1. „Bad Boys”, Michael Bay, 1995

Oglądając najlepsze filmy akcji, na pewno trzeba pamiętać o produkcji otwierającej dłuższą serię, a mianowicie „Bad Boys” Michaela Baya. Historia zaczyna się w Miami, gdzie policja wchodzi w posiadanie sporej ilości heroiny. Niestety, w niedługim czasie, przejęte narkotyki znikają. Do ich odnalezienia oddelegowani zostają dwaj funkcjonariusze zajmujący się przestępstwami narkotykowymi, lubiący brawurę Mike Lowrey (Will Smith) oraz ceniący tradycyjne wartości Marcus Burnett (Martin Lawrence). Podczas śledztwa w sprawę zostaje zamieszana zjawiskowa Julie Mott (Tea Leoni). Policjanci muszą zrobić wszystko, by kobieta im zaufała. Dlatego też zamieniają się rolami – Mike staje się przykładnym ojcem, Marcus natomiast musi sprawdzić się jako przebojowy macho. Co z tego wyniknie? I czy partnerom uda się uniknąć czyhających na nich niebezpieczeństw?

"Bad Boys" doczekał się trzech części. 

2. „John Wick”, reż. David Leitch, Chad Stahelski, 2014

Ta produkcja to dobry film akcji, który powinien spodobać się nie tylko fankom mocnego kina. Tytułowy bohater przez długi czas pracował jako płatny zabójca i cieszył się ogromną renomą. Miłość okazała się jednak dla niego ważniejsza i dla swojej żony postanowił porzucić swój fach. Niestety, kobieta, która cierpiała na nieuleczalną chorobę, umarła. Po jej śmierci John odbiera ostatnią przesyłkę od ukochanej – szczeniaka Daisy. Pies jest teraz dla mężczyzny wszystkim, co pozostało mu po żonie. Niestety, na jednej ze stacji benzynowych John podpada nieznajomym mężczyznom, gdy nie chce im odsprzedać swojego samochodu. W zemście ci włamują się nocą do jego domu, odbierają byłemu zabójcy przytomność, kradną wóz i zabijają psa. Po wszystkim John poprzysięga zemstę napastnikom. To, z kim trzymają i jakie sami stanowią niebezpieczeństwo, nie będzie miało najmniejszego znaczenia.

3. „Drapacz chmur”, reż. Rawson Marshall Thurber, 2018

Wymieniając najlepsze filmy akcji, warto też zwrócić uwagę na tę propozycję. Widzowie poznają tu Willa Sawyera (Dwayne Johnson), który wcześniej pracował jako szef jednostki FBI odpowiadającej za odbijanie zakładników. Sawyer jest też weteranem wojennym amerykańskiej armii. Aktualnie mężczyzna to spec do spraw bezpieczeństwa, który zajmuje się ochroną wielkich wieżowców. Jednym z nich jest „The Pearl”, ogromny budynek liczący dokładnie dwieście dwadzieścia pięć pięter. To jego dotyczy najnowsza misja Willa, w której ma skontrolować stan jego zabezpieczeń. Niespodziewanie potężny drapacz chmur staje w płomieniach. O sytuację momentalnie zostaje oskarżony Sawyer. Mężczyzna będzie miał teraz jednak poważniejszy problem niż tylko oczyszczenie swojego imienia. W „The Pearl” uwięziona jest jego rodzina, a on zrobi wszystko, by ją ocalić, niezależnie od tego, jakie niebezpieczeństwa czyhają po drodze.

4. „Aniołki Charliego”, reż. Elizabeth Banks, 2019

Top filmy akcji to grupa, do której można zaliczyć także tę produkcję. Choć wersji Aniołków Charliego było już naprawdę wiele, najnowsza odsłona ich przygód na pewno zaskoczy widzów efektami specjalnymi, a także wniesie do kanonu odrobinę świeżości. Jane Kano (Ella Balinska) i Sabina Wilson (Kristen Stewart) pracują dla tajemniczej agencji ochroniarsko-śledczej jako świetnie wyszkolone zabójczynie do zadań specjalnych. Tym razem mają ochraniać Elenę Houghlin (Naomi Scott), która wpadła na trop czegoś bardzo niebezpiecznego, a ci, którzy o tym wiedzą, zrobią wszystko, by zamknąć dziewczynie usta. Jak Elena odnajdzie się w towarzystwie swoich ochroniarek? I czy uda jej się przeżyć?

5. „Niepowstrzymany”, reż. Tony Scott, 2010

Jeśli interesują Cię filmy akcji, które warto obejrzeć, musisz koniecznie sprawdzić także tę produkcję. Wszystko rozpoczyna się od tego, że jeden z pociągów w stanie Pensylwania wymyka się spod kontroli pracowników kolei, numer 777, i zmierza rozpędzony po torach. W Brewester pierwszy raz razem do pracy stają zaprawiony w boju Frank Barnes (Denzel Washington) i początkujący konduktor, Will Colson (Chris Pine). Mężczyźni, ze względu na przepaść doświadczenia, jaka ich dzieli, nie potrafią znaleźć ze sobą wspólnego języka. Tymczasem pociąg 777 pędzi bez ograniczeń, a jak się okazuje, jego wagony są wypełnione bardzo toksycznymi chemikaliami. Frank i Will będą musieli odłożyć na bok prywatne uprzedzenia i razem podjąć nadludzki wysiłek powstrzymania rozpędzonego składu.

