Goldblum, Harvey Kietel, Bill Murray,  Jason Schwartzmna, Lea Seydoux, Tom Wilkinson, Owen Wilson, a także Lucas Hedges.

Historia Gustave'a H., legendarnego konsjerża procującego w słynnym europejskim hotelu w okresie międzywojennym. Mężczyzna razem z zaprzyjaźnionym lobby boy'em stają się świadkami niesamowitych zdarzeń. Wciąga od pierwszych minut!

Filmy Wesa Andersona, które trzeba obejrzeć: "Wyspa psów" (2018)

"I bite" - to nasz ulubiony tekst z tego filmu! Niezwykła animacja z japońskim wątkiem w tle zachwyci wielu z was.

Na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe zostają wygnane na ogromne wysypisko odpadów. 12-letni Atari leci na „wyspę śmieci”, w celu odnalezienia swego ukochanego psa. Na miejscu gromadzi wokół siebie grupę czworonożnych przyjaciół. Cała ekipa wyruszana niezwykłą wyprawę.

Filmy Wesa Andersona, które trzeba obejrzeć: "Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun" (2021)

Na ten film czekało wielu fanów Wesa Andersona. Powód? Ze względu na panującą pandemię koronawirusa premiera tego tytułu została przesunięta o prawie pół roku.

Po śmierci Arthura Howitzera Juniora, redaktora amerykańskiego magazynu „Kurier Francuski”, z siedzibą w Ennui-sur-Blasé we Francji, zespół redakcyjny zbiera się w celu napisania nekrologu. Wspomnienia o Howitzerze składają się na cztery opowieści: „Reporter na rowerze”, „Konkretne arcydzieło", „Poprawki do manifestu”, „Prywatna jadalnia komisarza”.

W filmie wystąpili: Benicio del Toro, Adrien Brody, Tilda Swinton, Léa Seydoux, Frances McDormand, Timothée Chalamet, Jeffrey Wright, Mathieu Amalric, Stephen Park, Bill Murray, Owen Wilson, Lyna Khoudri, Steve Park, Elisabeth Moss, Liev Schreiber, Edward Norton, Willem Dafoe, Saoirse Ronan, Christoph Waltz, Cecile de France, Jason Schwartzman, Rupert Friend, Anjelica Huston, Griffin Dunne

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy