Depilacja woskiem – jakie daje efekty?

Depilacja woskiem opiera się na wyrywaniu włosów z ciała. Zabieg wykonuje się za pomocą naturalnego wosku o płynnej konsystencji. Zostaje on nałożony na wybrane miejsca twarzy lub ciała. Tam zastyga. Na koniec zdecydowanym ruchem odrywa się wosk wraz z  niechcianym owłosieniem.

Oprócz oczywistego efektu usunięcia owłosienia, depilacja pozwala również na przerzedzenie się włosów. Razem z woskiem wyrywane są cebulki, przez co uszkodzona zostaje macierz włosa. Jest to miejsce, w którym wyrasta cebulka. W efekcie niektóre z włosów już nigdy nie odrosną. Co z pozostałymi włoskami? Depilacja woskiem osłabia je poprzez uszkodzenie mieszka włosowego. Naruszone mieszki nie są w stanie ponownie wyprodukować tak mocnego włosa, jak na początku.

Poza trzema powyższymi efektami depilacji woskiem, po zabiegu skóra staje się gładka, oczyszczona i doskonale przygotowana do wchłaniania składników odżywczych zawartych w kremach, balsamach i oliwkach. Dzieje się tak, ponieważ wosk w bezpieczny sposób zrywa wierzchnią warstwę martwego naskórka.

Do zabiegu depilacji woskiem mogą przystąpić osoby o zaroście do długości 0,5-1 centymetra. Efekty zabiegu utrzymują się kilka tygodni. Po tym czasie następuje regeneracja cebulek włosowych i włosy zaczynają odrastać, a więc należy powtórzyć depilację.

Depilacja woskiem – metody

Depilować możesz na różne sposoby: użyć specjalnego aplikatora, wosku nakładanego patyczkiem lub sięgnąć po gotowe, dostępne w drogeriach plastry z woskiem. Inną popularną metodą jest depilacja pastą cukrową, którą poleca się osobom o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii.

Depilacja woskiem w domu

Jeśli decydujesz się na domowe metody depilacji woskiem, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Dzień wcześniej zrób peeling, a zabieg wykonaj tuż po ciepłej kąpieli. Skóra będzie rozgrzana, a mieszki włosowe rozszerzone, dzięki czemu depilacja woskiem będzie łatwiejsza i mniej bolesna. Skóra powinna być sucha (przed zabiegiem nie ma mowy o balsamie czy olejku). Wskazane jest użycie dziecięcej zasypki lub talku. Niezależnie od tego czy używasz gotowych plastrów z woskiem, czy nakładasz go sama – pamiętaj, by po przyłożeniu plastra kilkakrotnie wygładzić go dłonią zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Następnie odrywaj go szybkim i zdecydowanym ruchem w przeciwnym do wzrostu włosa kierunku (jednocześnie drugą ręką naciągaj skórę).

Depilacja woskiem w gabinecie

Depilacja woskiem w gabinecie kosmetycznym oznacza jedno: mniej bólu i ekspresowe tempo. Profesjonalistki robią to tak szybko i dokładnie, że dosłownie po chwili mamy problem z głowy. Dodatkowym plusem jest użycie kosmetyków, które delikatnie znieczulają, a na końcu produktów, które spowalniają odrastanie włosków. Większość tego typu preparatów ma także właściwości przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia.

Depilacja woskiem – zabieg krok po kroku

Depilacja woskiem jest zabiegiem polecanym zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zabieg polega na rozprowadzeniu za pomocą specjalnej szpatułki podgrzanego, półpłynnego wosku do depilacji, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Wosk przykleja się do włosków. Zastyga on na nich, co pozwala na jego usunięcie ze skóry wraz z włosami i ich cebulkami. Powoduje to osłabienie zarostu, co przekłada się na konieczność powtarzania zabiegu z mniejszą częstotliwością.

Zestaw do depilacji woskiem składa się najczęściej z pasków materiału, szpatułki oraz wosku. Podgrzany wosk, za wykorzystaniem szpatułki, nakłada się na skórę i przykłada do niego pasek. Po zastygnięciu zrywa się go jednym zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa.

