W naszym zestawieniu znajdziecie aż 23 tytuły, którym należy się Oscar i to niejeden! Na pewno większość z tych filmów znacie oraz oglądaliście je nie raz. Niestety nigdy nie zostały należycie docenione przez Akademię i już nigdy nie będą miały szansy zgarnąć kilku Oscarów. 

Buntownik bez powodu (1955)

Film z legendarnym Jamesem Deanem dostał tylko... trzy nominacje do tej nagrody i żadna nie dotyczyła wspomnianego aktora. Amerykanin wcielił się w chłopaka, który odmówił posłuszeństwa rodzicom i wszelkiej władzy. Samotność, frustracje oraz wściekłość Jima Starka odzwierciedla ówczesne nastroje wśród młodzieży. Nastolatek marzy o wstąpieniu do młodzieżowego gangu. Rodzice Jima uosabiają wszystko, czym on gardzi - ojciec jest zbyt słaby, a matka nadopiekuńcza. Jim zyskać uznanie w oczach rówieśników i narzeczonej.

American Psycho (2000)

Aż trudno w to uwierzyć, ale słynny film z Christianem Bale'em nie uzyskał żadnej nominacji do znaczącej nagrody w branży. A przecież ten tytuł na stałe wpisał się do popkultury!

Adaptacja powieści B. E. Ellisa. 27-letni Patrick w dzień zarabia miliony na operacjach giełdowych, za to w nocy wiedzie drugie życie. Mężczyzna jest bowiem seryjnym zabójcą, którego wyczyny niejednemu spędziłyby sen z powiek. Patrick czuje się bezkarny i drwi sobie z wszystkiego i wszystkich, bo przecież nikt ani nic nie jest w stanie go powstrzymać. 

Dawno temu w Ameryce (1984)

Dwie statuetki BAFTA, dwie nominacje do Złotych Globów i ani jednej do Oscarów. Realizowana przez 10 lat saga Sergio Leone prezentuje 50 lat fascynującej historii gangsterskiego świata i prezentuje kultowe kreacje aktorskie.

David i Max razem dorastają w żydowskim getcie w Nowym Jorku. Są członkami gangu młodzieżowego i żyją z drobnych oszustw. Po latach przyjaciele kierują własną grupą przestępczą, mają wspólne fundusze, nad którymi pieczę sprawuje ich kompan Moe. Robią wielkie pieniądze na nielegalnym handlu alkoholem, ale do czasu. Wraz z nadejściem końca prohibicji w 1933 roku gang przeżywa kryzys finansowy, a zgrana niegdyś paczka powoli się rozpada.

Film dostał jedynie nominacje dla najlepszego reżysera i najlepszej muzyki.

Fatalne zauroczenie (1987)

Historia burzliwego romansu pomiędzy żonatym prokuratorem Danem Gallagherem a uwodzicielską Alex Forrest. Gorące pożądanie szybko przeradza się jednak w chorobliwą obsesję, która zaczyna zagrażać mężczyźnie i jego rodzinie. Do czego zdolna jest zakochana kobieta, która nie pozwoli, by cokolwiek stanęło jej na drodze do szczęścia?

Film dostał aż sześć nominacji do Oscara. Nie zdobył żadnej nagrody. 

Pokój Marvina (1996)

Przed siedemnastu laty dwie siostry, Lee i Bessie, rozstały się, podążając własnymi ścieżkami. Lee próbowała ułożyć sobie życie z dala od domu, Bessie została, by opiekować się sparaliżowanym ojcem. Po blisko dwóch dekadach kobiety spotykają się ponownie. Wszystko na skutek informacji o złym stanie zdrowia Bessie. Jedyną nadzieją dla kobiety jest przeszczep szpiku. Kiedy siostra okazuje się być niezgodnym dawcą, ostatnia nadzieja tkwi w jej dzieciach - borykającym się z problemami mentalnymi Hanka i obojętnym Charliem...

Leon Zawodowiec (1994)

Kolejny kultowy film bez nominacji do Oscarów. Leon to płatny morderca z kodeksem honorowym. Pewnego dnia łamie swoje reguły i otwiera drzwi Matyldzie, dziewczynce, której skorumpowani policjanci pod wodzą szalonego Stansfielda z DEA zabili całą rodzinę. Chcąc nie chcąc ci dwoje zostają skazani na siebie. Leon uczy Matyldę fachu, a ta w zamian uczy Leona czytać. Między nimi rodzi się więź, która powoduje, że Leon staje się innym człowiekiem. 

Co gryzie Gilbert Grape'a (1993)

Gilbert mieszka z matką, dwiema siostrami i młodszym niedorozwiniętym bratem gdzieś na prowincji, w domu, który się powoli rozsypuje. Mężczyzna jest odpowiedzialny za utrzymanie całej rodziny. Pewnego dnia w miasteczku zatrzymują się dwie turystki, które na zawsze odmienią los Gilberta.

