Festiwal Filmowy w Cannes 2014

Na to wydarzenie czeka cała branża! W Cannes rozpoczęło się święto filmu, na które zjędżają się najważniejsi reżyserzy, scenarzyści, producenci i aktorzy. Każdy z nich marzy o zdobyciu wyróżnienia, a zwłaszcza Złotej Palmy. W tym roku o statuetkę powalczy 18 dzieł, w tym "Saint Laurent" Bertranda Bonello. Kogo wybierze jury pod przewodnictwem Jane Campion?

Festiwal Filmowy w Cannes 2014: gwiazdy

67. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes rozpoczęła się od premiery produkcji "Grace of Monaco" z Nicole Kidman w roli głównej. Na tym wydarzeniu nie zabrakło gwiazd. Fotografom pozowały m.in. Blake Lively, Zhang Ziyi, Zoe Saldana, Kendall Jenner, Adele Exarchopoulos, Laetitia Casta, Karlie Kloss oraz Audrey Tautou.

W ciągu 10 dni trwania festiwalu, na czerwonym dywanie pojawili się m.in. Kristen Stewart, Uma Thurman, Chloe Moretz, Ryan Gosling, Alessandra Ambrosio, Adriana Lima, Natasha Poly, Cara Delevingne, Rosie Huntington-Whiteley, Freida Pinto, Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Lara Stone, Robert Pattinson, Blake Lively, Zoe Saldana, czy Cate Blanchett.

Festiwal Filmowy w Cannes 2014: zwycięzcy

Tegoroczną Złotą Palmę otrzymał film "Winter Sleep" tureckiego reżysera Nuri Bilge Ceylana. Najlepszym aktorem został Timothy Spall ("Mr Turner"), a aktorką Julianne Moore za rolę w "Maps to the stars". W kategorii reżyseria wyróżniono Bennetta Millera ("Foxcatcher"), a za scenariusz doceniono Andrieja Zwiagincewa i Olega Nieginowa ("Lewiatan"). Nagroda Jury powędrowała do Xaviera Dolana ("Mommy") oraz Jean-Luc Godarda ("Adieu au langage"). Grand Prix dostał film "Le meraviglie" Alice Rohrwaher.

Na konferencji prasowej Jane Campion przyznała: "zabrakło nam nagród, bo znakomitych filmów było za dużo".

Festiwal Filmowy w Cannes 2014 >>