Na twojej skórze znajdują się dwa rodzaje zanieczyszczeń: lipofilowe, czyli rozpuszczalne w tłuszczach, i hydrofilowe, rozpuszczalne w wodzie. Stąd samo umycie twarzy wodą i żelem jest niewystarczające. Obecne w kremach czy podkładach olejki, silikony i pochodne parafiny trudno poddają się takiemu oczyszczaniu. Myjąc twarz jeden raz sprawiasz, że resztki makijażu gromadzą się w porach, zatykają je, a stąd prosta droga do trądziku. Pozbędziesz się ich tylko stosując oczyszczanie dwuetapowe.

Mycie twarzy dwa razy – na czym to polega?

Metoda double cleanse została spopularyzowana przez Charlotte Cho, autorkę książki „Sekrety urody Koreanek” jako technika mycia stosowana od dawna przez Azjatki. To także ulubiony wieczorny rytuał guru pielęgnacji, Caroline Hirons. Kosmetyczka gwiazd przekonuje, że dwuetapowe oczyszczanie twarzy jest nie tylko skuteczne, ale i delikatniejsze dla skóry niż jednorazowe mycie. „Pomyśl tylko – jeśli na twojej twarzy jest tyle warstw kosmetyków i myjesz ją tylko raz, to twój produkt do oczyszczania musi wykonać naprawdę dużą pracę. Musisz trzeć twarz dłużej i mocniej, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. W ten sposób tylko rozprowadzasz to, co masz na skórze po całej twarzy i zapychasz pory. Wystarczy jednak, że użyjesz produktu, który najpierw rozpuści brud i makijaż, a potem normalnie umyjesz twarz. To szybsze, bardziej higieniczne i lepsze dla twojej cery” – tłumaczy Caroline.

Zobacz też: Koreańska pielęgnacja w 10 krokach

Jak metoda double cleanse wygląda w praktyce?

Krok pierwszy

Pierwszy krok to rozpuszczenie brudu i makijażu za pomocą kosmetyku o tłustej formule – może to być olejek, mleczko lub emulsja. Olejki polecane są do cery suchej, natomiast w przypadku mieszanej, tłustej czy trądzikowej lepiej sprawdzi się mleczko albo emulsja. Są lżejsze i nie ma ryzyka, że zbytnio obciążą skórę.

Jeśli decydujesz się na olejek, wybierz naturalny i nierafinowany (takie mają najlepsze walory pielęgnacyjne). Możesz użyć też gotowej kompozycji olejków dobranych do potrzeb skóry.

W przypadku mleczek i emulsji, szukaj hipoalergicznych i bezzapachowych, np. Cetaphil. Rozprowadź produkt okrężnymi ruchami po twarzy, wmasuj, a następnie usuń używając do tego zwilżonej chusteczki muślinowej lub płatka kosmetycznego.

Krok drugi

Drugi etap to właściwe oczyszczenie twarzy za pomocą pianki lub żelu i wody. Używaj do tego celu kosmetyków pozbawionych agresywnych detergentów (SLS, SLES). Jeśli masz cerę tłustą i problematyczną, sprawdzi się np. żel Avène Cleanance (dzięki zawartości wody termalnej ma dodatkowe działanie kojące), natomiast w przypadku suchej i wrażliwej dobrym wyborem będzie żel myjący Physiogel o właściwościach nawilżających.

Pamiętaj, aby po osuszeniu cery stonizować ją - w ten sposób przywrócisz jej właściwe pH. Szukaj toników i mgiełek, które są wzbogacone o substancje nawilżające, takie jak kwas hialuronowy czy gliceryna. Znajdziesz je np. w wodzie piękności Embryolisse oraz Kiehl's Ultra Facial Toner.

Sprawdź też: Czym myć twarz? 8 łagodnych pianek i żeli, które nie wysuszają cery