Lśnienie (1980)

Jack Torrance pracuje jako dozorca hotelu Panorama w górach stanu Kolorado. Pensjonat jest zamknięty na zimę, więc Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku. Kiedy burze śnieżne blokują familię Torrance'ów w hotelu, Danny, syn Jacka, który ma nadprzyrodzone, telepatyczne zdolności odkrywa, że pensjonat jest nawiedzony i duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Kiedy Jack spotyka zjawę pana Grady'ego, poprzedniego dozorcy hotelu, sytuacja staje się coraz groźniejsza.

Spragnieni miłości (2000)

Hongkong 1962. Para głównych bohaterów wynajmuje mieszkanie w tej samej kamienicy. Oboje czują się osamotnieni, ponieważ ich współmałżonkowie są ciągle nieobecni. Zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu…

Memento (2000)

Mieszkający w San Francisco detektyw ubezpieczeniowy, Leonard Shelby, w wyniku wypadku traci tzw. pamięć krótkotrwałą. Wie, kim jest i pamięta wszystko sprzed wypadku, ale zapomina o tym, co wydarzyło się przed chwilą. Nie wie gdzie był, co robił i planował. Przy dłuższej rozmowie zapomina od czego się zaczęła. Powracające wspomnienia śmierci żony powodują, że nie daje za wygraną. Notatki, zdjęcia i tatuaże zastępują mu pamięć. Jedyną motywacją do życia jest obsesyjne pragnienie zemsty na mordercy ukochanej kobiety.

Wilk z Wall Street (2013)

Prawdziwa historia króla Wall Street. Jordan Belfort zarabiał tysiące dolarów na minutę. Wydawał je równie szybko zaczynając od pijackiej imprezy zakończonej zatopieniem 50m jachtu, a kończąc na rachunku hotelowym na 700 tys. dolarów oraz rozbiciu prywatnego odrzutowca. W latach 90. były szef firmy inwestycyjnej Stratton Oakmont został jednym z najbardziej niesławnych rekinów amerykańskiego sektora finansowego. Oszukując klientów na korzyść własnej firmy wspiął się na szczyt. 

Wściekłe psy (1992)

Po nieudanym napadzie na sklep jubilerski kilku jego uczestników spotyka się w opuszczonym magazynie, by ustalić, kto zdradził policji ich plan. Wściekłe psy to nie znający się wzajemnie, najemni gangsterzy o "kolorowych" pseudonimach. Ich zleceniodawcami są Joe Cabot i jego syn Eddie. Prowadzone przez nich wewnętrzne śledztwo polega na rzucaniu wymyślnych przekleństw, wzajemnym oskarżaniu i torturowaniu porwanego policjanta.

Edward Nożycoręki (1990)

Nominacja tylko za charakteryzację... serio?

Konsultantka firmy kosmetycznej, Peg Boggs, próbuje sprzedać produkty firmy. W poszukiwaniu klientów odwiedza stary zamek, który wszyscy omijają z daleka. Tam, znajduje Edwarda, który zamiast rąk ma nożyce, a na twarzy wiele blizn. Peg postanawia zaopiekować się chłopcem. Niestety, sąsiedzi konsultantki nie są przekonani do nowej osoby w ich otoczeniu. Trzymają go na dystans nawet, gdy ten okazuje się świetnym fryzjerem i ogrodnikiem.

Drive (2011)

Nominacja w kategorii "najlepszy montaż dźwięku". Aż nie chce się wierzyć...

Nieznany z imienia młody kierowca jest kaskaderem filmowym. W nocy natomiast pomaga przestępcom uciekać z miejsc zbrodni, wykorzystując swoje ponadprzeciętne zdolności prowadzenia samochodu. Mimo bezustannej jazdy na krawędzi wydaje się być całkowicie niewzruszony. Milczący, wiecznie spokojny i opanowany nie okazując żadnych emocji. Do czasu...

Fight Club (1999)

Jack cierpi na chroniczną bezsenność i jest całkowicie znudzony swym dotychczasowym życiem. Do czasu, gdy spotyka charyzmatycznego Tylera Durdena - sprzedawcę mydła o dość pokrętnej filozofii życia... Uważa on bowiem, że samo-doskonalenie jest dla słabeuszy, a to co rzeczywiście sprawia, że warto żyć to samo-destrukcja. Kiedy mieszkanie Jacka zostaje kompletnie zniszczone w wyniku tajemniczego wybuchu, Tyler oferuje mu gościnę. Spotykają się w barze, piją na umór i wszczynają bójkę na gołe pięści, która nieoczekiwanie przynosi im ogromną satysfakcję. Wkrótce cotygodniowe walki stają się celem ich życia i przyciągają coraz to nowych zwolenników.

Skazani na Shawshank (1994)

Siedem nominacji i zero wygranych. 

