Wybrane przez nas filmy zabiorą cię w podróż od czasów Belle Epoque, przez lata 20., 60. aż do obecnych. Odkryją sekrety haute couture, a także opiszą chronologicznie brytyjskie subkultury. Nie zabraknie wielkich nazwisk, takich jak Yohji Yamamoto, Marc Jacobs, Tom Ford, Garavani Valentino oraz Alexander McQueen.

Nie są to nudne filmy dokumentalne, ale niezwykłe rozmowy i intrygujące historie. Wzruszają, inspirują, uczą oraz poruszają. Przedstawiamy listę 10 filmów dokumentujących ważne wydarzenia, nietuzinkowe osobowości, a także opisujące zjawiska składające się na barwną historię współczesnej mody!

Filmy dokumentalne o modzie, które warto zobaczyć >>>

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel, reż. Lisa Immordino Vreeland, 2011

Diana Vreeland, fot. dianavreeland.com

Film jest portretem niesamowitej i wpływowej kobiety XX wieku. Diana Vreeland zmieniła oblicze mody, piękna, sztuki, kultury, zapisując się na stałe na kartach historii. Najpierw pracowała dla Harper's Bazaar, następnie przez dziewięć lat obejmowała stanowisko redaktor naczelnej Vogue. Po tym jak została zwolniona objęła funkcję konsultantki w nowojorskim Metropolitan Museum. Dzięki niej w muzeach pojawiły się wystawy poświęcone twórczości projektantów mody, najpierw Balenciagi, a następnie w 1983 roku Yves Saint Laurenta. Wówczas po raz pierwszy ekspozycja prezentowała kreacje żyjącego jeszcze YSL.

Historia Vreeland przemieszcza się przez jedne z największych epok historycznych i kulturalnych stulecia, w tym paryskiej Belle Epoque, Nowego Jorku lat 20., a także swingującego Londynu w latach 60. Wielowymiarowy obraz ujawnia subtelności charakteru i niezwykłej osobowości Diany Vreeland. Nagrania archiwalne, wywiady, fotografie, grafiki oraz animacje składają się w jednolity kolaż opisujący sylwetkę wizjonerki. "Diana Vreeland. The Eye has to Travel" to inspirujący film, który trzeba zobaczyć.

The Secret World of Haute Couture, prod. BBC, 2007

The Secret World of Haute Couture, prod. BBC, 2007

Magy Kinmonth zagląda za kulisy świata haute couture. Podróżuje od Paryża, przez Nowy Jork i Los Angeles. Spotyka się z majętnymi klientkami i projektantami ekskluzywnej mody. Próbuje zgłębić i wyjaśnić sekrety wysokiego krawiectwa, a także tajemniczego klubu HC i niepisanych zasad jego członkostwa.

Yohji Yamamoto: This Is My Dream, reż. Theo Stanley, 2011

Yohji Yamamoto: This Is My Dream, 2011, reż. Theo Stanley

Okrzyknięty geniuszem, uhonorowany prestiżową nagrodą CFDA, Yohji Yamamoto jest wizjonerem. Znany z radykalnych, rzeźbiarskich sylwetek oraz zamiłowania do asymetrii i androgenicznych form. Od czasu pierwszego pokazu w 1977 roku w Tokio definuje awangardę w modzie. Mimo to, przez ponad trzydzieści lat obecności na światowe scenie, pozostaje tajemnicą.

Dokument nakręcono w dziesiątą rocznicę powstania Y-3 – popularnej linii ubrań wyprodukowanej przez Adidas. Film ukazuje Yohji'ego Yamamoto i jego zespół pracujący nad kolekcją wiosna-lato 2010. Dokumentuje zarówno aspekty świata zawodowego, jak i prywatnego, w krótkim czasie na przełomie lata i jesieni 2009 roku. Kamera podąża za projektantem od Tokio po Nowy Jork ukazując życie i proces twórczy słynnego Japończyka. Film warty zobaczenia!

 

Marc Jacobs & Louis Vuitton, Loïc Prigent, 2007 

Marc Jacobs & Louis Vuitton, Loic Prigent, 2007

Film w zabawny sposób opowiada historię Marca Jacobsa, jako dyrektora kreatywnego francuskiego domu mody Louis Vuitton. Pokazuje widzom proces twórczy, humorystyczne monologi, zagląda także za kulisy pokazów. Dokumentuje spotkania zarówno z Anną Wintour, Sofią Coppolą, a także z artystami Yayoi Kusama, Takashim Murakami i wieloma innymi przy okazji tworzenia wspólnych projektów.

