Wśród najlepszych filmów o przyszłości znalazły się znane i uwielbiane od lat klasyki – takie, jak „Terminator”, „Mad Max” czy „Mechaniczna pomarańcza”. Jednak w naszym zestawieniu nie brakuje i nowszych produkcji, które przyszłość przedstawiają w równie oryginalny sposób. A do tego wykorzystują najnowocześniejsze efekty specjalne.

Filmy o przyszłości świata, zagładzie ludzkości czy kosmicznych katastrofach są pełne akcji – nie będziesz się nudzić. A wręcz przeciwnie, gwarantujemy, że nowatorskie wizje na temat przyszłości sprawią, że z trudem oderwiesz się od ekranu. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem filmów sci-fi, daj szanse wybranym przez nas kinowym klasykom – czekają Cię godziny świetnej rozrywki.

Filmy o przyszłości: „Wszystko wszędzie naraz”, reż. Daniel Kwan i Daniel Scheinert

Jeden z lepszych filmów o przyszłości, które miały swoje premiery w 2022 roku. Spotkał się z wyjątkowo przychylnymi reakcjami krytyków i widzów – produkcja okazała się sukcesem. Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na nadchodzące oscarowe nominacje.

„Wszystko wszędzie naraz” to komediodramat, w którym nie brakuje fantastycznych, niewytłumaczalnych wydarzeń. W ich centrum znajduje się Evelyn – kobieta, której życie nie toczy się tak, jakby tego chciała. Prowadzi podupadającą pralnię i non stop rezygnuje z podejmowanych lekkomyślnie pasji. Jednak, według zasad uniwersum „Wszystko wszędzie naraz”, podczas każdego wyboru Evelyn we wszechświecie (czy nawet multiświecie) powstaje alternatywna wersja bohaterki, która podjęła decyzję odmienną. I to najczęściej lepszą.

Jak Evelyn poradzi sobie z odkryciem, że w równoległych światach jej alternatywne wersje odnoszą sukcesy, a jej życie przypomina pasmo porażek? Czy bohaterce uda się ocalić ten szalony multiświat? Przed Evelyn postawiono wiele wyzwań. Aby im sprostać, niepozorna właścicielka pralni musi stać się wojowniczką.

 Filmy o przyszłości: „Diuna”, reż. Denis Villeneuve

„Diuna” to film o przyszłości świata, który przedstawia niezbyt optymistyczną wizję. Ród Atrydów, który ma przejąć kontrolę nad złożami melanżu, drogocennej przyprawy, umożliwiającej chociażby jasnowidzenie, zmaga się z wieloma kłopotami – możemy się spodziewać politycznych przepychanek. Co więcej, na ekranie zobaczymy konsekwencje wyzyskiwania do granic możliwości środowiska naturalnego. Tematy podjęte dekady temu przez Herberta, autora powieści, na postawie której powstał film, są wyjątkowo aktualne.

O „Diunie” było głośno nie tylko ze względu na to, że to kolejna próba zekranizowania tej kultowej powieści. W głównych rolach obsadzono Timothée'ego Chalameta oraz Zendayę. Jedne z największych gwiazd młodego pokolenia wypadły świetnie, choć Zendaya zdecydowanie więcej czasu ekranowego otrzyma dopiero w kontynuacji. 

Nie tylko ich gra aktorska zasługuje na pochwałę – film doceniono także ze względu na najlepsze zdjęcia, efekty specjalne, muzykę, montaż i wiele innych… Ostatecznie „Diuna” zgarnęła 6 Oscarów.

Filmy o przyszłości:. „Powrót do przyszłości”, reż. Robert Zemeckis

Kultowy już film o przyszłości świata. Warty wyróżnienia jest nie tylko „Powrót do przyszłości”, ale i jego kontynuacje. Polecamy obejrzeć cała trylogię wyreżyserowaną przez Zemeckisa.

