Festiwal Filmowy w Wenecji 2018 właśnie się rozpoczął! Cała branża filmowa przyjechała do Włoch, żeby zobaczyć najnowsze produkcje i ocenić dzieła startujące w konkursie głównym. 75. edycja tego wydarzenia rozpoczęła się od premiery filmu "First Man" (po pol. "Pierwszy człowiek") z Claire Foy i Ryanem Goslingiem. Ten sam aktor otwierał wenecki festiwal również dwa lata temu, gdy przybył promować "La La Land". Najnowsze dzieło (również w reżyserii Damiena Chazelle'a) opowie historię Neila Amstronga i pierwszego lotu Amerykanów na Księżyc. Co jeszcze będzie się działo? Festiwal Filmowy w Wenecji 2018 wyłoni również kolejnego laureata Złotego Lwa. O tegoroczną statuetkę powalczy aż 21 filmów, w tym wspomniany już "First Man" (uważa się go za faworyta konkursu), "The Ballad of Buster Scruggs" braci Cohen, "Doubles Vies" z Juliette Binoche, "The Favourite" z Emmą Stone, "The Sisters Brothers" z Joaquinem Phoenixem, "Vox Lux" z Natalie Portman i Jude'em Law czy "Suspiria" z Dakotą Johnson i Tildą Swinton. Przewodniczącym tegorocznego jury jest Guillermo del Toro. Produkcje oceniać będzie również Małgorzata Szumowska (ma na swoim koncie dwa Złote Lwy), Christoph Waltz, Naomi Watts, Paolo Genovese, Sylvia Chang, Trine Dyrholm oraz Taika Waititi. W Wenecji nie zobaczymy żadnego polskiego filmu, jedyny polski akcent to Jerzy Skolimowski (laureat nagrody za całokształt twórczości w 2016 roku), który zagrał główną rolę w "Una storia senza nome". Twórcy festiwalu w Wenecji w tym roku docenili Vanesse Vedgrave i jej wkład w światową kinematografię. 

Festiwal Filmowy w Wenecji 2018: suknie gwiazd

Festiwal Filmowy w Wenecji to również najpiękniejsze kreacje. Tak jak w przypadku Cannes, fani kina chętnie podpatrują stroje gwiazd, w których pozują przed fotografami. Pierwszy dzień obfitował w różowe kreacje. Na ten odcień zdecydowały się m.in. Claire Foy, Naomi Watts, Lottie Moss, czy Olivia Hamilton. Biały kolor wybrali za to: Sara Sampaio, Fiammetta Cicogna oraz Ryan Gosling (jak wam się podoba jasna koszula i marynarka zestawiona z czarnymi spodniami?).

Kto zachwycił nas podczas trwania kolejnych dni Festiwalu Filmowego w Wenecji? Lady Gaga, która na premierze filmu "Narodziny gwiazdy" pojawiła się w aż dwóch kreacjach: białej sukience w stylu Marilyn Monroe i niesamowitej różowej kreacji z piór od Valentino. Ale też Emma Stone w zwiewnej sukni i Dakota Johnson, która założyła długą czerwoną sukienkę. Na ten kolor zdecydowały się też m.in. Donatella Versace i Tilda Swinton. Z drugiej strony królował granatowy i niebieski - to wybór chociażby Barbary Palvin (sukienka z głębokim dekoltem i aplikacjami) czy Thoma Yorke'a.

Na festiwalu filmowym w Wenecji nie zabrakło też polskich akcentów: Jessica Mercedes wystąpiła w oryginalnej sukience od Gosi Baczyńskiej, a Małgorzata Szumowska, zasiadająca w jury festiwalu, postawiła na czarny elegancki kombinezon. Pojawiła się też Anna Dereszowska w kreacji Violi Piekut.

Zobacz: Jessica Mercedes na Festiwalu Filmowym w Wenecji>>

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji uważa się za najstarszą imprezę tego typu na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1932 roku, co ciekawe wydarzenie odbywa się nie w historycznym centrum, a na wyspie Lido. W Wenecji przyznawane są Złote i Srebrne Lwy, Wielka Nagroda Jury, a najlepszy aktor i aktorka festiwalu otrzymają prestiżowy Puchar Volpiego.

Festiwal Filmowy w Wenecji 2018 zakończy się 8 września.

ZDJĘCIA: Festiwal Filmowy w Wenecji 2018: suknie gwiazd >>