Reverse Hair Washing to dziś jedna z najbardziej trendujących fraz w internetowym beauty światku. Pod tym hashtagiem można znaleźć na TikToku tysiące filmów, które zachęcają do odwrócenia klasycznej kolejności w myciu włosów. Chodzi o to, żeby najpierw zastosować odżywkę, a dopiero potem szampon. Dziwne? Tylko na pierwszy rzut oka, bo ta technika ma swoje plusy. Zwłaszcza, jeśli zależy wam na efekcie bounce, czyli dodaniu fryzurze objętości przy jednoczesnym wygładzeniu kosmyków.

Odwrócone mycie włosów – jakie ma zalety?

Dziewczyny, których włosy szybko się przetłuszczają i tracą objętość, często mają problem ze znalezieniem odpowiedniej odżywki. Produkty tego typu mogą nadmiernie obciążać pasma. Z kolei lżejsze formuły odżywek, z dużą ilością humektantów (zwłaszcza z gliceryną na wysokim miejscu w składzie) mogą puszyć kosmyki. W takiej sytuacji Reverse Hair Washing wydaje się idealnym złotym środkiem. Nałożenie szamponu w drugiej kolejności (uwaga: robimy to tylko na skórę głowy), delikatnie zmywa nadbudowę oleistych substancji po użyciu odżywki i pasma zachowują lekkość, a przy tym są optymalnie nawilżone. To technika polecana zwłaszcza posiadaczkom cienkich kosmyków – w ten sposób można uniknąć „przyklapu” i przedłużyć świeżość fryzury.

Odwrócone mycie włosów – jak je przeprowadzić?

Na TikToku znajdziecie mnóstwo tutoriali obrazujących metodę Reverse Hair Washing, ale ważne są detale. O czym pamiętać? Najważniejsza kwestia, którą podkreślają tiktokerki to prawidłowa aplikacja szamponu. Wcieramy go tylko w skórę głowy i u nasady włosów, nie przeciągając piany w kierunku końcówek. Chodzi o to, żeby część nawilżającego filmu z odżywki pozostała na długości włosów. Dzięki temu uzyskamy efekt nawilżonych i gładkich kosmyków, ale bez nadmiernego obciążenia.

Kolejnym ważnym aspektem jest właściwy dobór kosmetyków. Najlepiej sprawdzi się odżywka emolientowa, ze sporą dawką olejów i maseł. W trakcie zmywania szamponu strumień wody wraz z pianą i tak częściowo usunie nadmiar natłuszczającego filmu, więc można bez obaw celować w gęstsze i bardziej odżywcze formuły, np. Insight Anti-frizz. Jej naturalny skład obfituje w masło kakaowe, olej z bawełny i olej konopny, które doskonale zmiękczają i wygładzają włosy. Świetnie sprawdzi się też odżywka Klorane Cupuaçu Bio – zawiera głęboko regenerujące masło z nasion amazońskiego drzewa Theobroma grandiflorum w połączeniu z olejkiem z kokosa i pestek słonecznika.

Pro tip od nas: po nałożeniu odżywki warto odczekać 5-10 minut i nie spłukiwać jej zbyt dokładnie, aby warstwa kosmetyku pozostała na włosach.

Po zmyciu odżywki czas na szampon, który również nie może być przypadkowy. W metodzie odwróconego mycia unikamy szamponów z sulfatami, czyli niesławnymi związkami typu SLS i SLES. Działają zbyt agresywnie i na dłuższą metę mogą wysuszać pasma. Zamiast nich wybieramy delikatniejsze formuły oparte o naturalne, łagodne detergenty. Nasze typy? Szampon fryzjerskiej marki Moroccanoil z linii Hydration. Dzięki dodatkowi olejku arganowego i czerwonych alg zatrzymuje nawilżenie we włóknach włosów. Sprawdzi się najlepiej na pasmach cienkich, ale jednocześnie zniszczonych i suchych.

Jeśli mierzysz się za to z codziennym „przyklapem”, dobrym wyborem będzie szampon Milk Shake Energizing Blend. Wzmacnia cebulki i odświeża skórę głowy dzięki zawartości rozmarynu, szałwii oraz eukaliptusa. Ziołowa kompozycja ogranicza nadprodukcję sebum i pomaga odbić cienkie włosy od nasady, a do tego hamuje ich wypadanie.

Odwrócone mycie włosów – efekty 

Co daje Reverse Hair Washing? Dzięki tej metodzie łatwiej zrównoważyć proporcje między nawilżeniem włosów a ich skutecznym oczyszczeniem. Kosmyki dłużej zachowują świeżość i objętość, a przy tym otrzymują optymalną dawkę odżywienia. To technika idealna w przypadku, gdy włosy szybko się przetłuszczają, są delikatne, wiotkie i bez życia. Nie zmienia to jednak faktu, że raz w tygodniu lepiej wrócić do klasycznego schematu mycia głowy i nałożyć maskę lub odżywkę po szamponie - bo każde włosy potrzebują od czasu do czasu głębszej regeneracji, nawet kosztem zmniejszonej objętości.