Kilka dni temu w końcu ujawniono nominacje do Oscarów. Dlaczego tak późno? Ceremonia wręczenia statuetek tradycyjnie odbywała się w lutym lub na początku marca, ale przez pandemię koronawirusa organizatorzy postanowili, że Oscary 2021 odbędą się tym razem 25 kwietnia. Na nagrodę mają szansę świetne filmy, w tym wyprodukowane przez Netflix (albo dostępne na serwisie). To aż 14 tytułów! Te produkcje można obejrzeć w każdej chwili i bez wychodzenia z domu, zwłaszcza, że znów zamknięto kina i wiele premier trzeba było przesunąć.

Oscarowe filmy na Netflix: "Proces Siódemki z Chicago", reż. Aaron Sorkin

Film oparty na faktach. W założeniu pokojowy protest podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku przerodził się w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową. Organizatorów protestu oskarżono o spisek w celu wywołania zamieszek. Proces, który był konsekwencją tego oskarżenia, okazał się jednym z najsłynniejszych w historii.

w rolach głównych: Sacha Baron Cohen, Mark Rylance, Frank Langella, Yahya Abdul-Mateen II, Jeremy Strong, Eddie Redmayne, Joseph Gordon-Levitt, Alex Sharp, Michael Keaton

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepszy film (Marc Platt, Stuart M. Besser), najlepszy aktor drugoplanowy (Sacha Baron Cohen), najlepszy scenariusz oryginalny (Aaron Sorkin), najlepsza piosenka  ("Hear My Voice", wyk. Celeste (XXXII)), najlepsze zdjęcia (Phedon Papamichael), najlepszy montaż (Alan Baumgarten)

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Mank", reż. David Fincher

Hollywood z lat 30. ocenione oczami złośliwego krytyka społecznego (i przy tym alkoholika), Hermana J. Mankiewicza, który ściga się, by skończyć scenariusz "Obywatela Kane’a" dla Orsona Wellesa.

w rolach głównych: Gary Oldman, Amanda Seyfried, Charles Dance, Lily Collins, Arliss Howard

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepszy film (Ceán Chaffin, Douglas Urbanski, Eric Roth), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Gary Oldman), najlepsza aktorka drugoplanowa (Amanda Seyfried), najlepszy reżyser (David Fincher), najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepsza muzyka oryginalna (Atticus Ross, Trent Reznor), najlepsza scenografia (Donald Graham Burt, Jan Pascale), najlepsze kostiumy (Trish Summerville), najlepsze zdjęcia (Erik Messerschmidt), najlepszy dźwięk (David Parker, Drew Kunin, Jeremy Molod, Nathan Nance, Ren Klyce)

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Ma Rainey: Matka bluesa", reż. George C. Wolfe

Chicago, lata 20. Pewnego upalnego popołudnia w studiu nagraniowym grupa muzyków oczekuje na Ma Rainey - genialną artystkę i legendarną "Matkę Bluesa". Spóźniona na sesję nieustraszona i śmiała Ma wdaje się ze swoim białym menadżerem i producentem w spór dotyczący kontroli nad jej własną muzyką. W klaustrofobicznym pomieszczeniu z każdą chwilą robi się coraz goręcej - dosłownie i w przenośni. Ambitny trębacz Levee, któremu wpada w oko dziewczyna Ma i który pragnie za wszelką cenę zapisać się w historii muzyki, wciąga swoich kompanów w wir rozmów na przeróżne tematy. W ich trakcie na jaw wychodzą prawdy, które na zawsze odmienią ich życie.

"Ma Rainey: Matka bluesa" to adaptacja sztuki dwukrotnego laureata nagrody Pulitzera, Augusta Wilsona.

w rolach głównych: Viola Davis, Chadwick Boseman, Taylour Paige, Colman Domingo, 

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy (Chadwick Boseman), najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Viola Davis), najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepsza scenografia (Diana Stoughton, Karen O'Hara, Mark Ricker), najlepsze kostiumy (Ann Roth)

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Cząstki kobiety", reż. Kornél Mundruczó

Życie Marthy i Seana diametralnie się zmienia, gdy poród domowy kończy się niewyobrażalną tragedią. Dla kobiety to początek trwającej rok gehenny, w trakcie której musi uporać się z żałobą oraz odnaleźć się na nowo w napiętych już relacjach z mężem i apodyktyczną matką. Czeka ją też proces sądowy ze znienawidzoną przez opinię publiczną położną.

