Do grupy tej z pewnością zaliczają filmy o miłości bez wzajemności. Akcja w nich często bardzo przypomina prawdziwe życie, w którym przecież nasza miłość nie zawsze musi zostać odwzajemniona. Bohaterowie najsmutniejszych produkcji zmagają się z uczuciem, które niestety pozostaje bez odpowiedzi, a czasem muszą oglądać swój obiekt westchnień w objęciach kogoś innego.

1. "Sabrina" (1954)

Jeśli wybieramy najlepsze filmy o miłości, nie może wśród nich zabraknąć tej pozycji. To zasługujący na uwagę kinowy klasyk wyreżyserowany przez  Billy’ego Wildera. Sabrina (Audrey Hepburn) to dziewczyna do szaleństwa zakochana w przystojnym i niezwykle uwodzicielskim Davidzie (Williamie Holdenie), który jest młodszym synem państwa Larrabee, doskonale sytuowanej rodziny. Sęk w tym, że Sabrina jest zaledwie córką ich szofera, a David, który może mieć każdą kobietę, jakiej tylko zapragnie, zupełnie nie zwraca na nią uwagi. Zrozpaczona Sabrina postanawia popełnić samobójstwo, jednak koniec końców nie udaje jej się zrealizować swojego planu. W końcu zostaje wysłana do Paryża, by tam nabrała ogłady i mogła stać się naprawdę dobrą służącą. Kiedy powraca, jest już świadomą kobietą, która umie wykorzystywać swoje wdzięki. Choć teraz zwraca uwagę Davida, zainteresowanie okazuje jej także jego starszy brat, Linus (Humphrey Bogart).

W 1995 roku powstała nowa wersja "Sabriny", w której główne role zagrali: Julia Ormond, Harrison Ford oraz Greg Kinnear.

2. "Wieki Gatsby" (1974)

Film w reżyserii Jacka Claytona to kolejny dobry film o miłości. Tytułowy Gatsby (Robert Redford) to mężczyzna, który starał się o względy pięknej, ale niezwykle kapryśnej i rozpuszczonej Daisy (Mia Farrow). Kobieta wodzi go za nos, a ostatecznie porzuca dla bogatszego Toma. Gatsby, dzięki swojej nieustępliwości, po pięciu latach dochodzi do ogromnego majątku. Będąc już milionerem, postanawia wykorzystać pieniądze, by odzyskać swoją utraconą miłość.. Nie wszystko jednak potoczy się dokładnie tak, jakby tego oczekiwał.

Również Gatsby doczekał się swojego remake'u. W 2013 roku do kin trafiła produkcja w reżyserii Baza Luhrmanna, w której udział wzięli Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Joel Edgerton, Isla Fisher i Elizabeth Debicki.

3. "Edward Nożycoręki" (1990)

Niezwykle oryginalny, momentami zabawny – „Edward Nożycoręki”, to wzruszający film w reżyserii Tima Burtona. Baśniowa historia rozpoczyna się w wielkim zamczysku pomysłowego wynalazcy (w tej roli Vincent Price). Mężczyzna konstruuje wyjątkowego cyborga, Edwarda (Johny Depp). Pewnego dnia wynalazca umiera, pozostawiając swój niedokończony wynalazek. Tym sposobem Edward zamiast dłoni pozostaje z niezwykle ostrymi nożami. Osamotnionego chłopaka odnajduje akwizytorka Peg (Dianne Wiest). Kobieta postanawia zabrać go do swojego domu w pobliskim miasteczku. Postrzegany początkowo za dziwadło nieśmiały i obdarzony niezwykłą wrażliwością chłopak wkrótce staje się prawdziwą sensacją w miasteczku. W sercu Edwarda budzi się uczucie do ślicznej Kim (Winona Ryder) – córki Peg. Gdy wydaje się, że wszystko zaczyna się układać, w życiu pojawiają się komplikacje.    

4. "Mój chłopak się żeni" (1997)

Komedia o miłości w reżyserii P.J. Hogana zapoznaje widza z dwójką przyjaciół, która kilka lat temu była parą: Julianne (Julia Roberts) i Michaelem (Dermont Mulroney). Jakiś czas temu uzgodnili, że jeśli do ukończenia 28 roku życia żadne z nich nie znajdzie partnera na stałe, wezmą ślub. Jak do tej pory wszystko wskazuje na to, że będą musieli spełnić swoje przyrzeczenie, ponieważ romansują z wieloma osobami, wymieniając się po drodze doświadczeniami, ale z nikim nie chcą pozostać na dłużej. Niespodziewanie jednak, niedługo przed określonym „umową” terminem, Michael dzwoni do przyjaciółki, by zaprosić ją na swój ślub. Jak się okazuje, związał się z piękną i bogatą Kimberly (Cameron Diaz). 

5. "Zakazany owoc" (2000)

Komedia o miłości w reżyserii Edwarda Nortona to produkcja, która idealnie nadaje się na udany seans z drugą połówką. Zabawna opowieść o skomplikowanym uczuciu do pięknej kobiety, które rodzi się w sercach jej dwóch dawnych przyjaciół – rabina i księdza katolickiego. Zaskakująca komedia przedstawia historię księdza Briana (Edward Norton) i rabina Jakoba (Ben Stiller). Gdy po latach rozłąki w ich życiu ponownie pojawia się Jenna (Anna Riley), mężczyźni szybko się w niej zakochują. Niestety, na drodze do miłości staje religia – księdza obowiązuje celibat, natomiast rabin nie może związać się z kobietą, która nie jest żydowskiego pochodzenia. Cała sytuacja prowadzi do wielu zabawnych perypetii.    