Chociaż film miał swoją premierę w 1985 toku, do dziś jest uwielbiany. To pełna przygód komedia, w której przedstawiano historię naukowca, Emmetta Browna. Udało mu się osiągnąć coś niesamowitego – zbudował wehikuł czasu. Problem w tym, że jego przyjaciel Marty przypadkowo przenosi się do przeszłości – a tam przeszkadza swoim własnym rodziców w poznaniu się, co stawia pod znakiem zapytania całe jego istnienie. Dwójka bohaterów próbuje wrócić do przyszłości, wykorzystać wehikuł czasu i zażegnać kryzys. Nie jest to jednak takie proste…

O tym, że „Powrót do przyszłości” wciąż się nie zestarzał, świadczy chociażby to, że postać szalonego naukowca dr. Emmetta Browna była inspiracją do stworzenia Ricka Sancheza, głównego bohatera pobijającego rekordy popularności serialu animowanego „Rick i Morty”. Jeśli należysz do grona fanów tej animacji, „Powrót do przyszłości” powinien także ci się spodobać.

Filmy o przyszłości: „2001: Odyseja kosmiczna”, reż. Stanley Kubrick

Twoim ulubionym reżyserem jest Stanley Kubrick? Filmy stworzone przez niego zdobywają ogromną popularność i uznanie krytyków. W przypadku „2001: Odysei kosmicznej” możemy mówić nie tylko o świetnych recenzjach, ale i statuetce Oscara za efekty wizualne.

Inspiracją do powstania scenariusza były opowiadania Arthura C. Clarke’a. Film przedstawia nie tylko wizję przyszłości, ale i przeszłości – widzowie zapoznają się z przodkami człowieka, aby następnie zobaczyć, jak w świecie przyszłości eksplorowany jest kosmos. Jeden z głównych bohaterów, Bowman (Keir Dullea) cudem wychodzi cało z ataku, jaki na załogę statku kosmicznego przeprowadza zyskujący samoświadomość komputer. Nie oznacza to jednak końca jego kłopotów. Astronauta rozpoczyna psychodeliczną podróż…

„2001: Odyseja kosmiczna”, chociaż powstała ponad 20 lat temu, wciąż nie straciła na aktualności. Film może stać się powodem do refleksji o sztucznej inteligencji, naturze człowieka i relacji pomiędzy wolnością a technologicznym rozwojem.

Filmy o przyszłości: „Terminator”, reż. James Cameron

W filmach o przyszłości świata nie brakuje robotów. Czasem przyjmują przyjazne wcielenia, często jednak stają się krwiożerczymi maszynami do zabijania. Właśnie do tej drugiej opcji zalicza się Terminator.

Główną rolę w kultowym filmie o przyszłości zagrał Arnold Schwarzenegger. Dla wielu na lata pozostał już Terminatorem – zwłaszcza, że w morderczego cyborga wcielił się także w kontynuacjach filmu.

„Terminator”, gdy ukazał się w 1984 roku, wzbudził spore zainteresowanie. Do dziś jest postrzegany jako jeden z najbardziej cenionych filmów akcji, w których wykorzystuje się motyw podróży w czasie. Główny złoczyńca, czyli właśnie Terminator, został wysłany do przeszłości, aby zabić matkę przywódcy rebeliantów i w ten sposób zapobiec wojnie pomiędzy ludźmi a cyborgami. Czy mu się uda?

Filmy o przyszłości: „Interstellar”, reż. Christopher Nolan

W rolach głównych Jessica Chastain, Matthew McConaughey oraz Anne Hathaway. Filmy o przyszłości zachwycają nie tylko interesującymi, przekraczającymi wyobraźnie konceptami, ale i świetną obsadą. Na wyróżnienie zasługują także efekty specjalne – to właśnie ze względu na nie „Interstellar” otrzymał Oscara.

Naukowcy z NASA dokonują zaskakującego odkrycia – udaje im się dotrzeć do czasoprzestrzennego tunelu, dzięki któremu możliwe jest podróżowania po przestrzeni międzygwiezdnej. Okazuje się to wyjątkowo istotnym odkryciem, ponieważ świat… właściwie przestaje istnieć. Ze względu na lekkomyślne zachowania ludzi, środowisko naturalne wymiera. Brakuje żywności – ludzkość jest zagrożona.

Czy misja kosmiczna okaże się skuteczna i uda się uratować świat przed ekologiczną zagładą? „Interstellar” trzyma w napięciu do ostatniej minuty.

Filmy o przyszłości: „Mad Max”, reż. George Miller

Film sci-fi z 1979 roku być może nie zachwyca efektami specjalnymi najwyższych lotów, ale za to nadrabia wciągającą fabułą. „Mad Max” to jeden z najlepszych filmów o przyszłości.

