Wybrane przez nas filmy zabiorą cię w podróż od czasów Belle Epoque, przez lata 20., 60. aż do obecnych. Odkryją sekrety haute couture, a także opiszą chronologicznie brytyjskie subkultury. Nie zabraknie wielkich nazwisk, takich jak Yohji Yamamoto, Marc Jacobs, Tom Ford, Garavani Valentino oraz Alexander McQueen.

Nie są to nudne filmy dokumentalne, ale niezwykłe rozmowy i intrygujące historie. Wzruszają, inspirują, uczą oraz poruszają. Przedstawiamy listę 10 filmów dokumentujących ważne wydarzenia, nietuzinkowe osobowości, a także opisujące zjawiska składające się na barwną historię współczesnej mody!

Filmy dokumentalne o modzie, które warto zobaczyć >>>

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel, reż. Lisa Immordino Vreeland, 2011

Diana Vreeland, fot. dianavreeland.com

Film jest portretem niesamowitej i wpływowej kobiety XX wieku. Diana Vreeland zmieniła oblicze mody, piękna, sztuki, kultury, zapisując się na stałe na kartach historii. Najpierw pracowała dla Harper's Bazaar, następnie przez dziewięć lat obejmowała stanowisko redaktor naczelnej Vogue. Po tym jak została zwolniona objęła funkcję konsultantki w nowojorskim Metropolitan Museum. Dzięki niej w muzeach pojawiły się wystawy poświęcone twórczości projektantów mody, najpierw Balenciagi, a następnie w 1983 roku Yves Saint Laurenta. Wówczas po raz pierwszy ekspozycja prezentowała kreacje żyjącego jeszcze YSL.

Historia Vreeland przemieszcza się przez jedne z największych epok historycznych i kulturalnych stulecia, w tym paryskiej Belle Epoque, Nowego Jorku lat 20., a także swingującego Londynuw latach 60. Wielowymiarowy obraz ujawnia subtelności charakteru i niezwykłej osobowości Diany Vreeland. Nagrania archiwalne, wywiady, fotografie, grafiki oraz animacje składają się w jednolity kolaż opisujący sylwetkę wizjonerki. "Diana Vreeland. The Eye has to Travel" to inspirujący film, który trzeba zobaczyć!

The Secret World of Haute Couture, prod. BBC, 2007

The Secret World of Haute Couture, prod. BBC, 2007

Magy Kinmonth zagląda za kulisy świata haute couture. Podróżuje od Paryża, przez Nowy Jork i Los Angeles. Spotyka się z majętnymi klientkami i projektantami ekskluzywnej mody. Próbuje zgłębić i wyjaśnić sekrety wysokiego krawiectwa, a także tajemniczego klubu HC i niepisanych zasad jego członkostwa.