Dyskryminacja rasowa i ze względu na orientację seksualną, walka o prawa mniejszości, kontrowersyjne wyroki, które sprawiły, że ludzie wyszli na ulice, łamanie praw człowieka, zmuszanie do przyznania się do winy, afery korupcyjne, molestowanie nieletnich i internetowa nagonka, głośne sprawy związane ze śmiercią lub zaginięciem dzieci - te trudne tematy podejmują wybrane przez nas filmy i seriale dokumentalne na Netflix. Na naszej liście znajdziecie aż 22 tytuły.

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "XIII poprawka" (2016)

Dokument, w którym zarówno badacze, aktywiści, jak i politycy analizują przyczyny kryminalizacji Afroamerykanów i wzrostu liczby więźniów w USA. Film w reżyserii Avy DuVernay. Must see!

Filmy, które powinien zobaczyć każdy, aby lepiej zrozumieć problem dyskryminacji rasowej w USA >>

Filmy i seriale dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Jeffrey Epstein: obrzydliwie bogaty" (2020)

Dobrze się znał z Donaldem Trumpem (choć ten twierdzi, że od lat z nim nie rozmawiał), Billem Clintonem (były prezydent USA był wielokrotnie widziany na wyspie finansisty), Harveyem Weinsteinem czy księciem Andrzejem (ich wspólne zdjęcia mówią wszystko). Poważany w świecie biznesu Amerykanin stworzył siatkę młodych kobiet, które molestował. Jak udało mu się przez tyle lat zachować to wszystko w sekrecie? W tym miniserialu dokumentalnym poznacie niektóre jego ofiary i usłyszycie ich historie. 

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Śmierć i życie Marshy P. Johnson" (2017)

Marsha P. Johnson, królowa nowojorskiej ulicy, była jej ikoną, podobnie jak druga bohaterka filmu Davida France'a, Sylvia Rivera, z którą Marsha zakładała S.T.A.R. (Street Transvestites Action Revolutionaries). Ich aktywizm nosił piętno wykluczenia, z którego wyrastał, i z którym walczył. W 1992 roku ciało Marshy znaleziono w rzece Hudson. Jej przyjaciele nigdy nie uwierzyli w wersję policji zakładającą samobójstwo. Jak naprawdę zginęła Marsha P. Johnson? W rolę detektywa wciela się aktywistka Victoria Cruz, zadając pytanie: dlaczego policja nie przeprowadziła skutecznego śledztwa?

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "LA 92" (2017)

29 kwietnia 1992 roku złożona wyłącznie z białych Amerykanów ława przysięgłych wydała wyrok uniewinniający czterech (również białych) policjantów od zarzutu pobicia czarnoskórego taksówkarza, Rodneya Kinga. Mieszkańców LA zbulwersowała ta decyzja, zwłaszcza że całe zajście mogli wszyscy obejrzeć na nagraniu wideo. Wtedy w Los Angeles rozpoczęły się trwające sześć dni zamieszki, które pochłonęły ponad 60 ofiar i kosztowały miasto około miliard dolarów. 

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Strong Island" (2017)

Losy rodziny Fordów: Barbaray Dunmore, Williama Ford i trójki ich dzieci, których życie upłynęło w cieniu ciągle aktualnej w USA kwestii rasowej. W kwietniu 1992 r roku najstarszy syn, William Jr. - czarnoskóry, 24-letni nauczyciel - został zamordowany na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork przez białego, wówczas 19-letniego mechanika Marka Reilly'ego. Choć Ford nie miał przy sobie broni, to jednak został głównym podejrzanym w sprawie dotyczącej własnej śmierci.

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Obóz godności: rewolucja w życiu niepełnosprawnych" (2020)

Na terenie tymczasowego obozowiska położonego nieopodal Woodstocku, gdzie wakacje spędzali nastolatkowie z niepełnosprawnościami, powstał rewolucyjny ruch, który na zawsze zmienił życie młodych i stał się zalążkiem wielkiej zmiany.

Producentami wykonawczymi są m.in. prezydent Barack Obama i Michelle Obama.

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Cop watchers" (2016)

Historie obywateli, którzy chcą powstrzymać bezkarną brutalność policji poprzez obserwację i nagrywanie zatrzymań dokonywanych przez funkcjonariuszy z Nowego Jorku. 

Filmy i seriale dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Reggie Yates Outside Man" (2017)

Reggie Yates przygląda się poważnym problemom ludzkości, takim jak przemoc z użyciem broni, rasizm, homofobia i i uzależnienia w RPA i Rosji.

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Sekretna miłość" (2020)

Niezwykła historia miłosna Terry Donahue i Pat Henschel, których związek trwał niemal siedemdziesiąt lat. Terry grała w profesjonalnej lidze bejsbolowej kobiet, a jej kariera była inspiracją dla hitowego filmu "Ich własna liga". Film ten nie opowiedział jednak prawdziwej historii tych dwóch kobiet, które przez większość życia ukrywały swoją orientację.

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Czarno-biała historia Rachel Dolezal" (2018)

Rachel Dolezal, jej rodzina i krytycy odnoszą się do ogólnonarodowej dyskusji, która wybuchła w związku z pytaniami o jej tożsamość rasową.

