Hollywoodzka gwiazda na obrazach Andy'ego Warhola

Andy Warhol zaczął tworzyć portrety Marilyn Monroe wkrótce po jej śmierci. Wykorzystywał do tego metodę sitodruku, która pozwalała na masową produkcję i powtarzalność. "Błękitna Marilyn" to jeden z kilkudziesięciu obrazów Monroe wykonanych przez Andy'ego Warhola w latach 60. W miniony poniedziałek dom aukcyjny Christie's z Nowego Jorku ogłosił, że portret hollywoodzkiej gwiazdy zostanie wystawiony na sprzedaż, jeszcze w maju 2022 roku. 

Aukcyjne rekordy

Obraz Andy'ego Warhola to reprodukcja zdjęcia reklamowego z filmu "Niagara". Jest to zdecydowanie jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty (oczywiście zaraz obok obrazów przedstawiających puszki zupy Campbell's). Jak się okazuje, powielanie wizerunku ikonicznej Monroe w kontekście wysokiej sztuki było strzałem w 10 i sukcesem artystycznym na miarę XX wieku. To właśnie jeden z portretów Monroe ma szansę zostać trzecim, najdroższym dziełem sztuki sprzedanym podczas aukcji i osiągnąć wartość 200 milionów dolarów. Jedyne, drożej sprzedane aukcyjne dzieła sztuki to płótno "Salvator Mundi" Leonarda da Vinci (warte 450 milionów dolarów) oraz "Les Femmes d'Alger (Version O)" Pabla Picassa (wylicytowane za 179,4 mln dolarów).

Według dostępnych informacji, zysk ze sprzedaży portretu Marilyn zostanie przeznaczony na finansowanie programów zdrowotnych i edukacyjnych dla dzieci na całym świecie. Obecnymi właścicielami dzieła jest Fundacja Thomasa i Doris Ammannów. Kto będzie następnym szczęśliwcem, posiadającym to dzieło pop artu na własność? Tego dowiemy się wkrótce.

___________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy