W perfumiarstwie istnieje co najmniej cztery rodzaje wód zapachowych, które różni procentowa zawartość substancji aromatyzujących:

  1. Perfumy lub ekstrakt perfumParfum, Extrait
  2. Woda perfumowanaEau de Parfum (EDP)
  3. Woda toaletowaEau de Toilette (EDT)
  4. Woda kolońskaEau de Cologne (EDC)

Jednak stężenie pachnących olejków to tylko jeden z dzielących je parametrów. Poszczególne typy wód mają też zwykle inną pojemność, cenę, trwałość czy projekcję. Najlepiej różnice te obrazuje przykład prawdopodobnie najsłynniejszych perfum świata, czyli Chanel N°5. Kultowa „piątka” występuje bowiem w wariancie oryginalnym – czyli prawdziwych Parfum, ale także pod postacią EDP oraz EDT. Warto podkreślić, że to właśnie ekstrakt perfum Chanel N°5 zapoczątkował światową karierę tego zapachu, z wyraźnie wyczuwalnym irysem, natomiast w ich lżejszych odpowiednikach pierwsze skrzypce grają aldehydy i białe kwiaty. Zdaniem znawców perfumiarstwa dopiero zapoznając się z wszystkimi wersjami „piątki”, można zrozumieć jej unikatowość na tle innych kompozycji.

Co jeszcze warto wiedzieć o różnicach między poszczególnymi rodzajami wód zapachowych?

Perfumy, czyli esencja zapachu

Prawdziwe perfumy zawierają 15–40% substancji aromatyzujących, czyli najwięcej w zestawieniu. Zwykle dostępne są we flakonach o małych pojemnościach (7,5-30 ml) ze względu na bardzo intensywny aromat. Duże stężenie składników zapachowych o najwyższej jakości, takich jak choćby absolut jaśminu, enfleurage tuberozy czy olejek z irysa, decyduje o wysokiej trwałości i mocy perfum - wystarczy dosłownie kropla, aby ciało i ubrania przeszły intensywnością zapachowych nut. Z tego powodu są także drogie (rzadko ich cena jest niższa niż 700 zł) i dziś dużo mniej popularne niż woda perfumowana i woda toaletowa.

Prawdziwe perfumy są bliskoskórne. Nie porażają otoczenia swoją projekcją, lecz utrzymują się na skórze i ubraniach długie godziny (a nawet dni).

Warto jednak dodać, że perfumy nigdy w historii nie należały do tanich ani powszechnie dostępnych. Do końca XIX do produkcji perfum używano jedynie substancji naturalnych, a zmieniło się to dopiero wraz z odkryciem aromatów syntetycznych, którego dokonał Pierre-Francois Pascal Guerlain. Był on też twórcą roku pierwszej w Europie nowoczesnej destylarni w Grasse pod Paryżem. To tam założono plantacje róż i jaśminów, z których do dziś pozyskuje się olejki zapachowe używane do produkcji najbardziej ekskluzywnych perfum na świecie. Syn Pierre'a, Aimé Guerlain, stoi z kolei za ikonicznym zapachem Jicky z 1889 roku, który utorował drogę nowoczesnemu rynkowi perfumiarskiemu. Do fanek tego klasyka należała m.in. Brigitte Bardot i Jackie Kennedy, a jego echa wciąż pobrzmiewają w wielu współczesnych kompozycjach. Następcą Jicky były legendarne perfumy Shalimar (1925), orientalne arcydzieło autorstwa Jacques'a Guerlaina. Mniej więcej w tym właśnie czasie rynek perfumeryjny przeżył prawdziwy rozkwit i nierozerwalnie połączył się ze światem mody za sprawą wspomnianych już perfum Chanel N°5 autorstwa Ernesta Beaux. Obecnie tylko kilka domów perfumeryjnych oferuje kompozycje o najwyższym stężeniu substancji aromatyzujących, a należą do nich Caron, Patou, Guerlain, Cartier, Piguet, Chanel, Hermès czy Dior. Oferują one swoje bestsellerowe zapachy (np. Miss Dior, Guerlain La Petite Robe Noire, Cartier La Panthère) w formie wysoko skoncentrowanych ekstraktów o mniejszej pojemności i wyższej cenie. Prawdziwe perfumy można znaleźć także w portfolio marek niszowych, takich jak Amouage, Dusita, Roja Dove, Vero Profumo, Puredistance, Nasomatto i Mendittorosa.