Akcja dzieje się w dystopijnym świecie – przyszłość i tym razem została przedstawiana jako straszna i przerażająca. To właśnie w tym świecie Max, brutalny policjant, przypadkowo zabija na drodze Nocnego Jeźdźca. Od tej pory jest na celowniku jego przyjaciół-gangsterów. Zagrożone jest całe miasto… Rozpoczyna się walka dobra ze złem.

Filmy z Melem Gibsonem zwykle prezentują naprawdę wysoki poziom – tak jest i w tym przypadku. Co więcej, „Mad Max” wyróżnia się spośród wielu innych filmów o przyszłości. Nie znajdziemy tutaj ataku obcych, a zamiast tego świat bezprawia, w którym wszelkie zasady przestają istnieć.

Filmy o przyszłości: „Mechaniczna pomarańcza”, reż. Stanley Kubrick

Kolejny film Stanleya Kubricka, który znalazł się w naszym zestawieniu. Ranking najlepszych filmów o przyszłości nie mógłby istnieć bez tak kultowego filmu, jakim jest „Mechaniczna pomarańcza”.

W odróżnieniu od wielu innych wspomnianych już filmów, czas akcji „Mechanicznej pomarańczy” nie jest konkretnie określony. Nie mamy tutaj wizji przyszłości pełnej walk z kosmitami czy zmagań ze zniszczonym środowiskiem naturalnym. W wizji przyszłości Kubricka stosowane są eksperymentalne terapie, które – w swoim założeniu – mają służyć resocjalizacji.

Jednak, tzw. technika Ludovica, za pomocą której zbrodniarz zmienia się w porządnego obywatela, nie wydaje się godna pochwały… To kolejny film Stanleya Kubricka, który zmusza do głębszych przemyśleń nad człowieczeństwem.

Filmy o przyszłości: „Piąty element”, reż. Luc Besson

„Piąty element” to wyjątkowy film o przyszłości – z pewnością spodoba się fanom sci-fi. Głównym bohaterem jest brawurowy taksówkarz, który zupełnym przypadkiem zostaje zaangażowany w misję ratowania świata.

Akcja filmu dzieje się głównie w 2259 roku. To właśnie wtedy Zło Absolutne ma zaatakować Ziemię i zgładzić ludzkie istnienie. Jedyne, co może zapobiec katastrofie, to broń, na którą składają się wszystkie elementy, wszystkie żywioły – także piąty...

Korben Dallas (Bruce Willis) oraz stworzona na wzór człowieka kosmitka Leeloo (Milla Jovovich) to jedne z osób, biorących udział w tej niebezpiecznej misji przeciwko Zorgowi (Gary Oldman). Nie tylko skomplikowany świat, powołany do życia przez twórców filmu, wzbudza zainteresowanie – świetna obsada dodatkowo sprawia, że „Piąty element” jest uważany za jeden z najlepszych filmów o przyszłości.

Filmy o przyszłości: „Finch”, reż. Miguel Sapochnik

Filmy z Tomem Hanksem należą do klasyki kina. „Finch” to jeden z najnowszych projektów, w które zaangażował się uwielbiany przez masę fanów aktor. Tym razem znany z „Forresta Gumpa” Tom Hanks wcielił się w rolę samotnego mężczyzny, wyruszającego w podróż po praktycznie opustoszałym globie.

Jego rodzina składa się z psa oraz robota, którego Finch stworzył dla swojego towarzystwa. Jest jednym z nielicznych ocalałych po katastrofie. Nie jest to jednak powód do radości. Finch doskonale wie, że jest nieuleczalnie chory. Jego ostatnim celem przed śmiercią jest wytrenowanie robota na tyle, aby potrafił otoczyć ukochanego psa jak najlepszą opieką.

„Finch” to jeden z tych filmów o przyszłości, w których zamiast na pełne akcji pojedynki postawiono nacisk na emocje – może się okazać, że historia wyciśnie niejedną łzę.

Filmy o przyszłości: „Snowpiercer. Arka przyszłości”, reż. Joon-ho Bong

Fajne filmy o przyszłości nie muszą dotyczyć następnych stuleci. Akcja „Snowpiercer” rozgrywa się w 2031 roku, a więc w całkiem niedalekiej przyszłości. Jest to jednak świat zupełnie inny niż ten, który znamy z codziennej rzeczywistości.