6. "Vanilia Sky" (2001) 

Ten niezwykły film o miłości w reżyserii Camerona Crowe’a opowiada o tym, jak los zadrwił sobie z pewnego milionera, Davida Aamesa (Tom Cruise). Mężczyzna jest przystojny, pewny siebie, ma zresztą kochankę, modelkę Julie Gianni (Cameron Diaz), która wierzy, że David darzy ją prawdziwą miłością. Podczas jednego z przyjęć, mężczyzna poznaje piękną Sofię (Penelope Cruz), która przychodzi na imprezę z jego najlepszym przyjacielem. David z miejsca dostrzega w niej coś niezwykłego, a potem odprowadza do domu, gdzie spędzają noc na… rozmowie. Kiedy opuszcza mieszkanie nowej znajomej, natyka się na zazdrosną Julie. Ta oferuje, że go podwiezie, a on nieopatrznie się zgadza. Po drodze kłócą się, a poruszona Julie wypada z trasy. Sama ginie na miejscu, David zaś wychodzi z wypadku z potwornie oszpeconą twarzą. Choć chirurdzy robią co mogą, nie są w stanie odzyskać jej dawnego wyglądu. David spotyka się ponownie z Sofią, jednak szybko orientuje się, że początkowa fascynacja dziewczyny przerodziła się w konsternację i obawę. Wkrótce potem życie wymyka mu się zupełnie spod kontroli.

7. "Upiór w operze" (2004)

Dobry film o miłości, za którego kształt odpowiada Joel Schumacher, nosi w sobie nawet elementy fantastyczne i opisuje uczucie, niemające szans przetrwać. W musicalu poznajemy Christine (Emmy Rossum), której niedawno zmarł ojciec. Dziewczyna tańczy w balecie w paryskiej operze. Jednocześnie pobiera także lekcje śpiewu u nieznajomego, skrytego w mroku „Anioła Muzyki” (Gerard Butler). Jak się okazuje, tajemniczy mężczyzna to Upiór, muzyczny geniusz o oszpeconej twarzy, który od lat mieszka w podziemiach opery. Zachwycony głosem Christine, uważa ją za prawdziwe objawienie. Jednocześnie niespodziewanie zakochuje się w swojej uczennicy. Niestety, na horyzoncie pojawia się dawna miłość dziewczyny, wicehrabia Raul de Chagny (Patrick Wilson). Rozwścieczony Upiór zrobi wszystko, by pozbyć się rywala, przekonany, że Christine odwzajemni jego uczucia.

8. "Lektor" (2008)

Kultowy dramat o miłości w reżyserii Stephena Daldry. Jest rok 1958, a rzecz dzieje się w Niemczech. Nastoletni wówczas Michael Berg (David Kross) pokonuje drogę do domu. Czuje się bardzo źle, nieomal mdleje. Jako jedyna pomoc oferuje mu Hanna (Kate Winslet), pociągająca, choć starsza od niego kobieta. Po zdarzeniu chłopak nie może przestać o niej myśleć. W końcu, gdy dochodzi już do siebie, decyduje się odwiedzić Hannę w domu. Bohaterowie zaczynają się do siebie zbliżać, aż w końcu zostają sekretnymi kochankami.

9. "500 dni miłości" (2009)

Tom (Joseph Gordon-Levitt) to niepoprawny romantyk i marzyciel, głęboko wierzący w prawdziwą miłość, która może przytrafić się tylko raz w życiu. Kiedy poznaje Summer (Zooey Deschanel), zupełnie niezgadzającą się z jego przekonaniami, postanawia zawalczyć o jej miłość. Jest przekonany, że idealnie do siebie pasują. Wkrótce okazuje się, że jego ideał wcale nie jest taki, jak mogłoby się wydawać. Ten oryginalny i nietypowy film miłosny w reżyserii Marca Webba, to niesamowita, słodko-gorzka produkcja, którą bez wątpienia warto obejrzeć. Poznaj historię, porzuconego przez Summer chłopaka, który powraca myślami do wspólnie spędzonych 500 dni, by móc sobie uświadomić, jakie błędy miały wpływ na ich relacje.  

10. "Ona" (2013)

Melancholijny, poruszający dramat o miłości – miłości nieodwzajemnionej, bo niemożliwej, między człowiekiem a nowoczesnym systemem operacyjnym. Historia samotnego pisarza, Theodora Twombly’ego (w tej roli zachwycający Joaquin Phoenix), który szuka szczęścia po zakończeniu długoletniego związku. Nową wybranką jego serca okazuje się ona - „Samantha”, czyli nowoczesny system operacyjny, obdarzony niezwykle ciepłym głosem. Reżyserem i twórcą scenariusza filmu „Ona” jest Spike Jonze. Jego dzieło zostało nagrodzone statuetką Oscara w 2014 roku za najlepszy scenariusz oryginalny.