Dziś chyba nikomu nie trzeba już tłumaczyć, co to jest recykling albo butelka pet, a kosze do segregacji znajdują się w większości domów. Mimo to płócienne torby zamiast foliówek, pożegnanie się z plastikowymi słomkami, wielorazowe waciki z bawełny organicznej, sklepy bez opakowań i woskowijki zamiast torebek śniadaniowych to dopiero wstęp do gospodarki opadami i szukania ekologicznych rozwiązań.

Wiecie, że 56% Polaków twierdzi, że stan środowiska w największym stopniu zależy od aktywności każdego z nas, a dziewięć na dziesięć osób uważa, że zmiany klimatu to ważny problem?

Całe szczęście świat coraz bardziej otwiera się na takie inicjatywy, a wynalazcy co chwilę udowadniają, że mają głowy pełne świetnych pomysłów, które warto zastosować na szeroką skalę. Tym razem przyglądamy się tym ekologicznym trendom, które naszym zdaniem zrewolucjonizują świat i sprawią, że wszystkim nam będzie się żyło zdecydowanie lepiej: z czystym sumieniem i czystym środowiskiem.

Ekologiczne domy

Mądrych rozwiązań szuka się również w przypadku projektowania i budowania domów. Taki jest właśnie australijski "House A" - dzieło (nie bójmy się tego określenia!) studia projektowego The Whispering Smith. Zbudowano go z betonowych płyt, których 65% składu to odpady żużlu oraz cegieł z recyklingu. W budynku każdy detal jest maksymalnie dopracowany, a dom ma neutralną emisję dwutlenku węgla.

Wazony i podstawki liści po herbacie

Uwielbiamy miks rozwiązań: z jednej strony to pozbycie się odpadów po herbacie (w samej Polsce jedna osoba parzy rocznie kilogram liści), a z drugiej - rozsądne rozwiązanie dla artykułów gospodarstwa domowego, których przecież zawsze pełno. Dust London zmienia odpady po herbacie w designerskie wazony czy geometryczne spodeczki, a ich kolor zależy od rodzaju wykorzystanych liści.

Butelkowa sukienka

W temacie mody nie można pominąć też recyklingu - dziś takie ekologiczne kreacje nie tylko wyglądają niemal identycznie jak te uszyte ze standardowych materiałów, ale często przewyższają je jakością. Z tego trendu korzystają coraz chętniej sieciówki, ale prym wiodą marki niezależne. I Am Not A Virgin przykładowo przetwarza torebki foliowe i szklane butelki, które miesza z bawełną i bambusem, w efekcie czego powstają dżinsy. SegraSegra z kolei swoje kurtki tworzy ze starych rowerowych dętek, a kanadyjska marka Quartz Co. swoje puchowe kurtki wypełnia trójeściem - rośliną, która często rośnie na nieużytkach.

Butelki z recyklingu

Co można zrobić z butelki plastikowej? Przetworzyć ją i wykorzystać kolejny raz. Przykładem takiej dobrej praktyki jest pięciolitrowa butelka wody Żywiec Zdrój - wykonana w całości z recyklingowanego plastiku i w takim rozmiarze, że ogranicza jego ponowne zużycie (kupowanie jednej, ale bardzo dużej butelki wody, jest rozsądnym rozwiązaniem, które zmniejsza odpady i pozwala zaoszczędzić pieniądze). Jedna taka butelka od polskiej marki powstaje z czterech innych o pojemności 1,5 l. To o 45% mniej dwutlenku węgla wygenerowanego w cyklu życia każdej butelki! Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie butelki 5l, które Żywiec Zdrój wprowadził na rynek, to rocznie do środowiska trafia tyle CO2 mniej, ile generuje 7 samolotów z Warszawy do NY, a zużycie energii spada o tyle, ile potrzeba, aby żarówka 60W mogła świecić przez 1205 lat.

Żywiec Zdrój zobowiązał się, że do 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzi na rynek, zostanie zebrana i poddana recyklingowi.

Recykling w służbie kosmetyków

Wiele marek kosmetycznych, które chcą być ekologiczne, skupia się na naturalnych składnikach lub po prostu zamykaniu kremów w szklanych słoiczkach. UpCircle nie zaprzestaje tylko na tym - tworzy peelingi do twarzy i ciała, w których znajdziecie fusy po kawie, przyprawy korzenne oraz inne naturalne składniki z recyklingu. Receptury marki są wegańskie i zrównoważone, a opakowania w 100% nadają się do recyklingu. UpCircle planuje również, w najbliższej przyszłości, wprowadzić sprzedaż bez opakowań - tak, aby każdy mógł przyjść i uzupełnić swoją tubkę.

Meble PET

Projektant Johan van Hengel, specjalnie dla studia architektonicznego De Vorm, stworzył filcowe fotele "Nook" PET Felt Chair, które wykonane zostały przy użyciu plastikowych butelek z recyklingu. To sprawia, że meble też mogą być bardziej etyczne i ekologiczne oraz same nadają się później w dużym stopniu do recyklingu. "Nook", nie inaczej, spotykają się z ogromnym zainteresowaniem ze strony konsumentów, którzy są coraz bardziej świadomi ekologicznie. Fotele mają zaokrąglone kształty, są bardzo wygodne i można je kupić w kilku wersjach kolorystycznych. 

Dachy, które niwelują zanieczyszczenia powietrza

To wszystko zasługa specjalnych granulatów 3M - dzięki aktywowanej przez promienie słoneczne powłoce fotokatalitycznej zamieniają smog w rozpuszczalne w wodzie jony. Według badań laboratoryjnych jeden taki dach z granulkami może oczyścić tyle samo powietrze, co trzy duże drzewa. A jeśli wyobrazimy sobie taki dom w otoczeniu małego lasku...

Mięso z drukarki 3D

Kawałek steku, który powstał na bazie włókien roślinnych, a do tego został wydrukowany? Brzmi jak film Sci-Fi, a tak właśnie wygląda efekt działań izraelskiego start-upu Jet-Eat. Ich roślinne "mięso" ma strukturę jak to prawdziwe, a do tego produkuje się ekologicznie i bardzo szybko. Do 2020 roku ma trafić na rynek.

Eko turystyka

To nie wcale przemierzanie autostopem Azji czy all-inclusive na dalekich wyspach są najważniejszym trendem we współczesnym podróżowaniu.

Ludzie coraz częściej decydują się na tzw. "eco tourism" - wybierają wakacje w formie wolontariatu, omijają szerokim łukiem klasyczne miejscówki, gdzie tłumy zdążyły już wydeptać wszystkie chodniki czy decydują się uprawiać ekologiczny ogródek na Mazurach.

Skóra z wszystkiego innego, tylko nie ze skóry

Taki jest właśnie Pinatex - skóra z liści ananasa, którą stworzyła Carmen Hijosa. Jej produkcja to właściwie wykorzystanie odpadów, a sam materiał jest wytrzymały, lekki i podatny na farbowanie czy zdobienia. Do tej pory korzystały z niego już takie marki, jak Puma czy Apple. To jednak nie jedyna skórzana rewolucja - jej alternatywę można zrobić też z grzybów, tak jak swój zamsz wytwarza firma Muskin czy z mieszanki zielonej herbaty, cukru, drożdży i bakterii odpowiedzialnych za wytwarzanie celulozy (projekt BioCouture).