6. „Zabójcy”, reż. Richard Donner, 1995

Ten bardzo dobry film sensacyjny momentalnie porwie Cię w wir akcji i na pewno nie będziesz się nudzić. Na początku poznasz doświadczonego zabójcę, Roberta Ratha (Sylvester Stallone), który jest już zmęczony swoim zajęciem, dlatego postanawia wycofać się z branży. Jako ostatnie zlecenie przyjmuje likwidacji osoby handlującej ważnymi danymi, olśniewającej Electry (Julianne Moore). Szybko okazuje się, że zadanie zostało też powierzone innemu zabójcy, młodemu, nieco szalonemu i bardzo ambitnemu Miguelowi Bainowi (Antonio Banderas). Mężczyzna, który niegdyś podziwiał Roberta, tym razem wchodzi mu w drogę. Rozpoczyna się niebezpieczna gra między dwójką bardzo niebezpiecznych ludzi, a żaden z nich nie zamierza ustąpić.

7. „Kill Bill”, reż. Quentin Tarantino, 2003

Gorąco polecany film akcji dla wszystkich, którzy lubią mocne wrażenia i ciekawe, niebanalne rozwiązania. Aby jednak dobrze zrozumieć całość fabuły, należy go oglądać w połączeniu z jego drugą częścią, która miała premierę rok później. Wydarzenia skupiają się wokół Czarnej Mamby (Uma Thurman), zabójczyni, która niespodziewanie zaszła w ciążę. Nie chcąc narażać swojego nienarodzonego dziecka na niepotrzebne niebezpieczeństwo oraz życie w ciągłym strachu, odchodzi z gangu, porzucając swojego szefa i narzeczonego, Billa (David Carradine). Kobieta chce się związać z niewyróżniającym się i mało znanym mężczyzną, jednak członkowie gangu, do którego należała, niespodziewanie zjawiają się na jej ślubie. Jej nowy partner oraz goście zostają zamordowani, ona natomiast, ciężko ranna, zapada w śpiączkę, która trwa cztery lata. Kiedy powraca do świata żywych, poprzysięga zemstę Billowi oraz wszystkim jego ludziom.

8. „Lucy”, reż. Luc Besson, 2014

Wyjątkowo ciekawy film akcji, który zaskakuje nie tylko niesamowitą historią, ale i swoim ogromnym potencjałem. Tytułowa Lucy (Scarlett Johansson) to zwyczajna studentka. Któregoś dnia zostaje jednak poproszona przez swojego chłopaka o dostarczenie pewnej teczki nieznajomemu biznesmenowi. To jedno działanie wywraca jej życie o sto osiemdziesiąt stopni. Dziewczyna, wbrew swojej woli, trafia w ręce groźnego gangstera, Pana Janga (Choi Min Sik). W jej organizmie zostaje ukryta paczka syntetycznego narkotyku, która ma zostać w ten sposób zostać przemycona zagranicę. Po drodze jednak pakunek ulega uszkodzeniu i substancja przedostaje się do organizmu Lucy. W wyniku jej działania u dziewczyny rozwijają się nadnaturalne zdolności. Dziewczyna kontaktuje się z ekspertem w sprawie funkcjonowania mózgu, Samuelem Normanem (Morgan Freeman), by wspólnie z nim dojść do tego, jak dokładnie narkotyk oddziałuje na jej poszczególne narządy, a w szczególności właśnie mózg i co jej grozi.

9. „Baby driver”, reż. Edgar Wright, 2017

Oryginalny film akcji, który spodoba się tym kobietom, które lubią szybką jazdę, a jednocześnie silne emocje. Baby (Ansel Elgort) to młody kierowca o ogromnym talencie. Źródłem jego utrzymania są napady, z których zabiera konkretną ekipę jak najszybciej się da. Chłopak odcina się od przestępczej rzeczywistości, uciekając w świat muzyki, dlatego też udaje mu się notować tak doskonałe wyniki. Niespodziewanie natyka się na Deborah (Lily James), dziewczynę, która zdaje się spełnieniem jego marzeń. To dla niej chce zrezygnować z dotychczasowej działalności. Niestety, na przeszkodzie staje mu mafijny boss (Kevin Spacey), który wyznacza mu zadanie, z góry skazane na niepowodzenie.

10. „Anna”, reż. Luc Besson, 2019

Kolejne dobre kino akcji przygotowane przez prawdziwego speca od mocnych wrażeń, Luca Bessona. Tajemnicza Anna (Sasha Luss) przywykła do moskiewskiego środowiska, pełnego narkotyków i drobnych przestępców. Tam nie miała żadnej przyszłości. Teraz jednak sprawdza się jako topowa supermodelka. Dziewczyna skrywa jednak niebezpieczną tajemnicę, której lepiej nie odkrywać przez przypadek. Jako świetnie wyszkolona zabójczyni stanowi śmiercionośną broń w rękach, z których bardzo chciałaby się uwolnić. Czy jej się to uda?