Filmy o psach są wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. Czworonożni przyjaciele   Pies to zdecydowanie najczęściej pojawiający się zwierzak w kinematografii. Pod względem częstotliwości występów może mu dorównywać tylko kot. Jednak to psy otrzymywały role pierwszoplanowe - wystarczy przypomnieć ich imiona - Lassie, Szarik, Beethoven czy Hachiko. Pierwszy film o psie powstał w 1905 roku. Był to 6,5-minutowy brytyjski film niemy "Uratowany przez Rovera". Border collie został gwiazdą, a jego imię stało się niezwykle popularne wśród psów. W rzeczywistości piesek był suczką i miał na imię Blair.

Filmy o psach: najsłynniejsze psie charaktery

Wraz z rozwojem kinematografii coraz więcej uwagi zaczęto poświęcać psom. Kudłaci towarzysze przestali być ozdobą planu filmowego i dostawali pierwszoplanowe role. "Lassie, wróć" to jeden z najsłynniejszych psich wyciskaczy łez. Historia psa, który przemierza kraj, żeby wrócić do swoich właścicieli była kinowym przebojem. W roli Lassie wystąpił psi aktor Pal. Tej historii może tylko dorównać Hachiko, pies rasy akita, który doczekał się pomnika w centrum Tokio. Hachiko codziennie odprowadzał swojego pana, gdy ten wychodził do pracy i czekał na niego wieczorami na pobliskiej stacji w dzielnicy Shibuya. W maju 1925 Ueno zmarł nagle w miejscu pracy. Pies w nadziei, że jego pan wróci przychodził w to samo miejsce nieprzerwanie przez 10. W 2009 na ekrany kin wszedł film "Mój przyjaciel Hachiko", który wyreżyserował Lasse Hallström. Muzykę do filmu skomponował Jan Kaczmarek. Ten sam reżyser jest również odpowiedzialny za film "Był sobie pies" z 2017. Opowiada o psie, który po śmierci odradza się w nowym psim wcieleniu i odnajduje sens swojego życia. Psy to również tematyka ostatniego filmu Wesa Andersona. "Wyspa psów" to druga animacja w karierze reżysera. Film opowiada o chłopcu, który szuka zaginionego psa. Historia również rozgrywa się w Japonii i zaczyna od obwieszczenia nowego dekretu, na mocy którego wszystkie psy z Megasaki City mają zostać wygnane na wysypisko śmieci. Zrozpaczony chłopiec szuka więc swojego ukochanego psa, który prawdopodobnie stał się ofiarą politycznej gry i zwierzęcego holocaustu. Nie sposób nie wspomnieć o "Beethovenie" - komedii z 1992 roku o siejącym zniszczenie bernardynie. To przykład świetnego kina familijnego z pieskiem w roli głównej.

Czytaj też: Filmy o koniach >>

Filmy o psach: kontrowersje

Czy zmuszanie zwierząt do gry w filmach jest etyczne? Oburzenie wywołał film z planu wspomnianego wcześniej filmu "Był sobie pies". Widać na nim, jak przerażony pies jest zmuszany do wejścia do zbiornika wody imitującego prądy wodne. Słychać też, jak ktoś krzyczy "musisz go wrzucić do wody". To wywołało oburzenie wśród widzów i bojkot filmu. Użytkownicy portalu IMDB masowo wystawiali mu najniższą ocenę. Interweniowała też PETA. Reżyser filmu nie krył swojego oburzenia i zapewnił, że osobiście dopilnuje aby trener psa został ukarany.

Filmy o psach - które tytuły warto obejrzeć? Sprawdźcie naszą galerię >>>