Gucci skutecznie przekonuje, że luksusowe i wytrzymałe materiały w 2021 roku nie muszą być wykonane ze skóry czy futra. Włoski dom mody podejmuje kolejny krok w kierunku ulepszenia branży oraz wprowadzania innowacji i tym razem, po dwóch latach dokładnych badań, prezentuje światu wysokojakościowy materiał Demetra. Zawiera on ponad 77% surowców roślinnych, w tym mieszankę wiskozy i pulpy drzewnej ze zrównoważonych źródeł leśnych, a do tego poliuretan ze źródeł odnawialnych i pochodzenia biologicznego. To materiał w całości animal-free, co oznacza, że nie ucierpiały przy nim żadne zwierzęta i nie ma w nim ani procenta składu odzwierzęcego. Poza tym jest miękki, trwały, ekologiczny i ma wysoką jakość. 

Demetra powstaje w całości w fabryce włoskiej marki we Włoszech przy użyciu tych samych procesów, m.in. garbowania, co inne produkty Gucci, by zapewnić materiałowi odporność, giętkość i elastyczność. 

"W roku naszej setnej rocznicy Demetra jest nową kategorią materiału, która łączy w sobie standardy jakości i estetyki Gucci z naszym pragnieniem innowacji, wykorzystując nasze tradycyjne umiejętności i know-how, aby tworzyć dla ewoluującej przyszłości. Demetra oferuje naszej branży łatwo skalowalny, alternatywny wybór i bardziej zrównoważony materiał, który odpowiada również na potrzeby rozwiązań bezzwierzęcych" mówi Marco Bizzarri, prezes i dyrektor generalny Gucci

Żeby nie kończyć tych wieści na samej teorii, Gucci wprowadza trzy nowe modele sneakersów, które wykonane są z Demetry: Gucci Basket, Gucci New Ace i Gucci Rhyton. Wszystkie odpady, które powstały przy ich produkcji, zostaną poddane recyklingowi i ponownie użyte przez dom mody (to efekt rozszerzenia programu Gucci-Up jeden ze sposobów wspierania Gucci gospodarki o obiegu zamkniętym). Materiał jest jednak na tyle uniwersalny i nadaje się do szerokiej gamy produktów, że za jakiś czas ma zostać udostępniony całej branży modowej.