Woda perfumowana - nowoczesny kompromis

Umasowienie rynku perfum sprawiło, że kolejne pokolenia odbiorców oczekiwały kompozycji lżejszych i bardziej przystępnych cenowo niż tradycyjne ekstrakty. Tak właśnie popularność zyskała Eau de Parfum. Woda perfumowana charakteryzuje się stężeniem substancji aromatyzujących od 10-20%. Zachowuje dość dobrą trwałość, choć dużo zależy od jakości użytych w niej surowców oraz ich mocy (np. zapachy orientalne z nutami zwierzęcymi i korzennymi zazwyczaj są trwalsze niż kwiatowe). Zdecydowana większość wód zapachowych na rynku to właśnie EDP, a ich ceny wahają się od stu do kilkuset złotych, choć nie brakuje także wód perfumowanych za kilka tysięcy. Ponownie, w tej kwestii decyduje jakość użytych składników, marka, kreator (zapachy od najsławniejszych "nosów" w branży, jak François Demachy czy Olivier Polge czy są droższe), a także sama oryginalność kompozycji - im bardziej niszowa i wyrafinowana, tym wyższa cena. Dlatego to wcale nie wody perfumowane od znanych domów mody są najdroższe (aby się sprzedać, muszą schlebiać masowym gustom), lecz te pochodzące od mniejszych marek i domów perfumeryjnych, takich jak Diptyque, Le Labo, Byredo, Frédéric Malle, Serge Lutens, Kilian czy kontrowersyjne, łamiące tabu Etat Libre d'Orange. To właśnie one doceniane są przez najbardziej doświadczone nosy i miłośników perfum, którzy w kompozycjach cenią przede wszystkim zaskakujące, niebanalne połączenia pasujące do obu płci. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z unikatowymi zapachami, wybierz świeże, niepokojące I Am Trash Etat Libre d'Orange (idealne na lato) albo najpopularniejszą kompozycję Serge Lutens, mistyczny i kadzidlany Chergui.

Czytaj też: Najlepsze perfumy unisex - ranking 8 zapachów dla niej i dla niego

Woda toaletowa - dyskretna lekkość

W Eau de Toilette stężenie składników aromatyzujących wynosi 5-10%, co czyni ten rodzaj wody zapachowej idealną opcją na cieplejsze dni. Wysoka temperatura sprzyja mocniejszemu rozprzestrzenianiu się aromatów, więc mimo swojej lekkości, woda toaletowa może z powodzeniem zastąpić kompozycje EDP. Zwyczajowo utożsamia się ten rodzaj perfum z zapachami dla mężczyzn. Wersje EDT charakteryzuje też niższa cena (flakon wody toaletowej można kupić już za 30-40 złotych). Wiele znanych marek wypuszcza na rynek swoje zapachy w wersji zarówno EDP, jak i EDT, by uczynić je bardziej przystępnymi. Jedną z najpiękniejszych linii wód toaletowych jest Guerlain Aqua Allegoria ze świeżymi nutami kwiatów, cytrusów i ziół.

Zobacz też: Najlepsze perfumy na lato - 6 świeżych zapachów

Woda kolońska

Szczególnym rodzajem wody toaletowej jest woda kolońska o zawartości substancji zapachowych rzędu 3-8%. Jej nazwa wzięła się od miasta Kolonia w Niemczech, gdzie w 1709 roku włoski chemik Johann Maria Farina otworzył pierwszą na świecie fabrykę Eau de Cologne. Potomkowie Włocha prowadzą ją do dziś, a receptura oryginalnej Kölnisch Wasser, która wedle słów twórcy "pachnie jak wiosenny poranek, jak górskie narcyzy i płatki pomarańczy po deszczu" została niezmieniona. Wiadomo jedynie, że w jej skład wchodzi bergamotka, cytryna, pomarańcza, olejek neroli, olejek petitgrain, lawenda i rozmaryn. Także współczesne wody kolońskie charakteryzuje wiodąca, cytrusowa nuta, która ma orzeźwiać i tonizować. EDC kierowana jest zarówno do mężczyzn, jak i kobiet jako zapach świeży i uniwersalny. Najsłynniejsze wody kolońskie to wspomniana już Kölnisch Wasser No. 4711 stworzona przez Johanna Maria Farinę i Eau de Cologne Impériale Guerlain (1853). Współcześnie duży wybór Eau de Cologne można znaleźć w portfolio marek Hermès, Jo Malone London, Acqua di Parma, a także Le Couvent Des Minimes.