Ludzkość zmaga się z okropnymi skutkami katastrofy klimatycznej. Panuje wieczna zima, życie zostało właściwie zgładzone. Jedyne żyjące osoby to pasażerowie wyjątkowego pociągu-miasta, Snowpiercera. Jest napędzany samo generującą się energią i jeździ po trasie okrążającej Ziemię.

Jednak zamknięci w ograniczonej przestrzeni ocalali ludzie zmagają się nie tylko z niesprzyjającym klimatem. Wewnątrz Snowpiercera panuje podział klasowy – wyzyskuje się najbiedniejszych. Niewiele trzeba, aby rozpętała się rewolucja… Jak skończy się ta brutalna walka?

Filmy o przyszłości: Głębia strachu”, reż. William Eubank

Z nowszych filmów o przyszłości warta obejrzenia jest „Głębia strachu”. W tej produkcji zobaczymy Vincenta Cassela oraz Kristen Stewart. Ten nietypowy duet wypadł naprawdę dobrze.

Kristen Stewart wciela się w Norah, która pracuje w znajdującym się 10 kilometrów pod powierzchnią oceanu ośrodku badawczym. W jednej z pierwszych scen kropla wody spada na jej dłoń, a tym samym od razu dowiadujemy się, że coś jest nie tak. Uwięzieni w odmętach oceanu badacze są zagrożeni.

Chociaż może się wydawać, że to zwykła usterka, z jaką zmagają się ludzie w przyszłości, niebezpieczeństwo jest znacznie większe. „Głębię strachu” możemy zaliczyć do horrorów science-fiction – przerażający żywioł nie jest jedynym zagrożeniem, jakie czyha na bohaterów. Okazuje się, że dno oceanu zamieszkują przeraźliwe monstra...

Filmy o przyszłości: „Wojna o jutro”, reż. Chris McKay

Filmy o przyszłości bardzo często uderzają w katastroficzny ton. Tak dzieje się i tym razem – przyszłość ludzkości nie została zarysowana w optymistycznych barwach, a wręcz przeciwnie. Świat został zaatakowany przez kosmiczną armię, o czym bohaterowie dowiadują się od przybyszy z przyszłości. Muszą im pomóc pokonać obcych.

W głównych rolach wystąpili Christ Pratt, Sam Richardson i naprawdę świetna Yvonne Strahovski. Oprócz brutalnej walki z obcymi, w filmie zobaczymy także problemy związane z relacjami międzyludzkimi – zwłaszcza rodzinnymi.

I tym razem, zagrażające istnieniu świata niebezpieczeństwo możemy odczytywać jako skutki katastrofy klimatycznej. Nawiązania do wyzyskiwania natury sprawiają, że „Wojna o jutro” nabiera dodatkowego znaczenia. Przy tym nie jest to film zbyt poważny czy pompatyczny – to pełna akcji, wciągająca historia, do której będziecie chcieli wracać. 

Warte obejrzenia filmy sci-fi

Filmy o przewidywaniu przyszłości od lat fascynują – reżyserzy i scenarzyści uwielbiają tworzyć szokujące wizje przyszłych dekad czy stuleci. Dlatego, chociaż nasze zestawienie zawiera 13 naszych ulubionych filmów o przyszłości, nie są to oczywiście wszystkie produkcje warte obejrzenia.

Jakie filmy sci-fi o przyszłości obejrzeć?

 • „Matrix”
 • „Incepcja”
 • „Ucieczka z Nowego Jorku”
 • „Zbrodnie przyszłości”
 • „Ludzkie dzieci”
 • „Pamięć absolutna”
 • „Possessor”
 • „Avatar”
 • „Wirtualna rzeczywistość”
 • „Telemaniak”
 • „Raport mniejszości”
 • „Gattaca – Szok przyszłości”
 • „WALL-E”
 • „Prometeusz”
 • „Wróg numer jeden”
 • „Łowca androidów”
 • „Truman Show”
 • „Metropolis”
 • „Obcy: Ósmy pasażer Nostromo”
 • „Anihilacja”
 • „Ex Machina”
 • „A.I Sztuczna inteligencja”
 • „Łabędzi śpiew”

I te propozycje nie wydają się wyczerpywać tematu. Filmy o przyszłości cieszą się sporą popularnością i za każdym razem wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród fanów. Twórcy kina sci-fi wręcz prześcigają się w kreowaniu coraz to oryginalniejszych koncepcji przyszłości… Można się więc spodziewać, że lista filmów o przyszłości będzie się nieustannie wydłużać.