Wosk twardy do depilacji to odmiana produktu, który nie wymaga zastosowania pasków. Do usuwania owłosienia używa się w tym przypadku specjalnego rodzaju wosku. Nakłada się go bez przykrycia paskiem i czeka, aż zastygnie, a następnie odrywa płat wosku razem z przyklejonymi do niego włosami i cebulkami.

Depilacja woskiem – przeciwwskazania

Depilacja woskiem, mimo że skuteczna nie jest dla każdego. Osoby z żylakami, popękanymi naczynkami, alergią, chorobami skóry, obrzękami i niską krzepliwością krwi powinny zrezygnować z zabiegu. 

Depilacja woskiem nie jest wskazana dla osób cierpiących na problem rozszerzonych naczyń włosowatych, stany zapalne skóry, zapalenia mieszków włosowych, przy obecności alergii na wosk oraz tuż po i przed opalaniem się. Przeciwwskazaniem dla depilacji woskiem nóg jest występowanie żylaków i zapalenia żył kończyn dolnych.

Depilacja woskiem u kosmetyczki – cena

Depilacja woskiem nie jest skomplikowanym zabiegiem, ale dla jego prawidłowego przeprowadzenia potrzebne są doświadczenie i wiedza, dlatego warto skorzystać z usług oferowanych przez wyspecjalizowane w tym zakresie gabinety kosmetyczne.

Cena zabiegu uzależniona jest od miejsca jego wykonywania oraz zakresu. Depilacja woskiem okolic bikini to koszt w przedziale 50-150 złotych. Depilację woskiem twarzy możemy wykonać w cenie 30-70 złotych. Depilacja woskiem nóg najczęściej znajduje się w przedziale cenowym: 100-150 złotych.

Depilacja woskiem w domu – wady i zalety

Depilacja woskiem ma szereg zalet. Najważniejszymi z nich są: efekt gładkiej skóry, usunięcie włosów, pozbycie się martwego naskórka oraz osłabienie i przerzedzenie włosów. Depilacja woskiem nie podrażnia skóry, nie powoduje powstawania zaczerwienień, pieczenia i świądu.

Podstawową wadą depilacji woskiem jest dyskomfort, który jednak jest coraz niższy wraz z kolejnymi zabiegami. Kolejny minus to możliwość wystąpienia po zabiegu problemu z wrastaniem włosków i związane z tym stany zapalne mieszków włosowych.

Plusy depilacji woskiem

Ogromną zaletą depilacji woskiem jest 3-4 tygodniowa przerwa między zabiegami. W tym czasie możemy cieszyć się gładką skórą. Poza tym regularnie wykonywana depilacja woskiem osłabia włoski, które z czasem stają się cieńsze. Możesz wykonywać ją samodzielnie i depilować każdą okolicę ciała (nogi, okolice bikini, ręce, brwi). Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych metod, depilacja woskiem nie powoduje świądu i pieczenia po zabiegu.

Depilacja woskiem – minusy

Depilacja woskiem, prócz wielu niekwestionowanych zalet, ma też swoje minusy. Pierwszy? Zabieg niestety jest bolesny, a tuż po jego zakończeniu skóra jest zaczerwieniona. Niektóre włoski zostają wyrwane bez cebulki, co powoduje ich nierówne odrastanie. Ostatnim minusem, który dyskwalifikuje część osób do wykonania zabiegu, jest wrastanie włosków i związany z tym często stan zapalny mieszków włosowych.

Depilacja woskiem w ciąży – czy jest bezpieczna?

Depilacja woskiem podczas trwania ciąży jest możliwa jedynie w sytuacji, kiedy pozwala na to samopoczucie oraz stan zdrowia przyszłej mamy. Przy zaawansowanej ciąży ostateczną decyzję o podjęciu zabiegu powinien podjąć lekarz prowadzący, ponieważ sprawa jest tutaj mocno indywidualna. Jeśli kobieta poddawała się zabiegom depilacji systematycznie przed zajściem w ciążę, to nie istnieją wyraźne przeciwwskazania do zaprzestania ich kontynuowania.