Valentino: The Last Emperor, reż. Matt Tyrnauer, 2008

Filmy dokumentalne o modzie, które warto zobaczyć: Valentino: The Last Emperor, reż. Matt Tyrnauer , 2008

Koniec ważnej ery domu mody Valentino. Kamera ukazuje ostatnie dni kariery niezwykłego projektanta mody – Valentino Garavani, który po 45 latach pracy ster oddaje zdolnej dwójce Marii Grazii Chiuri i Pierpaolo Piccioli'emu. Dokument przedstawia zarówno barwny jak i melancholijny akt zamknięcia obchodzony w karierze kreatora. Opowiada o jego życiu, jak również bada co wpływa na obecny biznes mody. W centrum filmu znalazła się także wyjątkowa relacja pomiędzy projektantem i jego partnerem, zarówno życiowym jak i biznesowym – Giancarlo Giametti. 

 

McQueen and I, reż. Louise Osmond, 2011

McQueen and I, prod. BBC, 2011

Film dokumentuje karierę jednego z największych kreatorów mody współczesnych czasów. Opisując profil brytyjskiego projektanta Alexandra McQueena dokument przedstawia aspekty jego życia, ewolucję twórczości, a także próbuje opisać jego osobowość. Śledzi m.in. jego drogę poprzez St Martins, ukazuje również niezwykłą relację z Isabellą Blow. Nie brakuje w nim wywiadów z przyjaciółmi, modelkami i dziennikarzami, jak również wypowiedzi jego brata i byłego partnera. "McQueen and I" to poruszający obraz hołdu złożonego projektantowi. Pozycja obowiązkowa. 

The Tents, reż. James Belzer, 2012

The Tents, James Belzer, 2012

Biały ogromny namiot od 1994 aż do 2010 roku pojawiał się w Nowym Jorku na Bryant Park. Symbolizował jedno z najważniejszych wydarzeń branży mody na świecie. To w nim projektanci prezentowali swoje najnowsze kolekcje, a świat obserwował jak moda zmienia się przez ponad ćwierć wieku. Było to również przełomowe miejsce dla wielu kreatorów mody, którzy pierwsze linie pokazywali właśnie w nim. Film zagląda za kulisy tygodnia mody, a także przedstawia związane z nim historie. Opowiadają je Donna Karan, Carolina Herrera, Tommy Hilfiger, czy Betsey Johnson.

 

Visionaries: Inside the Creative Mind: Tom Ford, reż. Michael Bonfiglio, 2011

Visionaries: Inside the Creative Mind: Tom Ford, Michael Bonfiglio, 2011

Tom Ford pełnił funkcję dyrektora kreatywnego prestiżowych domów mody, takich jak Yves Saint Laurent, czy Gucci. Później projektował już pod własnym nazwiskiem. Dzięki niemu rozkwitł styl glamour, choć jego pomysły nie zawsze były entuzjastycznie przyjmowane. Film ukazuje codzienne sytuacje, proces twórczy projektanta, dokumentuje kulisy przygotowań pokazów, a także zawiera autorefleksje kreatora.

 

 

Bill Cunningham New York, reż. Richard Press, 2010

Bill Cunningham New York, reż. Richard Press, 2010

Zabawny, ciepły i często wzruszający portret artysty fotografującego nowojorską modę uliczną. Bill Cunningham od wielu dekad dokumentuje niezwykłych mieszkańców Nowego Jorku, przykuwając szczególną uwagę do ich ubioru. Do swoich kolumn "On the Street" oraz "Evening Hours" w The New York Times poszukuje intrygująco ubranych osobistości branży mody, wpływowych Amerykanów o wyrafinowanym stylu i odważnych ekscentryków. Wypatruje także indywidualizmu wśród neutralnych przechodniów. "Bill Cunningham New York", to fascynujący i inspirujący film, który trzeba zobaczyć!

 

Don Letts: Subculture, 2012

Don Letts: Subculture, 2012

Dokument Dona Lettsa opisuje brytyjskie subkultury. Wyjaśnia ich historię, przedstawia kim są i analizuje jak wpływały na kształtowanie się rzeczywistości, kultury oraz mody. Film zawiera nagrania archiwalne, a także wywiady z różnymi artystami i ludźmi, którzy w retrospektywie charakteryzują poszczególne wątki chronologiczne. Po obejrzeniu tego dokumentu kręgi Rockersów, Modsów, Skinheadów i wielu innych nie będą ci obce.