Andy'ego Dufresne'a niesłusznie skazano na dożywotnie więzienie za domniemane zabójstwo żony i jej kochanka. W związku z niepodważalnymi dowodami i brakiem innych podejrzanych główny bohater trafia do Shawshank. Tam rządzą brutalni strażnicy z dyrektorem więzienia, Samuelem Nortonem, na czele. Początkowo także więźniowie nie są nastawieni zbyt przychylnie do nowego przybysza. Z czasem się to zmienia. Wspomniany dyrektor wykorzystuje Andy'ego do przeprowadzania swoich brudnych interesów.

The Big Lebowski (1998)

Jeff Lebowski, dla wtajemniczonych Koleś, nigdy nie przestał być hippisem. Spędza czas słuchając muzyki, paląc trawkę i grając w kręgle z przyjaciółmi: Sobchakiem i Donnym. Pewnego dnia odwiedza go kilku typów spod ciemnej gwiazdy, którzy sugerują mu spłacenie długów za nijaką Bunny, ponoć jego żonę. Koleś nie przejąłby się tym zbytnio, gdyby nie zniszczony przez intruzów dywan. Mężczyzna dochodzi do wniosku, że został pomylony z innym Jeffem Lebowskim i postanawia dochodzić u niego odszkodowania. W ten sposób wkracza w świat wielkich pieniędzy, skrytych żądzy i rodzinnych tajemnic. 

Psychoza (1960)

Marion Crane ma dosyć życia jakie prowadzi, dosyć tego, że nie może wyjść za swojego ukochanego Sama z powodu braku pieniędzy. Pewnego dnia, kiedy ma wpłacić do banku 40 tysięcy dolarów należące do jej szefa, Marion wyjeżdża z miasta z pieniędzmi aby rozpocząć nowe życie. Zmęczona długą podróżą zatrzymuje się w The Bates Motel...

Amelia (2001)

Amelia Poulain jest piękną, młodą dziewczyną pracującą jako kelnerka w małej paryskiej kafejce. Czuje się zagubiona i samotna, nie ma ani narzeczonego, ani przyjaciół. Aż pewnego dnia... Odnajduje ukryty w swojej łazience przed laty skarb. Postanawia odnaleźć właściciela. Widząc wzruszenie i łzy człowieka po otrzymaniu "przesyłki" coś się w niej przełamuje. Odnajduje życiowy cel. Będzie uszczęśliwiać ludzi! Wszystko się zmienia, a w dodatku w życiu Amelii pojawia się mężczyzna...

Taksówkarz (1976)

Weteran wojny wietnamskiej, Travis Bickle, pracuje jako taksówkarz na nocnej zmianie. Jeździ po Nowym Jorku, a na swojej drodze spotyka setki podejrzanych i niebezpiecznych ludzi. Przeraża go otaczająca wszędzie przemoc, ale pewnego dnia postanawia coś z tym zrobić. Poznaje młodziutką prostytutkę i decyduje się jej pomóc. Chce uwolnić dziewczynę od prześladującego ją sutenera.

Carol (2015)

19-letnia Teresa pracuje w luksusowym domu towarowym i marzy o pracy fotografki. Podczas gorączki świątecznych zakupów poznaje piękną Carol – niezwykłą kobietę, uwięzioną w małżeństwie bez miłości, jednak pełną lęków i obaw związanych z porzuceniem dotychczasowego życia. To spotkanie odmieni ich życie na zawsze, jednak cena za chwile szczęścia będzie naprawdę wysoka.

The Truman Show (1998)

Truman Burbank mieszka w uroczym nadmorskim miasteczku i wiedzie przeciętne, raczej szczęśliwe życie u boku kochającej żony. To, co dla wielu byłoby nieziszczalnym marzeniem, Truman otrzymał bez specjalnego wysiłku. Tak naprawdę Truman jest gwiazdą telewizyjnego serialu emitowanego przez 24 godziny na dobę. O każdym jego kroku decyduje wszechwładny reżyser Christof. To od niego zależy nie tylko to, kogo Truman spotka na swej drodze, ale i to, czy danego dnia będzie świecić słońce. Co ciekawe, wykreowany przez niego bohater zacznie domyślać się istnienia innego świata...

Gangi Nowego Jorku (2002)

Film dostał aż 10 nominacji do Oscara!

1845 rok. Priest Vallon - przywódca gangu Irlandczyków ginie na oczach swego syna - Amsterdama. Jego zabójcą jest brutalny i bezlitosny przywódca grupy Amerykanów - Bill zwany Rzeźnikiem. Po zakończeniu bitwy mały Amsterdam znika. Po latach powraca na Manhattan z planem brutalnej zemsty...

 

Tylko w CANAL+! 93. ceremonia rozdania Oscarów – na żywo, w nocy niedzieli na poniedziałek, o godzinie 2:00. Oglądaj na CANAL+ PREMIUM lub w serwisie CANAL+ online na canalplus.com.