w rolach głównych: Vanessa Kirby, Ellen Burstyn, Shia LaBeouf, Molly Parker, Iliza Shlesinger, Sarah Snook, 

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Vanessa Kirby)

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Elegia dla bidoków", reż. Ron Howard

J.D. Vance, były marine z południowego Ohio, a obecnie student Szkoły Prawa Uniwersytetu Yale’a, jest blisko zdobycia wymarzonej pracy, gdy kryzys rodzinny zmusza go do powrotu do domu. J.D. musi teraz poradzić sobie z problemami swojej appalaskiej rodziny, w tym z relacją z uzależnioną matką Bev. Wspominając swoją babkę Mamaw, twardą i bystrą kobietę, która go wychowała, J.D. uzmysławia sobie, że tylko pogodzenie się z przeszłością pozwoli mu pójść dalej.

w rolach głównych: Amy Adams, Glenn Close, Haley Bennett, Gabriel Basso, Freida Pinto

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepsza aktorka drugoplanowa (Glenn Close), najlepsza charakteryzacja i fryzury

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Biały tygrys", reż. Ramin Bahrani

Balram Halwai ze sporą dawką czarnego humoru opowiada o swojej epickiej wspinaczce po drabinie sukcesu - od biednego wieśniaka po odnoszącego sukcesy przedsiębiorcy we współczesnych Indiach. Przebiegły i ambitny bohater, zostaje kierowcą Ashoka i Pinky, którzy właśnie wrócili z Ameryki. Społeczeństwo nauczyło Balrama tylko jednego - jak służyć innym - więc staje się niezastąpionym sługą swoich bogatych panów. Jednak pewnego wieczora zdaje sobie sprawę, że jest tylko narzędziem w nieczystej grze. Ryzykując utratą wszystkiego, co udało mu się zdobyć, Balram buntuje się przeciwko nieuczciwemu i nierównemu systemowi, by powstać z kolan i stać się nowym rodzajem pana.

Historia na podstawie powieści z listy bestellerów New York Timesa, wyróżnionej w 2008 roku nagrodą Bookera.

w rolach głównych: Adarsh Gourav, Rajkummar Rao, Priyanka Chopra

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepszy scenariusz adaptowany (Ramin Bahrani)

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Niebo o północy", reż. George Clooney

Augustine to samotny naukowiec prowadzący badania w Arktyce. Mężczyzna próbuje nawiązać kontakt z astronautami znajdującymi się na pokładzie wracającego na Ziemię statku kosmicznego i uchronić Sully i jej załogę przed tajemniczą katastrofą.

Film jest adaptacją uznanej przez krytyków powieści Lily Brooks-Dalton "Dzień dobry, północy".

w rolach głównych: George Clooney, Felicity Jones, Kyle Chandler, David Oyelowo, Demián Bichir, Demián Bichir, Tiffany Boone

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepsze efekty specjalne (Matt Kasmir, Chris Lawrence, Max Solomon, David Watkins)

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Nowiny ze świata", reż. Paul Greengrass

1870 rok. Wdowiec i weteran wojenny Jefferson Kyle Kidd, podróżuje przez Teksas, informując ludzi o najnowszych zdarzeniach ze świata. Jego praca już wkrótce stanie się całkiem niepotrzebna, ze względu na rozwój prasy drukowanej. W trakcie jednej z podróży Kidd zgadza się za pieniądze przetransportować do San Antonio 10-letnią Johannę. Z czasem między starzejącym się mężczyzną a dziewczynką narodzi się silna więź.

w rolach głównych: Tom Hanks, Helena Zengel, Elizabeth Marvel, Fred Hechinger, Ray McKinnon

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepsza muzyka oryginalna (James Newton Howard), najlepsza scenografia (David Crank, Elizabeth Keenan), najlepsze zdjęcia (Dariusz Wolski), najlepszy dźwięk (John Pritchett, Mike Prestwood Smith, Oliver Tarney, William Miller)

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga", reż. David Dobkin

Dwoje ambitnych muzyków, Lars i Sigrit, dostaje niepowtarzalną szansę reprezentowania swojego kraju w największym na świecie konkursie piosenki. W końcu mogą udowodnić, że marzenia są po to, by je spełniać.

w rolach głównych: Will Ferrell, Rachel McAdams, Dan Stevens, Pierce Brosnan, Mikael Persbrandt, Ólafur Darri Ólafsson, Graham Norton

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepsza piosenka "Húsavík (Hometown)" (wyk. Molly Sandén, Will Ferrell, Rachel McAdams)

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Życie przed sobą", reż. Edoardo Ponti

W nadmorskiej włoskiej miejscowości ocalała z Holokaustu kobieta, Madame Rosa, przyjmuje pod swój dach 12‑letniego złodziejaszka Momo. Ta dwójka samotników zaczyna się troszczyć o siebie nawzajem, a ostatecznie oboje tworzą niekonwencjonalną rodzinę.

w rolach głównych: Sophia Loren, Ibrahima Gueye, Abril Zamora, Babak Karimi, Renato Carpentieri

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepsza piosenka "Io Si (Seen)" (wyk. Laura Pausini)

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Czego nauczyła mnie ośmiornica", reż. Pippa Ehrlich/James Reed

Osiem lat temu Craig Foster zaczął samodzielnie nurkować z maską (i bez kombinezonu!) w zimnych wodach Atlantyku u brzegów południowej Afryki, niedaleko swojego domu. Codzienne pływanie było dla niego jak psychoterapia, dzięki której odzyskiwał siły po kryzysie egzystencjalnym. Pewnego dnia rozpoczął obserwację (a może to on sam był obserwowany?) młodej ośmiornicy. Foster codziennie ją odwiedzał, zdobywając zaufanie nowej przyjaciółki. Mała ośmiornica zaczęła dzielić się z Fosterem tajemnicami swojego życia, a on sam poznawał zasady rządzące dzikim światem oceanu.

w rolach głównych: Craig Foster, Tom Foster

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych", reż. Nicole Newnham/James Lebrecht

Na terenie tymczasowego obozowiska położonego nieopodal Woodstocku, gdzie wakacje spędzali nastolatkowie z niepełnosprawnościami, powstał rewolucyjny ruch, który na zawsze zmienił życie młodych i stał się zalążkiem wielkiej zmiany. 

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Wyprawa na księżyc", reż. Glen Keane

Zdeterminowana i bystra dziewczynka buduje rakietę, aby wyruszyć w kosmos i udowodnić, że legendarna bogini Księżyca istnieje naprawdę. Jej wyprawa obiera jednak nieprzewidziany kurs i prowadzi ją do niezwykłej krainy pełnej dziwacznych stworzeń. 

w rolach głównych: Ken Jeong, Irene Tsu, Cathy Ang, Phillipa Soo, John Cho

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepszy długometrażowy film animowany (Gennie Rim , Glen Keane, Peilin Chou)

 

Oscarowe filmy na Netflix: "Piosenka dla Latashy", reż. Sophia Nahli Allison

Niesprawiedliwy wyrok w sprawie zabójstwa piętnastoletniej Latashy Harlins, do którego doszło w sklepie w południowym Los Angeles stał się przyczyną zamieszek, które w 1992 r. ogarnęły tę metropolię. Gdy czarna społeczność wyrażała swój głęboki ból na ulicach, przyjaciele i członkowie rodziny Latashy w samotności opłakiwali stratę pełnego energii dziecka. Niemal 30 lat później reżyserka Sophia Nahli Allison w swoim filmie "Piosenka dla Latashy" postanawia przedstawić losy dziewczynki z zupełnie innej perspektywy. Wspomnienia i ustne relacje najlepszej przyjaciółki Latashy oraz jej kuzynki układają się w oniryczny obraz, który dobitnie uświadamia, jak wiele czyjeś krótkie i brutalnie przerwane, lecz niezwykłe życie może zmienić w życiu innych.

nominacje do Oscarów 2021 w kategoriach: najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny (Janice Duncan, Sophia Nahli Allison)

Tylko w CANAL+! 93. ceremonia rozdania Oscarów – na żywo, w nocy niedzieli na poniedziałek, o godzinie 2:00. Oglądaj na CANAL+ PREMIUM lub w serwisie CANAL+ online na canalplus.com.