Filmy i seriale dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Rachunek sumienia" (2019)

Serial dokumentalny o molestowaniu seksualnym dzieci w hiszpańskich instytucjach katolickich. Zarzuty poznajemy poprzez wywiady z ofiarami, księżmi, dziennikarzami i ekspertami.

Filmy i seriale dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Czas: historia Kaliefa Browdera" (2017)

Serial opowiada tragiczną historię Kaliefa Browdera, nastolatka z Bronksu, który spędził trzy koszmarne lata w więzieniu, choć oficjalnie nigdy go nie skazano.

Filmy i seriale dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Kto zabił Malcolma X" (2019)

Kilkadziesiąt lat po zabójstwie Malcolma X, przywódcy ruchu afroamerykańskiego, aktywista podejmuje się trudnej misji odkrycia prawdy o tym szokującym zdarzeniu.

Filmy i seriale dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Osądzeni przez media" (2020)

Prawdziwe dramaty z sali sądowej coraz częściej stanowią formę rozrywki dla widzów i czytelników. Ten serial dokumentalny produkcji Netflix prezentuje najbardziej wstrząsające sprawy z USA ostatnich lat. Od momentu wprowadzenia transmisji telewizyjnych z rozpraw sądowych coraz bardziej liczy się kreatywne opowiadanie historii i prezentacja sprawy przed ławą przysięgłych.

Twórcy badają wpływ mediów na zmianę opinii publicznej na temat winy lub niewinności przed procesem, w jego trakcie i po zakończeniu rozpraw. Zobaczymy m.in. głośny proces w sprawie morderstwa zainspirowanego programem Jenny Jones, sensacyjną historię politycznego upadku Roda Blagojevicha czy sprawę Amadou Diallo, nieuzbrojonego imigranta z Afryki, w którego kierunku funkcjonariusze policji oddali 41 strzałów...

Jednym z producentów tego serialu jest George Clooney.

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Procesy w sprawie Gabriela Fernandeza" (2020)

W roku 2013 ośmioletni Gabriel Fernandez zmarł wskutek długotrwałego okrutnego traktowania przez swoją matkę i jej partnera. W następstwie tej tragedii mieszkańcy hrabstwa Los Angeles zażądali sprawiedliwości i wskazania winnych. Serial opowiada o procesie sprawców oraz pozwala przyjrzeć się działaniu rządowego systemu, który nie zdołał ochronić Gabriela pomimo licznych sygnałów ostrzegawczych i doniesień o powadze sytuacji. 

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Projekt niewinność"

Przedstawione historie ujawniają wady amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości oraz pokazują, że skazanie niewinnej osoby nie tylko niszczy na zawsze jej życie, ale ma też nieodwracalne konsekwencje dla jej rodziny i ofiary przestępstwa, nie wspominając nawet o utracie zaufania do systemu.

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Brudna forsa" (2018-2020)

Od szybkich pożyczek po samochody fałszujące wyniki testów emisji spalin - ten serial dokumentalny Netflix ujawnia bezwstydne akty korporacyjnej chciwości.

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Audrie i Daisy" (2016)

Dwie nastolatki padają ofiarą ataku seksualnego, by potem przeżyć kolejne upokorzenie w internecie i w swoim rodzinnym mieście.

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Zbrodnia i łaska: historia Cyntoi Brown" (2020)

W 2004 roku w Nashville 16-letnia prostytutka Cyntoia Denise Brown została aresztowana za zamordowanie swojego 43-letniego klienta. Osądzono ją jak dorosłą i skazano na dożywotnie więzienie. Los Cyntoii wydawał się przesądzony. Film pokazuje złożoną naturę dziecka, które jest produktem trzech pokoleń przemocy wobec kobiet w swojej rodzinie biologicznej. 

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "The Keepers" (2017)

7 listopada 1969 roku w Baltimore zaginęła siostra Catherine Cesnik, nauczycielka w archidiecezjalnym liceum Keough. Jej ciało odnaleziono dwa miesiące później, w opuszczonej części miasta. Mordercy nigdy nie odnaleziono. Prawie pięćdziesiąt lat później, dwie byłe uczennice siostry Cesnik podejmują własne śledztwo, by dojść do prawdy o jej śmierci. W ten sposób zaczyna się lawina przerażających odkryć o przeszłości Baltimore, o której nikt nie chce mówić głośno. 

Filmy i seriale dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Zaginięcie Madeleine McCann" (2019)

Szczegółowa analiza zaginięcia trzyletniej Madeleine McCann. Dziewczynka zniknęła z nadmorskiego kurortu Praia de Luz w Portugalii, gdzie spędzała wakacje ze swoimi rodzicami. Sprawa odbiła się głośnym echem na całym świecie.

Filmy i seriale dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Taśmy winy" (2017-2019)

Czasami skazani za morderstwa utrzymują, że ich zeznania zostały wymuszone lub były po prostu fałszywe. Właśnie o takich sprawach opowiada ten serial dokumentalny.

Filmy dokumentalne na Netflix, które warto obejrzeć teraz: "Odwal się od kotów: polowanie na internetowego mordercę" (2019)

Gdy do sieci trafia nagranie, na którym tajemniczy mężczyzna zabija dwa kotki, internauci wpadają w szał. Część z nich postanawia wytropić sprawcę. To zachęca niezrównoważonego prześladowcę do przesyłania jeszcze gorszych nagrań, aż w końcu jego ofiarą staje się człowiek.