O czym będziemy rozmawiać?

"Dlaczego nie było wielkich artystek?" - tak zatytułowała swój głośny esej historyczka sztuki, Linda Nochlin już 50 lat temu, wraz z narastającą siłą drugiej fali feminizmu, która wdarła się na tereny dotąd zarezerwowane niemal wyłącznie dla mężczyzn. Czym jest wielkość artysty? Dlaczego przez wieki z sukcesu w sztuce wykluczane były kobiety?, zastanawia się Nochlin. I przywołuje wielkie nazwiska artystek, które zmieniły bieg historii, choćby Rosy Bonheur czy Louise Bourgeois. My dodajemy do tego grona m.in. Cindy Sherman, Marinę Abramović czy Hilmę af Klint. I w końcu Fridę Kahlo, wyjątkowo interesującą malarkę, przez lata nazywaną „żoną wielkiego muralisty, Diego Rivery”. Wszystkie, niezwykle utalentowane, musiały na swój sukces pracować o wiele ciężej niż ich koledzy po fachu. W jaki sposób zmienił się sposób myślenia o sztuce? Dlaczego trzeba głośno mówić o kobietach i oddawać im głos? Czy sztuka to wciąż męski świat i do czego to prowadzi?

Nad tym zastanowią się panelistki debaty: Karolina Korwin-Piotrowska (dziennikarka radiowo-telewizyjna, podcasterka, felietonistka), Małgorzata Czyńska (pisarka, historyczka sztuki, krytyczka dizajnu, autorka książki „Kobiety na obrazach”) i Marta Tabiś-Szymanek (redaktor naczelna ELLE). Panel poprowadzi Maja Chitro (szefowa działu kultury ELLE). W ramach wejściówki na uczestników i uczestniczki czekają: powitalny drink, wspólne zwiedzanie wystawy “Frida Kahlo. Życie Ikony” z przewodnikiem, spotkanie z wyjątkowymi gościniami oraz prezent.

Frida Kahlo - wyjątkowa artystka

W połowie XXI wieku legenda Fridy Kahlo jest bardziej żywa niż kiedykolwiek wcześniej. Jej życie wciąż porywa, zaskakuje i inspiruje za sprawą biografii, która ukazuje kobietę wytrwałą, silną, buntowniczą i utalentowaną, zdolną do pokonywania przeciwności losu. Kobietę o wyjątkowej osobowości, wyprzedzającą swoje czasy.

Frida Kahlo była wybitną malarką i prawdziwą wojowniczką, a jej moc ducha i siła osobowości emanują z jej wspaniałych obrazów. Potrafiła w czasie, kiedy nie było to popularne opowiedzieć malarskim językiem o cierpieniu i niemocy, samotności i miłości. Jej malarstwo było wolne od kalkulacji i kompleksów,  szczere i bezpośrednie — takie wszakże jest jej spojrzenia na widza w autoportretach. To z tego powodu każdy z jej obrazów dziś jest ikoną, mówi malarka Pola Dwurnik, artystka wizualna, malarka, prezeska Fundacji Edwarda Dwurnika, autorka wielkoformatowego obrazu znajdującego się w Fabryce Norblina.

Gdzie się spotykamy?

Art Box Experience, Fabryka Norblina

Ul. Żelazna 51/53, Warszawa

godz. 19:00

Bilety na wydarzenie można zakupić na Tickemaster.pl: Frida Kahlo. Życie Ikony - BIOGRAFIA IMMERSYJNA Bilety i informacje o wydarzeniach | Ticketmaster

Więcej o wystawie na: artboxexperience.com